امام رضا(ع) :كسى كه كسب و تجارت مى ‏كند بايد از دروغ اجتناب كند
آخرین اخبار:
چهارشنبه، 9 مهر ماه، 1399


ایست بهره وری از سال 84
نویسنده: mohtasham تاریخ ارسال : شنبه، 3 خرداد ماه، 1393 تعداد بازدید: 937

پس از سال‌ها سکوت خبری، ارقام جدیدی از میزان بهره‌وری در اقتصاد ایران تا پایان سال 89 اعلام شد. این ارقام نشان می‌دهد شاخص بهره‌وری در سال89، با 2 دهم درصد کاهش نسبت به سال ماقبل، به 1/106 رسیده که حتی از میزان بهره‌وری در سال 84 نیز کمتر است.در برنامه چهارم توسعه، رشد 5/2 درصدی سالانه

 برای بهره‌‌وری هدف‌گذاری شده بود و ارقام جدید نشان از تحقق نیافتن اهداف پیش‌بینی شده دارد.


برای سال‌های 84 تا 89 اعلام شد

پسرفت بهره‌وري

سازمان ملی بهر‌ه‌وری ایران از کاهش شاخص کل بهره‌وری به 1/106 در اقتصاد کشور طی سال 89 خبر داد. آمار جدید این سازمان، از شاخص کل بهره‌وری اقتصاد کشور که به همراه زیربخش‌های اقتصادی منتشر شده، پس از سال‌ها سکوت خبری در این زمینه روی «وب سایت» سازمان ملی بهره‌وری قرار گرفته است
آمارهای بررسی شده جدیدی که سازمان ملی بهره‌وری ایران از سال‌های 1375 تا 1389 اعلام کرده نشان می‌دهد که شاخص بهره‌وری کل که با مجموعه ارزش افزوده، تعداد شاغلان و موجودی سرمایه مورد محاسبه قرار می‌گیرد با کاهش 2/0 درصدی نسبت به سال 88 به 1/106 در سال 89 رسیده است. این در شرايطي است که مقایسه تغییرات این شاخص با سال 75 رشد حدود هفت درصدی آن را در این بازه زمانی نشان می‌دهد.
همچنین شاخص بهره‌وری کل در بخش کشاورزی در سال 89 حدود 6/106، در نفت و گاز 83، صنعت و معدن 6/86، معدن حدود 76، صنعت 4/87، آب، برق و گاز 2/106، ساختمان 4/115، حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات 4/132، حمل‌و‌نقل 1/122، ارتباطات 4/233 و سایرخدمات نیز  5/99 گزارش شده است.
 
آخرین محاسبات نشان می‌دهد که شاخص بهره‌وری در حوزه ارتباطات در بالاترین و نفت و گاز در پایین‌ترین سطح در مقایسه با سایر بخش‌های مورد بررسی قرار دارند.
این آمار به چه معنا است و دقیقا چه اتفاقی در اقتصاد کشور رخ داده است؟ 


 
بهره‌‌وری چیست؟
اقتصاددانان برای تعریف بهره‌وري به عنوان يکي از مفاهيم مهم در اقتصاد به «رابطه بين استفاده از عوامل توليد و محصول توليد شده» اشاره می‌کنند. سازمان بین‌المللی کار(ILO) بهره‌وری را این‌گونه تعریف می‌کند که «محصولات مختلف با ادغام چهارعامل اصلي توليد مي‌شوند، اين چهارعامل عبارتند از: زمين، سرمايه، کار و سازماندهي. رابطه بازدهي توليد با يکي از اين عوامل، مشخص‌کننده ميزان بهره‌وري است.» اما به طور کلي بهره‌وري را مي‌توان ترکيبي از کارآيي و اثربخشي دانست که در این تعریف، «اثربخشي» به مفهوم «کار صحيح» است. يعني ممکن است با مصرف کمتر نهاده‌ها، محصول بيشتري توليد کرد ولي اين محصول کيفيت مطلوب موردنظر مصرف‌کننده را نداشته باشد. در اين حالت «کارآيي» واقع شده، اما چون محصول نهایی، فاقد کيفيت لازم است، «اثربخش» نبوده و نمي‌تواند رضايت مصرف‌کننده را جلب کند. به اين ترتيب تحقق کارآيي و اثربخشي هرکدام به تنهايي موجب افزايش بهره‌وري نخواهد شد.


 
شاخص‌های بهره‌وری
اگر متوسط توليد به ازاي هر واحد از «نهاده‌ها»ی مصرف شده افزايش يابد، به مفهوم افزايش بهره‌وري و عکس آن به معناي کاهش بهره‌وري است. بنابراین با توجه به نوع نهاده‌اي که در فرآيند توليد به کار مي‌رود مي‌توان انواع شاخص‌هاي بهره‌وري را در دو دسته «بهره‌وري جزئي» و «بهره‌وري کل عوامل توليد» دسته‌بندی کرد.

منبع خبر: روزنامه دنیای اقتصاد

کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 دسترسی 2 درصد صنایع کوچک به تسهیلات  [ چهارشنبه، 7 مرداد ماه، 1394 ] 753 مشاهده
 نرخ اقامت در مهمان‌پذیر‌ها 20 درصد افزایش یافت  [ دوشنبه، 18 فروردين ماه، 1393 ] 831 مشاهده
 جدیدترین قیمت خودروهای داخلی  [ سه شنبه، 12 مرداد ماه، 1395 ] 395 مشاهده
 بیشترین افت مداوم بورس در یک سال  [ يكشنبه، 21 دي ماه، 1393 ] 824 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب