امام رضا(ع) :كسى كه كسب و تجارت مى ‏كند بايد از دروغ اجتناب كند
آخرین اخبار:
چهارشنبه، 9 مهر ماه، 1399


تامین مالی بنگاه‌ها تا پایان شهریورماه رصد شد
نویسنده: mohtasham تاریخ ارسال : شنبه، 18 آبان ماه، 1398 تعداد بازدید: 277

شعاع استانی پرداخت تسهیلات طرح رونق تولید در نیمسال نخست سال جاری بررسی شد. براساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت در ۶ماه اول امسال از مجموع درخواست‌های ثبت‌شده برای وام تولید، به‌ترتیب استان‌های «سمنان»، «مازندران»، «تهران»، «خراسان رضوی» و «قم» بیشترین دریافت تسهیلات را در کارنامه خود ثبت کرده‌اند.

مطابق داده‌های اعلام‌شده در مدت زمان مورد بررسی، تسهیلات ارزان در مجموع به ۳ هزارو ۴۴۰ فقره درخواست در قالب طرح رونق تولید پرداخت شده و مجموع رقم تسهیلات پرداختی به متقاضیان از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا پایان شهریورماه ۵۱ هزار میلیارد ریال بوده است. با توجه به تسهیلات پیش‌بینی‌شده در سال جاری که معادل ۳۶۰ هزار میلیارد ریال است، می‌توان گفت تا مدت زمان مذکور بیش از ۱۴ درصد از تسهیلات پیش‌بینی‌شده در طرح رونق سال ۹۸ به بنگاه‌های اقتصادی پرداخت شده است. علاوه بر طرح رونق تولید برای سال جاری، اعطای تسهیلات با هدف تولید و اشتغال (موضوع بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۹۸) نیر در دستور کار متولیان قرار گرفته است. این طرح برای اولین بار در سال جاری به مرحله اجرا گذاشته شد و برای ایجاد اشتغال در بخش صنعت و معدن حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شد.

براساس داده‌های اعلام‌شده از ابتدای اسفند سال ۹۷ تا پایان شهریور سال ۹۸ در مجموع ۴ هزار و ۱۳۴ درخواست از سوی استان‌ها برای دریافت تسهیلات تولید و اشتغال (تبصره ۱۸) ثبت شده است که از این تعداد در مجموع ۱۰۱۶ درخواست به‌منظور دریافت تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند که ۲۷ مورد آن پرداخت شده است. تکمیل طرح‌‌های نیمه‌تمام صنعتی و معدنی و بازسازی و نوسازی واحدهای تولیدی از مهم‌ترین برنامه‌های تبصره ۱۸ برای سال‌ جاری به‌‌شمار می‌رود و براساس جزئیات اعلام شده، برای ایجاد اشتغال در بخش صنعت و معدن حدود ۲۰ هزار میلیارد‌تومان تسهیلات در نظر گرفته شده که ۱۰ هزار میلیارد‌تومان آن از طریق منابع بانکی و ۱۰ هزار میلیارد تومان باقیمانده نیز از طریق منابع صندوق توسعه ملی تامین خواهد شد. البته در این طرح هزار میلیارد‌تومان هم برای یارانه سود تسهیلات از سوی سیاست‌‌گذار منظور شده است. در این برنامه همچنین با تخصیص یارانه سود پیش‌بینی شده، نرخ نهایی سود تسهیلات طرح‌ها و واحدهای تولیدی در صورت تحقق اهداف مربوط، برای مناطق برخوردار به ۱۴درصد و برای مناطق کم ‌برخوردار به ۱۲ کاهش می‌‌یابد. با توجه به داده‌های اعلام‌شده از سوی وزارت صمت، استان‌‌های «آذربایجان شرقی»، «اصفهان»، «البرز»، «چهارمحال و بختیاری»، «خراسان رضوی»، «زنجان»، «سمنان»، «تهران»، «فارس»، «کرمانشاه»، «مرکزی» و «هرمزگان» تنها استان‌هایی بوده‌اند که توانسته‌اند به این تسهیلات دسترسی پیدا کنند.   آمار اعلام شده بیانگر آن است که استان زنجان با هفت فقره درخواست در مجموع ۲۱۳میلیارد ریال تسهیلات دریافت کرده است. سهم تسهیلات پرداختی تولید و اشتغال به استان سمنان نیز برابر با ۲۸۶ میلیارد ریال بوده که به ۴ فقره درخواست اختصاص یافته است. اما برای استان البرز هم ۱۶۰ میلیارد ریال تسهیلات برای ۳ فقره درخواست پرداخت شده و سهم استان‌های تهران، فارس، کرمانشاه و مرکزی هر کدام ۲ فقره درخواست بوده است.  با توجه به داده‌های اعلام شده بیشترین درخواست ثبت شده برای دریافت تسهیلات تولید و اشتغال (تبصره ۱۸) به استان‌های اصفهان با ۳۸۳ فقره، یزد با ۳۲۳ فقره، مازندران با ۲۸۱ فقره، خراسان رضوی با ۲۷۴ فقره و آذربایجان شرقی با ۲۳۹ فقره اختصاص داشته است.

آخرین وضعیت طرح رونق

از سوی دیگر در قالب طرح رونق تولید نیز تا پایان شهریور سال جاری در مجموع بیش از ۵۱هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده که این میزان تسهیلات برای ۳ هزار و ۴۴۰ فقره درخواست بوده است.  براساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته برای سال جاری رقم ۳۶۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای صنایع در قالب طرح رونق تولید در نظر گرفته شده است.  نحوه توزیع این وام‌ها برای تامین سرمایه در گردش مورد نیاز برای ۱۰ هزار بنگاه اقتصادی و تامین منابع مالی مورد نیاز ۶ هزار طرح نیمه‌تمام با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد، همچنین تامین مالی مورد نیاز برای بازسازی و نوسازی ۵ هزار واحد اقتصادی است.

در دستورالعمل اعلامی از سوی صمت، پرداخت تسهیلات پیش‌بینی شده مشمول بنگاه‌هایی می‌شد که از سوی کارگروه استانی مشروط به احراز توجیه فنی، مالی و اقتصادی باشد. همچنین دریافت تسهیلات براساس دستورالعمل پیش‌بینی شده مشمول محصولاتی می‌شد که در بازار فروش قابل‌قبولی داشته باشند و منجر به انباشته شدن محصولات در انبار نشوند. از سوی دیگر تسهیلات مذکور مشمول بنگاه‌هایی می‌شد که تولید آنها به دلیل کمبود نقدینگی متوقف شده باشد یا فعالیت آنها به کمتر از ظرفیت اسمی رسیده باشد.  سال ۹۵ بود که تصمیم‌‌سازان و سیاست‌گذاران صنعت و تولید کشور برای افزایش سرمایه در گردش بنگاه‌‌ها، تخصیص وام‌های ارزان به صاحبان صنایع را در دستور کار قرار دادند. استارت تخصیص این نوع وام‌‌ها با یک طرح به نام «طرح رونق تولید» کلید خورد.

اما یک سال بعد و در اواخر خردادماه ۹۶، سیاست ‌گذاران در راستای «استمرار رونق تولید»، «حفظ اشتغال»، «ایجاد اشتغال جدید» و «افزایش رشد اقتصادی کشور» ثبت‌نام سه نوع وام دیگر در راستای تداوم طرح رونق تولید را آغاز کردند و این روند برای سال جاری نیز تمدید شد. کارنامه پرداخت تسهیلات از طریق طرح رونق تولید نشان‌دهنده آن است که تا پایان شهریورماه امسال در مجموع ۳ هزار و ۴۴۰ متقاضی موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند که بخشی از این متقاضیان از طریق فرآیند رونق (ثبت‌نام در سایت بهین‌یاب) یا مراجعه مستقیم به بانک خواستار دریافت تسهیلات شده‌اند. براساس آمار اعلام‌شده از مجموع درخواست‌های ثبت شده به ۱۷۴۸ فقره درخواست تسهیلات پرداخت‌شده که از طریق فرآیند رونق (ثبت‌نام در سایت بهین‌یاب) ثبت نام کرده بودند.

از سوی دیگر، ۱۶۹۱ متقاضی نیز به‌صورت مستقیم به بانک‌های عامل مراجعه کرده‌اند. آمار اعلام شده بیانگر آن است که بیشترین پرداخت تسهیلات طرح رونق تولید مربوط به درخواست‌ استان‌های «سمنان»، «مازندران»، «تهران»، «خراسان رضوی» و «قم» است. با توجه به داده‌های اعلام شده در مدت زمان مورد بررسی در مجموع ۵۰۵ متقاضی در استان سمنان موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند. تسهیلات پرداختی به این استان ۵ هزار و ۵۹۰ میلیارد ریال بوده است. در استان مازندران هم، ۳۷۱ متقاضی موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند. براساس آمار اعلام‌شده تسهیلات پرداختی به این استان در دوره زمانی مورد بررسی بیش از ۳ هزار میلیارد ریال بوده است. تسهیلات پرداختی به استان تهران به‌عنوان سومین استان در مدت زمان مورد بررسی بیش از ۷ هزار میلیارد ریال بوده که این میزان تسهیلات به ۳۴۱ فقر درخواست ثبت شده پرداخت شده است. مجموع تسهیلات پرداختی به استان خراسان رضوی نیز در این مدت ۲ هزار و ۳۱۶ هزار میلیارد ریال بوده که این میزان تسهیلات به ۲۶۲ متقاضی پرداخت شده است.

منبع خبر: روزنامه دنیای اقتصاد

کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 واردات خودرو همگانی شد  [ شنبه، 9 اسفند ماه، 1393 ] 732 مشاهده
 آماده‌باش قیمت‌ها در بازار ارز  [ شنبه، 15 فروردين ماه، 1394 ] 758 مشاهده
 ریسک افزایش قیمت مسکن از سال آینده  [ سه شنبه، 30 تير ماه، 1394 ] 867 مشاهده
 تحویل سراتو به جای مگان  [ چهارشنبه، 5 آذر ماه، 1393 ] 637 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب