امام رضا(ع) :كسى كه كسب و تجارت مى ‏كند بايد از دروغ اجتناب كند
آخرین اخبار:
چهارشنبه، 22 مرداد ماه، 1399


دبیراجرایی اتاق اصناف مشهد: ساماندهی صنوف مشهد کلید خورد
نویسنده: mohtasham تاریخ ارسال : شنبه، 9 آذر ماه، 1398 تعداد بازدید: 160

پس از گذشت چند سال از تصویب قانون برنامه پنجم توسعه کشورتوسط مجلس شورای اسلامی اینک دولت اجرای این قانون را در دستور کار قرار داده تا بتوان صنوف متعدد در شهر که دامنه فعالیت آنها روز به روز گسترش می یابد را ساماندهی کند.

ساماندهی صنوف در سطح استانها از طریق تشکیل کمیته ای راهبردی متشکل از اتاق اصناف و سایر دستگاه های اجرایی دست اندرکار این حوزه دنبال می شود که براین اساس کمیته مزبور در خراسان رضوی شکل گرفته وتدوین برنامه های اجرائی کمیته ساماندهی صنوف انجام شده است.

دبیر اجرایی اتاق اصناف مشهد در این باره به خبرنگار ما گفت: براساس بند ب ماده 101 قانون برنامه پنجم توسعه، باید کمیته ای تحت عنوان "کمیته ساماندهی صنوف" متشکل از دستگاه های دولتی و اتاق اصناف مشهد شکل می گرفت تا بتوان از طریق آن صنوف و امور مرتبط با آن را ساماندهی کرد.

سید جمال کاظمی اظهار داشت: موضوع تشکیل کمیته ساماندهی صنوف در برنامه پنجم توسعه اجرا نشد تا اینکه دولت سال گذشته آئین نامه اجرایی مربوط به تشکیل این کمیته به همراه ساختارها و وظایف آن را در سطوح استانی و شهرستانی ابلاغ کرد.

وی بیان کرد: براساس این شیوه نامه ریاست کمیته ساماندهی صنوف در استانها برعهده سازمان صنعت، معدن و تجارت گذاشته شد و نمایندگان استانداری، اتاق اصناف، اداره نظارت بر اماکن عمومی، دانشگاه علوم پزشکی، شهرداری و اداره امور اقتصادی و دارایی به عنوان اعضای این کمیته را تشکیل دادند.

کاظمی اظهار داشت: در سالجاری کمیته ساماندهی صنوف با ترکیب مزبور در مشهد تشکیل شد که در ابتدا احصاء وضعیت فعلی مجوزهای صنفی در دستور کار قرار گرفت، تا بانک اطلاعاتی از شناسایی واحدهای صنفی دارای پروانه کسب و فعال، واحدهای صنفی بدون پروانه کسب و واحدهایی که پروانه کسب آنها باطل در شرایط خاص تهیه گردد و با یک برنامه ریزی منسجم وارد ساماندهی صنوف شوند.

دبیر اجرایی اتاق اصناف مشهد ادامه داد: به همین منظور طرح اتاق اصناف تحت عنوان "ساماندهی صنوف" مبتنی بر شناسائی مسائل و مشکلات موجود و سپس ارائه فرآیندهای مورد نیاز جهت تبدیل این اقتصاد غیر رسمی به اقتصاد رسمی تدوین شد و الزامات انجام کار در آن مشخص که در انتظار تصویب کمیته ساماندهی می باشد.

کاظمی به تشریح موارد طرح ساماندهی صنوف پرداخت و گفت: در شرایط فعلی هر اتحادیه در شناسایی واحدهای صنفی فاقد پروانه کسب به صورت جزیره ای عمل و خود اقدام به شناسایی این واحدها می کند، براساس طرح مزبور برنامه های ساماندهی صنوف و شناسایی واحدهای بدون پروانه از طریق اتاق اصناف مشهد انجام خواهد گرفت.

دبیر اجرایی اتاق اصناف اظهار داشت: شناسایی واحدهای بدون پروانه کسب از طریق اتاق اصناف مشهد باعث می شود تا ظرفیت های انسانی در حوزه بازرسی اتحادیه ها تجمیع شود و بتوان همواره بانکهای اطلاعاتی را به روزرسانی نمود.

وی بیان کرد: در قالب شناسایی واحدهای بدون پروانه کسب، تقسیم بندی شهری و بلوک بندی نیز به صورت جامع انجام می گیرد تا بتوان طبق برنامه ریزی انجام شده از ظرفیت بازرسان بیشتر استفاده کرد.

دبیر اجرایی اتاق اصناف مشهد گفت: در این طرح کمیسیون های بازرسی اتحادیه ها نیز فعال می شوند تا بتوان با بهره گیری از ظرفیت های آنها واحدهای صنفی بدون پروانه کسب را شناسایی کرد.

کاظمی اظهار داشت: در طرح ساماندهی صنوف کاهش مدت زمان ابلاغ اخطار برای صدور پروانه کسب مطابق با ماده 27 قانون نظام صنفی دنبال می شود تا اخطار مربوط به این ماده قانونی سرعت بیشتری گیرد.

سید جمال کاظمی بیان کرد: در کمیته ساماندهی صنوف مطرح شد که اعضای کمیته باید هر مطلبی که در مورد واحدهای بدون پروانه کسب دارند در اختیار اتاق اصناف قرار دهند، این اشتراک گذاری اطلاعات از طریق دیتا انجام خواهد شد تا بتوان از زوایای مختلف اطلاعات مربوط به واحدهای بدون پروانه را بدست آورد.

دبیر اجرایی اتاق اصناف مشهد گفت: در طرح ساماندهی صنوف بستر استفاده از همکاری مردمی از طریق برخی سامانه ها و نیز خوداظهاری واحدهای صنفی فراهم خواهد شد تا اینکه بتوانند به راحتی وارد فرآیند صدور پروانه کسب شوند.

کاظمی اظهار داشت: در شرایط فعلی دولت سامانه هایی را ایجاد کرده است تا صاحبان واحدهای صنفی بتوانند بدون مراجعه به اتاق اصناف یا اتحادیه ها، فرآیند اخذ پروانه کسب را انجام دهند.

وی افزود: انجام این فرآیند از طریق مراجعه متقاضیان در صنوف به سامانه "g4b  "میسر است تا از طریق آن به کلیه درگاه ها مانند درگاه "ایرانیان اصناف" برای ثبت درخواست پروانه کسب یا درگاه مربوط به استعلام از سایر دستگاه های اجرایی متصل شوند.

دبیر اجرایی اتاق اصناف مشهد گفت: کلیه مسائل و موانع مرتبط با ساماندهی صنوف در کمیته مزبور مطرح شده که پس از بررسی و تصویب نقشه راه اجرایی کلیه دستگاههای عضوخواهد شد.

روابط عمومی اتاق اصناف مشهد

 

کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب