امام رضا(ع) :كسى كه كسب و تجارت مى ‏كند بايد از دروغ اجتناب كند
آخرین اخبار:
پنجشنبه، 10 آذر ماه، 1401


ضوابط معافیت مالیاتی صادرکنندگان در بودجه ۹۹
نویسنده: mohtasham تاریخ ارسال : دوشنبه، 18 آذر ماه، 1398 تعداد بازدید: 1528

دنیای‌اقتصاد : معافیت مالیاتی صادرکنندگان منوط به رفع تعهد ارزی شد. براساس آنچه در بودجه سال ۹۹ اعلام شده است، هر گونه نرخ صفر و معافیت‌های مالیاتی برای درآمدهای حاصل از صادرات کالا و خدمات از جمله کالاهای غیرنفتی، محصولات بخش کشاورزی و موادخام و همچنین استرداد مالیات و عوارض ماده ۱۳ قانون مالیات ارزش افزوده، در مواردی که ارز حاصل از صادرات طبق مقررات اعلامی بانک مرکزی به چرخه اقتصادی کشور برگردانده نشود، ‌برای عملکرد سال‌های ۹۸ و ۹۹ قابل اعمال نخواهد بود.

در این چارچوب، مدت زمان استرداد مالیات و عوارض ارزش افزوده موضوع ماده ۳۴ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور از طرف سازمان امور مالیاتی کشور یک ماه از تاریخ ورود ارز به چرخه اقتصادی کشور است. در عین حال پرداخت هرگونه جایزه و مشوق صادراتی برای صادرکنندگان منوط به حصول اطمینان از برگشت ارز حاصل از صادرات کالا و خدمات به چرخه اقتصاد کشور براساس دستورالعمل بانک مرکزی است.

 بر این اساس مدت اجرای آزمایشی قانون مالیات ارزش افزوده مصوب ۷/ ۲/ ۸۷ و اصلاحات بعد آن تا زمان لازم‌الاجرا شدن قانون جدید در سال ۹۹ تمدید می‌شود. این تصمیم درحالی در بودجه ۹۹ اتخاذ شده است که رئیس اتاق بازرگانی ایران در هفته گذشته تصریح کرد که نباید استرداد مالیات ارزش افزوده صادرکنندگان را به موضوع رفع تعهد ارزی گره زد. شافعی از عملکرد سازمان امور مالیاتی نیز در مورد مالیات ارزش افزوده انتقاد کرد و خواستار اصلاح رویه فعلی شد. او اعلام کرد که درحال‌حاضر بخش قابل‌توجهی از منابع مالی واحدهای اقتصادی با این توجیه که ارز صادراتی برگردانده نشده در حساب‌های دولت بلوکه شده است و تا آن موقع استرداد مالیات ارزش افزوده انجام نمی‌شود. شافعی عنوان کرد که براساس برآوردها، ۲ هزار تا ۲۵۰۰ میلیارد تومان پول صادرکنندگان در سازمان امور مالیاتی مانده است که این مساله مشکلات صادرکنندگان را به لحاظ نقدینگی، دوچندان می‌کند.

 
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 مالیات برارزش افزوده خودرو ابهام ندارد  [ سه شنبه، 15 مهر ماه، 1393 ] 1773 مشاهده
 راههای جلوگیری از فرار مالیاتی  [ دوشنبه، 11 دي ماه، 1396 ] 1146 مشاهده
 نگرش سیستمی به «مالیات ستانی»  [ يكشنبه، 14 دي ماه، 1393 ] 1472 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب