تاریخ : دوشنبه، 27 خرداد ماه، 1392
موضوع : اخبار و رویدادها

قیمت در مسکن وابسته به شرایط روز است

رئیس اتحادیه املاک مشهد با بیان اینکه قیمت در مسکن وابسته به شرایط روز است، می‌گوید: از آنجایی که درآمد ناشی از اجاره در حال حاضر برابر با تورم روز نیست؛ از همین‌رو مالکانی هم که به دنبال فروش ملک خود به بهترین قیمت هستند تمایلی به اجاره دادن آن ندارند.نادر عابدزاده در ادامه گفت: در اجاره دادن ملک حدود 15 و نیم درصد سود نسبت به درآمد اجاره‌نشینی است؛ در‌حالی‌که در سایر قسمت‌ها سودها بیشتر از این حرف‌هاست؛ از‌همین‌رو تمایل به سمت خانه‌های خالی رفته است.
وی با اشاره به افزایش 82 درصدی قیمت زمین و52 درصدی قیمت آپارتمان در سال گذشته، می‌افزاید: با وجود اینکه مبلغ اجاره‌ها از توان مستاجران بالاتر رفته است؛ اما با این وجود درآمدها به سرمایه‌گذاری‌های مالک نمی‌رسد و این می‌شود که تمایل افراد به این سمت می‌رود که خانه‌های خود را خالی نگه دارند تا به‌موقع به فروش برسانند.به گفته وی مالک، خانه‌اش را خالی نگه می‌دارد تا بتواند در بهترین زمان که قیمت‌ها هم در وضعیت خوبی است به فروش برساند.
البته عابدزاده از تنبیه‌های در نظر گرفته شده برای مالکان خانه‌های خالی هم یاد می‌کند و با انتقاد از آن می‌گوید: برخوردها با مالکان خانه‌های خالی عمدتا به سمت سیاست‌های تنبیهی رفته است که این امرجواب‌گو نیست و برای سامان‌دهی این وضعیت باید سیاست‌های تشویقی در نظر گرفته شود.
وی معتقد است که اگر تشویق‌هایی همچون برداشتن مالیات از خانه‌های اجاره‌ای و دادن تسهیلات به افرادی که در بحث اجاره دادن فعال هستند صورت بگیرد تا حدود زیادی ماجرای خانه‌های خالی هم سامان می‌پذیرند.
وی تاکید می‌کند: البته باید در نظر گرفت که کسی که خانه به او تعلق دارد و ملک مربوط به اوست هر اختیاری در خصوص ملکش دارد و ما حق دخالت در این قضیه را نداریم مگر اینکه مجلس شورای اسلامی قانونی در این خصوص وضع کند.
منبع این مقاله : :پرتال جامع اتاق اصناف مشهد مقدس
آدرس این مطلب : http://www.asnaf-mhd.ir/298/قیمت-در-مسکن-وابسته-به-شرایط-روز-است/