امام رضا(ع) :كسى كه كسب و تجارت مى ‏كند بايد از دروغ اجتناب كند
آخرین اخبار:
چهارشنبه، 22 مرداد ماه، 1399


یادداشت: جایگاه سرمایه اجتماعی در جامعه صنفی
نویسنده: mohtasham تاریخ ارسال : شنبه، 9 آذر ماه، 1398 تعداد بازدید: 147

در هرجامعه ای سرمایه های مختلفی اعم از سرمایه های طبیعی، انسانی، اقتصادی و اجتماعی وجود دارد که به جرأت می توان گفت سرمایه ی اجتماعی است که، حرکت به سوی رشد و توسعه شتابان اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و ... را امکانپذیر می سازد.

به طور کلی سرمایه ی طبیعی، طبیعت و محیط زیست، سرمایه ی انسانی، افراد مختلف با آگاهیها و توانمندیهای مختلف، سرمایه ی اقتصادی مال و اموال و داراییها را شامل می شود، اما سرمایه ی اجتماعی یکی از عناصر مهم و تأثیر گذار هر جامعه است که هماهنگی و همکاری را در آن جامعه ، تسهیل نموده، زمینه رشد و ارتقاء جامعه را فراهم می نماید.

بسیاری از سازمان ها و جوامع انسانی ، بدون سرمایه اقتصادی و صرفا با تکیه بر سرمایه انسانی و اجتماعی توانسته اند به موفقیت دست یابند ، اما هیچ مجموعه انسانی ، بدون سرمایه اجتماعی نمی تواند اقدامات مفید و هدفمندی انجام دهد . اگر سرمایه ی اجتماعی نباشد، هیچیک از سرمایه های دیگر امکان حضور و بقاء نخواهند داشت و بدون سرمایه اجتماعی ، هیچ اجتماعی به هیچ سرمایه ای نمی رسد،

بنابراین اگر ملتها را قاعده هرم و دولتها و حکمرانان را به عنوان رئوس هرم در نظر بگیریم ، از کنارهم قرار دادن آنها با برقراری یک ارتباط دوسویه و مثبت می توان به سرمایه های اجتماعی مطلوب دست یافت.

اما نکته ی سوال برانگیز اینست که چرا، اگر سرمایه ی اجتماعی وجود نداشته باشد، دیگر سرمایه ها از بین خواهند رفت؟ اگر اعتقاد به ارتباط متقابل و تنگاتنگ در بین افراد یک جامعه حکمفرما نباشد و هرکسی تنها سود و زیان خود را در نظر داشته و حقی برای دیگران قائل نشود، با ایجاد فاصله های بین فردی، سرمایه های اجتماعی نیز تضعیف و به هدرخواهد رفت، درنتیجه وقتی سرمایه ی اجتماعی نباشد، زمینه ای برای رشد و تقویت سایر سرمایه ها مهیا نخواهد شد.

اما در حوزه اصناف اولین گام در راستای ایجاد سرمایه ی اجتماعی مطلوب اینست که در بین افراد صنفی، آگاهی و اشراف نسبی به چارچوب قانون نظام صنفی، ایجاد شده و اعتماد ، صداقت ، همدردی ، دوستی ، همبستگی ، فداکاری، مشارکت در امور مختلف و ... دربین آنها افزایش یافته و با ایجاد یک ارتباط تنگاتنگ بین آنها باعث تقویت و ارتقاء سطح آگاهیهای این سرمایه های اجتماعی شده ، زمینه ساز سرمایه های دیگری همچون اقتصادی و فرهنگی در جوامع صنفی باشیم.

در حوزه ی جامعه ی صنفی اعضاء هیئت مدیره که توسط اعضاء صنفی انتخاب می شوند، باید ارتباط، وفاق و نزدیکی را با اعضاء اتحادیه ایجاد نمایند، جای تأسف است که گاهی مشاهده می شود، پس از انتخابات، فرد انتخاب شده از جمعیت رأی دهنده فاصله می گیرد و یا انتخاب کننده ها چون با قوانین و محدودیتهای آن آشنایی ندارند، پس از انتخاب شدن توقع حل تمام مشکلات و مطالبات پیش روی خود را دارند، لذا به تدریج از بدنه ی صنفی خود فاصله گرفته و رو به تضعیف می روند. نباید فراموش کرد که ما در جامعه ی صنفی مانند یک جورچین کنار هم قرار گرفته ایم و می توانیم کامل شده و یک صنف خوب، کارخوب و شهر خوب را شکل دهیم که مطمئناً همه مردم از این موضوع منتفع خواهند شد.

بنابراین اگر تعامل و وفاق بین افراد جامعه حاکم نشود، رشد سرمایه های انسانی که در ارتقاء سطح جامعه مؤثر است، متوقف خواهد شد .

روابط عمومی اتاق اصناف مشهد

کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب