امام رضا(ع) :كسى كه كسب و تجارت مى ‏كند بايد از دروغ اجتناب كند
آخرین اخبار:
چهارشنبه، 10 خرداد ماه، 1402


دانشگاه علوم پزشکی مشهد: حال مشهد کرونازده اصلاً خوب نیست
نویسنده: mohtasham تاریخ ارسال : شنبه، 9 مرداد ماه، 1400 تعداد بازدید: 915

 دانشگاه علوم پزشکی مشهد امروز نهم مرداد ماه با صدور اطلاعیه‌ عمومی هشداردهنده در مورد رعایت نشدن دستورات بهداشتی پیشگیرانه از انتقال ویروس کرونا اعلام کرد: حال مشهد قرمز از لحاظ ابتلای شهروندان به ویروس همه‌گیر اصلا خوب نیست.

بنابر اطلاعیه هشدارآمیز روز شنبه دانشگاه علوم پزشکی مشهد: علاوه مشهد قرمز ، بیشتر شهرستانهای استان خراسان رضوی نیز در وضعیت قرمز و نارنجی شیوع ویروس کرونا قرار گرفته‌اند. این روزها مدافعان سلامت شاهد صحنه‌های غم‌انگیز و تاسفبار جانباختن و یا شرایط جسمی نامناسب بسیاری از هموطنان به ویژه جوانان به دلیل ابتلا به بیماری کووید ۱۹ هستند. 

"مسوولان دانشگاه علوم پزشکی مشهد و بسیاری از پزشکان و مدافعان سلامت که از نزدیک شاهد شرایط ناگوار بیمارستانها، کلینیکها، مراکز خدمات جامع سلامت ویژه کرونا و افزایش تعداد بیماران بستری، سرپایی و مرگ هستند ظرف چند روز اخیر هشدارهایی در خصوص وقوع فاجعه انسانی در شهر مشهد داده‌اند. اگر مردم خودشان آستین همت را بالا نزنند و به فکر سلامتی نباشند بطور قطع در روزهای آینده باید شاهد وضعیتی سخت‌تر و صحنه‌های ناگوار از مرگ و میر هموطنانمان باشیم.

این اطلاعیه می‌افزاید: موج پنجم طغیان ویروس کرونا با سویه دلتای آن نمایان شده است. این سویه جهش‌یافته ویروس کرونا تاکنون همه گروههای سنی را از نوزاد تا سالمند مبتلا کرده بطوری که هم‌اینک از نوزاد ۱۷ روزه تا سالمند ۸۵ ساله بخاطر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در بیمارستانهای مشهد بستری هستند.

"روزانه ۵۰۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا در بیمارستانهای خراسان رضوی بستری می‌شوند. هرچند که تمام امکانات بهداشتی و درمانی برای درمان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بسیج شده اما گنجایش تختهای بیمارستانی و توان جسمانی مدافعان سلامت محدود است بنابراین با ادامه این روند بطور قطع دیگر جایی برای پذیرش بیمار جدید و یا نیرویی برای خدمات رسانی به بیماران نخواهد بود.

اطلاعیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به حضور زائران بارگاه منور امام هشتم(ع) در شهر مشهد نوشت: هرچند که پذیرایی از زائران بارگاه منور حضرت علی بن موسی الرضا(ع) افتخاری است که نصیب مردم مشهد شده اما در شرایط کنونی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از تمام هموطنان می‌خواهد بطور جدی و موکد از سفر به مشهد خودداری کنند و زیارت خود را به شکل نیابتی از راه‌دور به جای آورند تا وضعیت شهر از لحاظ همه‌گیری ویروس منحوس کرونا آرامتر و شرایط برای پذیرایی از زائران مولایمان حضرت امام رضا (ع) مناسبتر شود.

همچنین از تمامی شهروندان مشهدی درخواست شده با پرهیز موکد از حضور در دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه و همه مراسم و مجالس، رعایت دستورات بهداشتی پیشگیرانه، رعایت فاصله فیزیکی در اجتماع و استفاده از ماسک بهداشتی صورت را برای حفظ سلامت خود، جلوگیری از انتقال ویروس کرونا و ابتلای به بیماری کووید ۱۹ در سرلوحه رفتارها قرار دهند. 

وضعیت شیوع ویروس کرونا در شهرهای مشهد، سبزوار، تربت‌جام، قوچان، کاشمر، سرخس، درگز، بینالود و چناران استان خراسان رضوی قرمز است.

همچنین از مجموع ۳۳ شهرستان استان خراسان رضوی ۹ شهر شامل گناباد، بردسکن، نیشابور، فیروزه، فریمان، تربت‌حیدریه، تایباد، خواف و خلیل‌آباد در وضعیت نارنجی و شهرهای باخرز، زاوه، رشتخوار، مه‌ولات، بجستان، خوشاب، جوین، جغتای، داورزن، ششتمد و کلات در وضعیت زرد شیوع ویروس کرونا قرار دارند.

بنابر اعلام دانشگاه علوم پزشکی مشهد روند روزافزون تعداد مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ در موج پنجم طغیان سویه دلتای این ویروس همچنان در حال افزایش است لذا اگر برای روزهای آتی چاره‌اندیشی فوری و مناسب صورت نگیرد کادر درمانی این استان در خدمات‌رسانی به بیماران دچار چالش خواهد شد.

به همین خاطر نهادهای مختلف متولی بهداشت و درمان همچون سازمان نظام پزشکی مشهد خواستار تعطیلی کامل این کلانشهر شده‌اند.

هم‌اینک روزانه ۵۰۰ بیمار جدید کرونایی در بیمارستانهای خراسان رضوی بستری می‌شوند. این در حالی است که هزار و ۸۱۵ نفر به همین خاطر هم‌اکنون در بیمارستانهای این استان هستند. تعداد بیماران بدحال کرونایی بستری در بخشهای مراقبت‌ ویژه بیمارستانی خراسان‌ رضوی نیز ۳۸۵ نفر اعلام شده است.

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون سه میلیون و ۸۵۱ هزار و ۱۶۲ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. بیماری کووید ۱۹ جان ۹۰ هزار و ۳۴۴ نفر را نیز تاکنون در کشورمان گرفته است. همچنین سه میلیون و ۳۴۸ هزار و ۳۶۳ نفر از مبتلایان به ویروس کرونا در ایران تاکنون بهبود یافته‌اند.  

وزارت بهداشت اعلام کرده است هم‌اینک ۲۸۵ شهرستان در وضعیت قرمز، ۱۱۰ شهرستان در شرایط نارنجی و ۵۲ شهرستان در وضعیت زرد شیوع ویروس کرونا قرار دارند.

همچنین تاکنون ۹ میلیون و ۳۶۶ هزار و ۲۹۰ شهروند ایرانی دوز نخست واکسن کرونا و ۲ میلیون و ۶۵۲ هزار و ۳۸۵ نفر دوز دوم آن را تزریق کرده و واکسینه شده‌اند. بر این اساس مجموع واکسنهای تزریق شده در ایران به ۱۲ میلیون و ۱۸ هزار و ۶۴۸ دوز رسیده است.

"پاندمی کرونا" در سطح جهان ۱۹۸ میلیون و ۱۰ هزار و ۹۶۷ نفر را بیمار کرده و جان چهار میلیون و ۲۲۴ هزار و ۱۲۴ نفر را در ۹۷۸ کشور گرفته است. ۱۷۸ میلیون و ۹۰۷ هزار و ۶۳ نفر از افراد مبتلا به ویروس کرونا هم تاکنون در سطح جهان درمان شده‌اند.

آمریکا در این میان با ۳۵ میلیون و ۶۸۸ هزار و ۵۰۶ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ و همچنین ۶۲۹ هزار و ۶۴ قربانی ویروس کرونا، بیشترین آمار ابتلا و تلفات ناشی از پاندمی کرونا را در جهان به خود اختصاص داده است. پس از آمریکا کشورهای هند، برزیل و روسیه بیشترین شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا را دارند.

ایران بر اساس آخرین آمارهای رسمی جایگاه دوازدهم را در جدول بیشترین جمعیت مبتلایان به کرونا در میان کشورهای جهان دارد./ ایرنا

کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 مسیرتان به سوی کارآفرینی را بخرید  [ شنبه، 18 آذر ماه، 1396 ] 974 مشاهده
 ضرورت تعامل بیشتر اتاق‌ها و سازمان خصوصی‌سازی  [ سه شنبه، 25 شهريور ماه، 1393 ] 728 مشاهده
 سناریوهای بازگشایی نمادهای پالایشی در بورس  [ سه شنبه، 23 دي ماه، 1393 ] 649 مشاهده
 سایه قیمت نفت بر ذخیره‌سازی کالاهای اساسی سال 94  [ يكشنبه، 7 دي ماه، 1393 ] 1320 مشاهده
 زمان خرید‌‌ مسکن فرا رسید‌‌ه است؟  [ پنجشنبه، 15 مرداد ماه، 1394 ] 1173 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب