امام رضا(ع) :كسى كه كسب و تجارت مى ‏كند بايد از دروغ اجتناب كند
آخرین اخبار:
چهارشنبه، 10 خرداد ماه، 1402


تشکیل کمیسیون‌های اتاق های اصناف

طرز تشکیل کمیسیون‏هاي اتاق، وظايف و اختيارات آن

ماده 18 پس از انتخاب هيات رییسه، اعضاي اجلاس از بين خود و سایر اعضای هیات مدیره اتحاديه­ها، اعضاي كميسيون‏هاي اتاق را با پیشنهاد هیات رییسه برای همان دوره انتخاب می­كنند. تعداد اعضاي كميسيون‏‏ها در شهرستان­های مراکز استان­ها حداقل پنج نفر و در سایر شهرستان­ها حداقل سه نفر است. هر كميسيون داراي يك نفر رییس، يك نفر نايب رییس و مابقی عضو مي‏باشند.

با اعلام كتبي رییس اتاق، افراد مي‏توانند براي هريك از كميسيون‏ها ثبت نام نمايند. دبير اجرايي اتاق موظف است به منظور آشنايي بیشتر اعضا با داوطلبان ، فهرست اسامي، میزان تحصیلات و سوابق تجربی آنان را ضمیمه دعوتنامه برگزاري اجلاس به اطلاع كليه اعضا اجلاس برساند. در صورتی که تعداد داوطلبان بیشتر از تعداد اعضای کمیسیون باشد، با راي مخفي اعضا انتخاب مي‏شوند. و در صورت تساوي آرا به حكم قرعه عمل مي‏شود. نتيجه آرا در همان اجلاس به وسيله دبیر اجرایی اتاق اعلام می‏گردد.

تبصره- عضویت هیات رییسه در كميسيون‏ها ممنوع است و سایر اعضای اجلاس نيز فقط مي­توانند عضو یکی از کمیسیون­ها باشند.

ماده 19- طرز تشکیل جلسات كميسيون­ها:

1- جلسات كميسيون­ها هر ماه حداقل يك بار تشکیل و تصمیمات آن با اکثریت اعضای کمیسیونمعتبر می­باشد.

2- دعوتنامه حاوی دستورجلسه،مستندات مربوطف، ساعت، تاریخ و محل جلسه باید حداقل یک هفته قبل از تشکیل کمیسیون به اطلاع اعضا برسد.

3- شرح تصميمات متخذه، تاریخ و اسامي اعضای حاضر و غايب بایستی توسط دبير در صورتجلسه درج و پس از امضاي کلیه حاضرین نتیجه به هيات رییسه اعلام ‏شود.

تبصره- ریيس اتاق موظف است از بین کارکنان اتاق يك نفر كارشناس مجرب را به عنوان دبير امور كميسيون­ انتخاب و در اختيار هر كميسيون قرار دهد. انتخاب يك نفر به عنوان دبير كليه كميسيون‏ها نیز بلامانع است.

ماده 20- وظايف و اختیارات مشترك كميسيون‏ها:

1- بررسي و رسيدگي به موضوعات ارجاعي وگزارش نتیجه آن.

2- ارائه برنامه مدون جهت ارتقاء فعالیت های مرتبط با کمیسیون.

3- ارائه گزارش ماهيانه از عملكرد كميسيون به هيات رییسه براي طرح در اجلاس.

4- دعوت از نماینده اتحادیه­ ذي­ربط و افراد صاحب نظر حسب مورد بدون داشتن حق رأی.

ماده21 - اتاق داراي كميسيون‏هاي (1) بازرسي و رسيدگي به شكايات (2) حل اختلاف و تشخيص (3) امور اقتصادی(4) آموزش و پژوهش(5) بودجه و تشكيلات (6) امور اجتماعی و فرهنگي خواهد بود.

در صورتي که به تشخیص هیات رییسه، موضوعي به دو یا چند کمیسیون مرتبط باشد، کمیسیون مشورتی از روسای کمیسیون­های ذي­ربط تشکیل می‏شود.

تبصره- در اتاق­هايی که تعداد داوطلبان برای تشکیل کمیسیون­های مستقل موضوع این ماده (بجز کمیسیون بازرسی) کافی نباشد، به تشخیص هیات رییسه، کمیسیون­های مشترک از ادغام دو یا چند کمیسیون، تشکیل می­شود. در صورت ضرورت، تشكيل كميسيون جديد به تشخيص هيات رییسه و با رعايت مفاد اين آيين‏نامه بلامانع است.

كميسيون بازرسي و رسيدگي به شكايات: اين كميسيون براي بازرسی و نظارت بر عملكرد اتحاديه‏ها در اجرای قانون خصوصاً نحوه صدور پروانه كسب و انجام وظايف محوله در ماده 39 قانون تشكيل مي‏شود. كميسيون موظف است به‏منظور حصول اطمینان از رعایت ضوابط و مقررات صنفی به‏صورت دوره­ای، موردی و يا براساس شکایات و اعتراضاتی که به اتاق می­رسد، عملكرد اتحاديه­ها را مورد بررسي و بازرسي قرار داده و نتیجه بررسی خود را از طريق هيات رییسه به كميسيون نظارت گزارش كند.

كميسيون حل اختلاف و تشخيص: اين كميسيون به‏منظور بررسي اختلافات صنفي في­مابين افراد و اتحاديه هاي صنفي موضوع تبصره(3) بند(ط) ماده(30) قانون، راهنمايي صنوف و اتحاديه­ها، بررسي ضوابط داخلي اتحاديه­ها، تشكيل، تقسيم و يا ادغام اتحاديه­ها، نوع كالاها و خدمات و درجه‏بندي واحدهای صنفي موضوع بندهاي (الف)، (ج) و (ي) ماده (37) قانون، تشكيل مي‏شود.

كميسيون امور اقتصادي: اين كميسيون براي بررسي و ارائه راهكارهاي لازم برای تسهیل و بهبود محیط کسب و کار اصناف و پیشنهاد جهت تنظيم ساعت­كار و ايام­ تعطيل واحدهاي صنفي موضوع بند (م) ماده (37) قانون، بررسی مشکلات و نحوه اعمال سياست­هاي تشويقي براي اصناف به ویژه صنوف توليدي بیمه، مالیات، ارتقاء بهره‏وري در توليد و صادرات كالا و عرضه خدمات، نرخ كالاها و خدمات، برگزاری نمایشگاه­های صنفي، حراج­ها، فروش فوق­العاده، شناسایی نیازهای بنگاه­های كوچك و متوسط، افزایش سطح رقابت و تنظیم بازار، شفافیت عرضه و توزیع کالا و نیز تهیه گزارشات تحلیلی صنفی تشكيل مي‏شود.

كميسيون آموزش و پژوهش: اين كميسيون براي ارائه راهكارهاي مناسب در زمينه ارتقاء دانش، آموزش و مهارت­هاي فني و حرفه‏اي صنوف، ارتقاء فرهنگ تحقیق و پژوهش از قبیل انتشار مجلات تخصصی، برگزاری سمینار و کنفرانس­ها و تهيه آیین­نامه آموزشي مورد نياز موضوع بندهاي (ب) و (ف) ماده (37) قانون، تشكيل مي‏شود.

كميسيون بودجـه و تشكيلات: اين كميسيون براي بررسي بودجه، ترازنامه و صورت­هاي مالي اتحاديه­ها و اتاق همچنين تهيه آیين­نامه­هاي مالي، استخدامي و تشكيلاتي مورد نياز، موضوع بندهاي (ب)، (س)، (ص) و (ق) ماده(37) قانون، و ارائه راهكارهاي مناسب در اين­خصوص تشكيل مي‏شود.

کمیسیون امور اجتماعی و فرهنگي: این کمیسیون برای پیگیری روابط کار صنوف، شناسایی ناهنجاري­هاي فرهنگي بازار و مطالعه عوامل موثر بر گسترش و تعمیق امور فرهنگی و فضایل اخلاقی نظیر برگزاری جشن‏ها و مراسم ملي، مذهبي و ورزشي موضوع بندهاي (ز) و (ف) ماده (37) قانون و ارائه راهکارهای لازم برای ترویج فرهنگ کسب و کار حلال تشکیل می­شود.

تبصره- مكاتبات مورد نياز كميسيون­ها نیز به استثنای دعوتنامه برای اعضا از طريق اتاق انجام مي­شود.

 

ساير مقررات

ماده 22- دبيرخانه هيات عالي نظارت موظف است ضمن تهيه تعرفه و فرم هاي مورد نياز براي برگزاري انتخابات ، در اسرع وقت امكان برگزاری انتخابات الكترونيكي را نیز فراهم آورد.

 ماده 23- به تشخیص هیات اجرایی و یا درخواست داوطلبان ،برگزاری جلسه معارفه داوطلبان در شرایط مساوی تحت نظارت این هیات تا حداکثر 48 ساعت قبل از انتخابات بلامانع می باشد.

ماده24 مراحل رسیدگی به غيبت اعضا:

اجلاس اتاق: در صورتي كه هريك از اعضا اجلاس سه جلسه متوالي و يا پنج جلسه متناوب در يك سال غيبت نمايد، باید موضوع در اولين جلسه هيات رییسه مطرح و درصورت تشخيص غير موجه بودن، به كميسيون نظارت اعلام گردد. چنانچه عضوي به علت ناتواني جسمي يا بيماري مرتکب غیبت بيش از سه جلسه متوالي يا پنج جلسه متناوب در سال شود، با درخواست هيات رییسه و تاييد اجلاس، عدم توانايي وي در ايفاي وظايف نمايندگي براي اتخاذ تصميم به كميسيون نظارت منعكس مي‏گردد.

هيات رئیسه: چنانچه هر يك از اعضا هيات ریيسه سه جلسه متوالي و يا پنج جلسه متناوب در يك سال در جلسات غيبت نمايند، رييس كميسيون نظارت موظف است، مراتب را در اولين جلسه كميسيون نظارت با حضور وي به منظور اخذ تصميم مطرح نمايد.

كميسيون: در صورتي كه اعضا هر كميسيون سه جلسه متوالي و يا پنج جلسه متناوب در يك سال غيبت نمايد، هيات رييسه در صورت تشخیص غیر موجه بودن موظف است، مراتب را در اولين اجلاس اتاق مطرح و نسبت به انتخاب فرد جديد با رعایت مقررات این آیین نامه، اقدام نمايد.

ماده25- مراحل رسیدگی به استعفا اعضا:

اجلاس اتاق: پس از طرح استعفاي هريك از روساي اتحاديه­ها در جلسه هيات مديره اتحاديه، هیات رییسه موظف است موضوع را با حضور وي در اولين اجلاس مطرح و نتیجه را به رییس کمیسیون نظارت اعلام نماید تا طبق تبصره (4) ماده (22) قانون اقدام گردد. در صورت عدم ترتیب اثر از سوی هیات مدیره اتحادیه و اتاق اصناف رییس کمیسیون نظارت برابر مقررات به موضوع رسیدگی و اقدام می نماید.

هیات رییسه: استعفا هر يك از اعضا هيات ریيسه، در اولین اجلاس اتاق با حضور وی مطرح و نتیجه به رییس کمیسیون نظارت اعلام می‏شود تا طبق ماده (13) این آیین‏نامه اقدام گردد.

کمیسیون: در صورت درخواست استعفا هر يك از اعضا كميسيون­ها، موضوع در اولين اجلاس مطرح تا نسبت به انتخاب عضو جايگزين اقدام گردد.

ماده26- رییس اتاق موظف است به منظور اداره امور اجرائی، نسبت به بکارگیری یک نفر با حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی و سابقه اجرائی به عنوان دبیر اجرائی اتاق اقدام نماید. رییس اتاق می تواند تمام یا بخشی از وظائف اجرایی خود را در ارتباط با اداره اتاق به دبیر اجرائی تفویض نمايد.

 ماده 27- رییس اتاق موظف است به منظور انجام هر چه بهتر وظایف قانونی خود از خدمات افراد متخصص به شرح زیر استفاده نماید.

1- حداقل یک نفر با مدرک تحصیلی کارشناسی یا بالاتر در رشته حقوق جهت دفتر حقوقی اتاق اصناف.

2- یک یا چند نفر با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا بالاتر به عنوان مشاور در زمینه‏های
تخصصی مورد نیاز.

ماده 28- چگونگی استخدام و انتصاب مسئولان و مشاورين اتاق اصناف، حقوق و مزايا و وظايف آنان بر اساس مقرراتي است كه با پيشنهاد رئيس اتاق ایران به تاييد دبیرخانه هیات عالی نظارت خواهد رسید.

ماده 29- حق الجلسه اعضا کمیسیو‏ن‏ها و مشاوران در بودجه سالانه پیش بینی و برحسب ساعت کار قابل پرداخت است.

ماده 30- اين آيين‏نامه در اجراي ماده (36) قانون نظام صنفی، مشتمل بر(30) ماده و (18) تبصره تهيه و در تاريخ 18/11/1394 توسط وزير صنعت، معدن و تجارت مورد تصويب قرارگرفت و از تاريخ تصويب، آيين نامه­ های قبلي لغو مي گردد.

روابط عمومی اتاق اصناف مشهد

بازديد : 5868 بار نمايش يافته است .

کلمات کليدي : :
static ©
شهدای اصناف مشهد تیتر یک اخبار و رویدادها اطلاعیه بخشنامه اخبار تصویری مالیات کاووش