امام رضا(ع) :كسى كه كسب و تجارت مى ‏كند بايد از دروغ اجتناب كند
آخرین اخبار:
دوشنبه، 10 بهمن ماه، 1401


رئیس اتاق اصناف مشهد، عضو و خزانه دار اتاق اصناف ایران مطرح کرد: واحدهای صنفی بدون مجوز مهمترین دغدغه ی حوزه ی صنفی
نویسنده: mohtasham تاریخ ارسال : شنبه، 21 خرداد ماه، 1401 تعداد بازدید: 254

روزچهارشنبه 18 خردادماه نشستی با موضوعیت ساماندهی صنوف بدون پروانه و سامانه ی رسیدگی به شکایات با حضور نماینده وزیر صنعت، معدن و تجارت در اتاق اصناف ایران ، جمعی از مسئولین استانی، مدیرکل اداره کل صمت، هیئت رئیسه اتاق اصناف مشهد و روسای اتحادیه های صنفی مشهد در محل سالن همایشهای اتاق اصناف مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق اصناف مشهد رئیس اتاق اصناف مشهد در این نشست اظهار داشت: یکی از دغدغه های اساسی که حوزه ی صنفی از دیرباز با آن مواجه بوده است، بحث واحدهای صنفی بدون پروانه بوده که فعالیت بدون مجوز داشته و هزینه هایی را برای اتحادیه ایجاد نموده اند.

محمود بنانژاد مشهدی در ادامه افزود: واحدهای بدون مجوز معمولا دو دسته اند، یک دسته تمایلی برای گرفتن پروانه کسب ندارند که بیشترین مشکلات و تخلفات در این حوزه اتفاق می افتد و عده ای دیگر هم برای دریافت مجوز اقدام نموده اما در این میان با مشکلاتی همچون استعلام های مورد نیاز و یا تطبیق با آئین نامه اتحادیه مواجه شده و دریافت پروانه کسب برای این افراد به تعویق می افتد.

 

 

عضو و خزانه دار اتاق اصناف ایران بیان داشت: قوانین و ضوابط مالیاتی و بهداشتی از جمله موارد دیگری است که مانع دست یافتن افراد به صدور پروانه کسب می شود که البته تأکید داریم افراد صنفی ملزم به پرداخت مالیات معوقه و رعایت ضوابط بهداشتی مصوب شده در کمیسیون نظارت می باشند.

بنانژاد ضمن اشاره به این نکته که براساس آمار بدست آمده از اتحادیه های صنفی در شهر مشهد ، حدود 107 هزار واحدصنفی پروانه دار و 33هزار واحد صنفی دردست اقدام وجود دارد، خاطرنشان کرد: طرح ساماندهی واحدهای صنفی سراسر کشور در راستای پروانه دار کردن واحدهای صنفی بدون مجوز موضوعی است که با پیگیریهای وزارتخانه در اولویت قرار داده شده و مورد تأکید اتاقهای اصناف و اتحادیه های صنفی تحت پوشش است.

رئیس اتاق اصناف مشهد ادامه داد: تا کنون قوانین مختلفی برای بحث ساماندهی صنوف بدون پروانه که همیشه دغدغه ی تشکلهای صنفی بوده تدوین شده است، مانند بند  (ب ) ماده 101 قانون برنامه پنجم که اعلام شد اگرکسی بدون پروانه باشد، مالیات آب و برق و گاز این واحدهای صنفی تا چند برابر افزایش خواهد یافت که ابزاری برای مجاب نمودن واحدهای صنفی در راستای دریافت پروانه کسب و رسیدن به فعالیت مجاز بود، همچنین سامانه ی جامع تجارت و سامانه ی جامع انبارها برای واحدهای صنفی غیرمجاز از جمله سامانه های بازدارنده هستند، زیرا آنها به جهت نداشتن پروانه کسب امکان گرفتن کد نقش نداشته و در نتیجه از دریافت مزایای این سامانه ها جا می مانند.

شناسایی و معرفی واحدهای صنفی بدون پروانه ی کسب توسط اتحادیه های صنفی

در ادامه نشست رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ضمن تبریک ایام دهه ی کرامت در جمع روسای اتحادیه های صنفی خواستار همکاری اتحادیه ها در امر برگزاری انتخابات شد و  در ادامه افزود: در حال حاضرسوالی که مطرح است نوع مواجهه با واحدهای صنفی بدون پروانه است که اقدامی خلاف مقررات و قانون نظام صنفی است که در رابطه با این موضوع دستگاههای قضایی و انتظامی می خواهند که حوزه ی بازرگانی و اصناف  با همکاری یکدیگر برنامه ای را برای مقابله ی جدی با واحدهای صنفی بدون پروانه داشته باشند.

امیررضا رجبی خاطرنشان کرد: در قانون، اصل موضوع شناسایی و معرفی واحدهای صنفی بدون پروانه ی کسب، به پلیس اماکن و نیروی انتظامی، در راستای برخورد قانونی مناسب با آنها یکی از وظایف  اتحادیه هاست.

وی ادامه داد: ما در چارچوب مقررات موجود هر اقدامی که لازم باشد، انجام داده و ازحقوق اصناف دفاع می کنیم، پیشنهاداتی که مطرح می شود را در جلسات مجموعه ی وزارت صمت مطرح می نماییم، ضمن اینکه برخی مقررات مشمول همه ی ماست که باید تا زمانی که تغییری در آن مقررات ایجاد نشده به رعایت ضوابط آن پایبند باشیم.

الزام نصب کد QRپروانه کسب بر روی شیشه های واحدهای صنفی

در ادامه ی جلسه نماینده وزیر صنعت، معدن و تجارت در هیات رئیسه اتاق اصناف کشورضمن تبریک و شادباش  ایام دهه ی کرامت، از وجود مبارک حضرت ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا(ع) به عنوان سلطان طوس و ولی نعمت ما ایرانیها یاد کرد و در ادامه افزود: مشکلی که ما در حوزه ی اصناف گریبانگیر آن هستیم، مشکل واحدهای صنفی بدون پروانه است که هیچ یک از ما نمی توانیم این موضوع را انکارکنیم. واحدهای صنفی بدون پروانه برای اتاقهای اصناف و اتحادیه های صنفی مشکلاتی را ایجاد می کنند و زحمات تشکلهای صنفی را که در طول سال متحمل می شوند، در اذهان عمومی زیر سوال می برند.

قاسم نوده فراهانی خاطرنشان کرد:چند سال قبل سازمان حمایت آماری از تخلفات واحدهای صنفی منتشر کرد که 95 درصد این تخلفات مربوط به واحدهای صنفی بدون پروانه و فقط 5 درصد مربوط به واحدهای صنفی پروانه دار بود، به همین جهت درسالجاری وزیر صمت، معاونین و دیگر مسئولان مرتبط تصمیم گرفتند تا واحدهای صنفی بدون پروانه ساماندهی شوند.

وی اظهار کرد: بحث اینجاست که برخی برای مجوز گرفتن اقدام می کنند اما با مشکلاتی مواجه می شوند که نمی توانند پروانه کسب بگیرند و ما باید این مشکلات را از سر راه این افراد برداریم، ما از طرفی می گوییم واحدهای صنفی بدون پروانه را ساماندهی کنیم، از طرفی می بینیم که ابزارهایی جلو کار ما را می گیرد که هیچ کاری نمی توانیم انجام دهیم.

 نماینده وزیر صنعت، معدن و تجارت در هیات رئیسه اتاق اصناف کشورتأکید کرد: مشکلات همه ی ما تقریبا در سطح کشور یکسان است، خواهش من این است که در صورت شناسایی واحدهای صنفی بدون پروانه، علت نگرفتن مجوز کسب و کار را هم عنوان نمایید تا موضوعات مورد نظر جمع بندی شده و به وزیر مربوطه جهت رسیدگی ارائه گردد. 

قاسم نوده فراهانی گفت: ما از واحدهای صنفی چندین نوع بازرسی داریم، قرار است کد QRکه روی پروانه کسب قرار دارد، روی شیشه های واحدهای صنفی نصب شود، کد QRنشاندهنده ی داشتن پروانه ی کسب واحد صنفی بوده، بدین ترتیب واحدهای صنفی بدون پروانه شناسایی خواهند شد و اگر شکایتی از واحد صنفی پروانه دار نشده باشد، بازرسین به سراغ آنها نمی روند.

وی ضمن اشاره به رفع مشکلات سامانه ی اصناف ایرانیان افزود: با مکاتبات و پیگیریهایی که انجام شد در سامانه ی ایرانیان اصناف تغییر رویه ایجاد شده، مشکلات تقریبا مرتفع شده و سامانه ی مورد نظر در حال به روز شدن است.

فراهانی خبر داد: طی چند روز آینده با مصوب هیئت عالی نظارت برای واحدهای صنفی بدون پروانه صدور کارت موقت یا پروانه موقت برای واحدهای صنفی بدون پروانه در نظر گرفته خواهد شد تا این واحدها تحت پوشش اتحادیه های ذیربط قرار بگیرند.

روابط عمومی اتاق اصناف مشهد

 

کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب