امام رضا(ع) :كسى كه كسب و تجارت مى ‏كند بايد از دروغ اجتناب كند
آخرین اخبار:
يكشنبه، 5 تير ماه، 1401


تشکل کاریزمایی
نویسنده: mohtasham تاریخ ارسال : دوشنبه، 9 دي ماه، 1398 تعداد بازدید: 470

ویژگیهای حوزه کسب و کار مبتنی بر رسالت آن است ، اصولی که سالها در بدنه اصناف عجین شده، حاکم بر بازارها و ساختارهای آن بوده است، این نشانه غناء این مهم و ارتباطات و تعاملاتی است که همه شکل گرفته از نهادینه شدن مسائلی است که به عنوان یک الگو از افراد بر روی دیگران مؤثر است. تشکیل اتحادیه های صنفی که طبق قوانین نظام صنفی با برگزاری انتخابات هیئت مدیره منتخب اعضاء یعنی افرادی که از بین اعضاء فعال و با رأی صنف تعیین می شوند،  و همین امر نشاندهنده این است که اتحادیه ها و تشکلهای صنفی از افراد مطلع و باتجربه در امور صنف خود و بازار هستند و درچارچوب قانون با توجه به وظایف تعیین شده برای مهارحمایت و دفاع از حقوق صنفی ارائه خدمت می نماید.

بازار موجود شرایط کاریزمایی موضوع است که در پیشبرد این رسالت نشانه رویکرد جامع تر و گسترده تری می باشد. از آنجایی که اتحادیه برگرفته از صنف دارای قدرت و مشروعیت در صنف است به لحاظ داشتن جایگاه ویژه در بازار فارغ از ایزارهای قانونی دارای وجاهت و جذابیت های معنوی است و با داشتن قدرت و جهت دادن به دیگران و نفوذ و مهارت های ارتباطی به عنوان یک مؤلفه اثرگذار و متقاعد سازی دارای یک شخصیت کاریزمایی است.

که این تسهیل گر فعالیت ها برای بهبود محیط کسب و کار و هم راستا و هماهنگ با اعضاء می تواند منشاء برکات در جامعه گردد.

وجود این پارادایم در واقع ماهیت اصلی اتحادیه را به عنوان یک نهاد پاسخگو و دارای ارزش اجتماعی و احتمال سازی در بین جامعه مخاطب و مصرف کنندگان معرفی می کند.

اثر اجتماعی تشکل کاریزمایی در مدیریت بحران حوادث غیر مترقبه مثل زلزله، سیل و برپایی ایستگاههای صلواتی دهه پایانی صفر در مسیر زائران پیاده و پذیرائی و تکریم زوار امام رضا (ع)، تنشهای اجتماعی و سیاسی با ورود به مسائل برای ساماندهی و حل معضلات  و دیگریاری، ترویج اخلاق حرفه ای با رفتارهای آگاهانه و تخصصی و روحیات معنوی یک اثر کاریزمایی است.

این صفات تشکلهای کاریزمایی است که اثربخش ترین ابزار قدرت و مشروعیت است که با انطباق  تأسی به آن و آموزه های دینی و اعتقادی می توان جامعه صنفی را مدیریت نمود.

با مورد کاوی مسائل روز که با افزایش قیمت بنزین شاهد التهاب در بازار و دلواپسی با جو گرانی همراه شد، نشان داد که وجود تشکلهای کاریزمایی دارای اثرات پایدار در جامعه و عامل بازدارندگی از تنش ها موج های ایجاد شده از طرف دشمنان ایران و انقلاب است، مدیریت تشدید گرانی تحمیل شده به واحدهای صنفی در سطح عرضه و حضور مستقیم و مؤثر جهت عرضه کالاهای اساسی و آرامش بخشیدن به بازار و کنترل شرایط عرضه و تقاضا مؤید این مهم است.

گرانی باعث رکود و کسادی درداد و ستد می شود وکاسبان  بازار هیچ تمایلی به افزایش قیمتها کالا که کسب و کارشان را به کسادی بکشاند نیستند، زیرا گرانی نه تنها باعث رکود بازار بلکه باعث از بین رفتن سهم بازار و کاهش تقاضای بازار و مشتریان می شود.

و به وجود آورنده رکود تورمی در بازار است، از طرفی گرانی با اعتقادات دینی و مذهبی بازاریان در خیر و برکت  درکسب و کارشان در تضاد است و برکاسبی که توکلش در کسب و روزی حلال برخدای سبحان و تعالی است گرانی و گرانفروشی یک امر نهی شده و تحمیلی است .   

پویش صنفی ملی نه ! به گرانی از اثر کاریزمایی اتحادیه های صنفی که امیدواریم شاهد اثرات و برکات آن باشیم.

روابط عمومی اتاق اصناف مشهد

کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب