امام رضا(ع) :كسى كه كسب و تجارت مى ‏كند بايد از دروغ اجتناب كند
آخرین اخبار:
سه شنبه، 21 مرداد ماه، 1399


شهرک صنفی –تخصصی، طرحی برای توسعه رضویه
نویسنده: mohtasham تاریخ ارسال : چهارشنبه، 27 شهريور ماه، 1398 تعداد بازدید: 237

رزم حسینی، استاندار خراسان رضوی طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی را در این استان با هدف توسعه پایدار روستایی آغاز کرد و در این راستا نهادهای بخش خصوصی مانند اتاق اصناف به عنوان معین های توسعه گر عهده دار اجرای پروژه ها و طرحهایی برای جلب مشارکت مردم در هر منطقه و بهره گیری از ظرفیت های اقتصادی آن به منظور اشتغال و درآمدزایی برای مردم شدند.

اتاق اصناف مشهد یکی از 85 معین اقتصادی در طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی استاندار خراسان رضوی است که عهده دار توسعه بخش محروم رضویه شده است. رضویه یکی از بخشهای شهرستان مشهد است که در سال 1370 تاسیس شده و دارای سه دهستان، 70 روستا و یک شهر است. جمعیت این بخش براساس سرشماری سال 1395 ، 80 هزار و 850 نفر می باشد.

شغل بیشتر مردم این منطقه کشاورزی، قالی بافی و سایر صنایع دستی است، یکی از خلاهای جدی در بخش رضویه کمبود صنوف تولیدی و توزیعی است که می تواند علاوه بر اشتغالزایی تامین کننده نیاز مردم باشد و از رفت و آمدهای ساکنین این منطقه به شهر مشهد بکاهد.

به دلایل نقایص توسعه ای در بخش رضویه و جمعیت بالای آن، بهترین گزینه به عنوان یک معین توسعه گر برای بخش رضویه، اتاق اصناف مشهد با 96 اتحادیه و 105 هزار و 607 واحد صنفی تولیدی، توزیعی، خدماتی و خدمات فنی است که هر کدام از این اتحادیه ها با استقرار صنوف خود در قالب شهرک صنعتی صنفی می توانند منشا توسعه، اشتغال و درآمد باشند.

توسعه فعالیتهای اقتصادی در رضویه و اتصال آن به بازار مشهد، مهمترین هدف

رئیس اتاق اصناف مشهد در این باره گفت: رضویه به لحاظ تقسیمات کشوری بزرگترین بخش در کل کشور است و ظرفیت های زیادی از نظر تنوع جمعیتی، اراضی کشاورزی و حرفه و شغل ساکنین برای توسعه دارد، این اراضی از نظر قیمت و جذب نیروی کار از ظرفیت بالقوه ای برخوردار هستند.

محمود بنانژاد اظهار داشت: صنایع دستی، قالی بافی و کشاورزی از مشاغل عمده مردم بخش رضویه است، این بخش به تنهایی 70 روستا دارد که هر کدام از این روستاها ظرفیت ها و قابلیت های ویژه منحصر به خود را دارند.

وی بیان کرد: اتاق اصناف برنامه هایی دارد که می تواند با بهره گیری از استعدادها و ظرفیت ها و امکانات مردم منطقه رضویه به توسعه این بخش و اشتغالزایی بیشتر ساکنین آن کمک کند.

رئیس اتاق اصناف مشهد گفت: ایجاد شهرک صنعتی صنفی مهمترین برنامه اتاق اصناف مشهد به عنوان معین اقتصادی بخش رضویه است تا با متمرکز کردن صنوف مختلف در این شهرک، اشتغالزایی و درآمدزایی را برای آن به ارمغان آورد.

وی توسعه فعالیت های اقتصادی شهرک صنعتی صنفی رضویه و اتصال آن به بازار مشهد و رفع عوامل بازدارنده در مسیر فعالیت های اقتصادی صنوف را از برنامه های مستمر اتاق اصناف مشهد به عنوان معین اقتصادی بخش رضویه برشمرد.

او اضافه کرد: هر کدام از روستاهای بخش رضویه دارای یک سری امکاناتی هستند که صنوف تولیدی مختلف در مشهد می توانند با در اختیار گذاشتن مواد اولیه به روستاییان، محصولات مورد نظر خود را تولید و در بازار عرضه کنند.

رئیس اتاق اصناف مشهد گفت: هدف اصلی در طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی استاندار خراسان رضوی، توسعه اشتغال روستایی است، در صورت راه اندازی شهرک صنعتی صنفی در رضویه، این بخش با روستاهای خود می تواند به نمونه موفقی از طرح ابتکاری استاندار تبدیل شود.

 بنانژاد بیان کرد: در صورتی که بخش اقتصادی منطقه ای رشد کند سایر شاخص های توسعه آن در حوزه های فرهنگی، امنیتی و اجتماعی نیز رشد خواهد کرد.

 

اتاق اصناف مشهد، معین قدرتمند برای رضویه

دبیر نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی نیز در این باره گفت: مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی، طرح ابتکاری استاندار خراسان رضوی است که پیشتر به صورت پایلوت در استان کرمان اجرا شد و موفقیت هایی به دست آورد.

علی اکبر لبافی بیان کرد: این طرح ابتکاری استاندار خراسان رضوی ظرفیت های بسیار خوبی برای توسعه منطقه دارد و مردم رضویه باید در این خصوص از اتاق اصناف مشهد مطالبه گر باشند و از این ظرفیت برای توسعه منطقه خود استفاده کنند.

وی اظهار داشت: اضلاع مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی شامل استانداری یا فرمانداری، ائمه جمعه (استان و شهرستان)، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و روسای دادگستری شهرستان ها هستند که برای حمایت از معین های اقتصادی در مناطق 12 گانه استان اعلام آمادگی کرده اند، هم اینک 85 معین اقتصادی برای این طرح تعریف شده و تفاهم نامه هایی بین معین و اضلاع این مثلث به امضا رسیده است.

دبیر نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی گفت: طبق شرایط موجود در جنگ اقتصادی با قوانین کهنه و پوسیده قبلی نمی توان در مقابل دشمن آرایش جنگی گرفت لذا باید شرایط را برای توسعه تسهیل کرد و این مهم در طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی استاندار خراسان رضوی دیده شده است.

لبافی اضافه کرد: هدف اصلی در اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی افزایش سرانه های درآمدی مردم خراسان رضوی است، هم اینک سرانه درآمدی مردم استان 25 درصد از میانگین کشوری کمتر است.

دبیر نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی اظهار داشت: اضلاع مثلث توسعه اقتصادی که ارکان حاکمیت هستند، دور هم جمع شده اند تا موانع کسب و کار برداشته شده و شرایط موجود را با قوانین و تصمیم گیری های جدید تسهیل کنند، تاکنون چنین هماهنگی و اتفاق نظری بین ارکان حاکمیت برای اجرای یک طرح به منظور ایجاد توسعه منطقه ای و اشتغالزایی برای مردم وجود نداشته و این مهم بی سابقه است.

وی اضافه کرد: دانشگاهیان، فعالان اقتصادی، فرهنگیان، نمایندگان مجلس، همگی روی اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی اتفاق نظر داشته و آن را بهترین طرح برای توسعه می دانند به طوری که یک معین توسعه گر در قالب یک تشکل یا شخصیت حقیقی یا حقوقی، توسعه یک منطقه را با بهره گیری از مردم آن و حمایت ارکان حاکمیت رقم بزند.

دبیر نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی گفت: بخش محروم رضویه از معین اقتصادی توانمند، قدرتمند و دارای ظرفیت های بالایی مثل اتاق اصناف مشهد برخوردار شده است، اتحادیه ها نیز برای استقرار صنوف زیر پوشش خود در رضویه اعلام آمادگی کرده اند.

لبافی بیان کرد: در بخش رضویه اتاق اصناف مشهد به عنوان معین اقتصادی با تمام ظرفیت خود وارد عمل شده است، شهرداری و شرکت شهرکهای صنعتی و همچنین اتحادیه ها دست به دست هم داده اند تا شهرک تخصصی صنفی در منطقه رضویه راه اندازی کنند، این بهترین فرصت برای مردم آن منطقه به منظور رسیدن به توسعه است و باید مردم رضویه در این زمینه مطالبه گر باشند.

دبیر نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی تاکید کرد: لازم است شورای شهر رضویه اعتماد مردم نسبت به طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی را در این منطقه بیشتر و نسبت به جمع آوری سرمایه های خرد برای این طرح اقدام کند تا بستر استقرار صنوف و مشارکت اتحادیه های مشهد برای اشتغالزایی در رضویه فراهم شود.

وی اظهار داشت: همه دستگاه های خدمات رسان، شهرداری و شورای شهر رضویه باید وارد عمل شوند تا شهرک صنفی تخصصی در رضویه راه اندازی شود، نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی استان نیز آمادگی کامل برای پیگیری برای رفع هر نوع مساله یا مانع در مسیر اجرای این طرح است.

 

**دو گزینه برای استقرار شهرک صنفی تخصصی در رضویه

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف مشهد نیز درباره وضعیت موجود بخش رضویه گفت: شهر مشهد از سه بخش مرکزی، رضویه و احمدآباد تشکیل شده است که بزرگترین بخش آن رضویه است.

هادی مخملی افزود: هم اینک دو شهرک صنعتی دولتی شامل شهرک صنعتی شماره 5 مشهد واقع در سه راهی سنگ بست و حاشیه جاده فریمان و شهرک صنعتی چرمشهر در حاشیه جاده میامی قرار گرفته که هر دو جزو بخش رضویه محسوب می شوند.

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف مشهد بیان کرد: دو شهرک صنعتی خصوصی نیز در بخش رضویه در حال ساخت است که یکی شهرک آجیل و دیگری شهرک صنعتی فرش است.

مخملی با اشاره به مزایای استقرار در شهرک های صنعتی گفت: براساس قانون این مزایا شامل عدم نیاز به دریافت مجوزهای جداگانه از ادارات، مستثنی بودن از قانون شهرداری ها، صدور رایگان مجوزهای ساخت و ساز و پایان کار، برخورداری از مشوق های مالیاتی مطابق ماده 132 ق.م.م ، ایجاد شرایط لازم برای هم افزایی بیشتر صنایع، فراهم شدن بستر لازم برای ایجاد شبکه ها و خوشه های صنعتی می شود.

وی امکان ترهین دفترچه های قرارداد تخصیص زمین، کاهش هزینه های سرمایه گذاری به دلیل استفاده از خدمات مشترک را از دیگر مزایای استقرار در شهرک های صنعتی برای صنوف برشمرد و گفت: براساس قانون شهرک های صنعتی غیردولتی، وزارت صنعت معدن و تجارت مکلف است از طریق شرکت شهرکهای صنعتی استان برای بخشهای خصوصی و تعاونی که خواهان ایجاد شهرک صنعتی باشند، مجوز صادر کند و حمایت های لازم را انجام دهد.

مخملی با بیان اینکه دو گزینه برای مکان راه اندازی شهرک صنعتی صنفی رضویه پیش بینی شده است، گفت: گزینه اول، ایجاد یک شهرک صنفی صنعتی در نزدیکی شهرک صنعتی شماره 5 واقع در سه راهی سنگ بست و حاشیه جاده فریمان است که مزایای آن آماده بودن 180 هکتار از زمین، تامین برق به میزان یک مگاوات در روز، تامین آب به میزان 31 لیتر در ثانیه، قیمت هر مترمربع از زمین به 123 هزار تومان و فاصله 32 کیلومتری تا جاده ورودی مشهد می باشد.

وی ادامه داد: گزینه دوم، ایجاد یک شهرک صنفی - صنعتی در نزدیکی شهر رضویه در حاشیه باند دوم جاده میامی است که 150 هکتار زمین که فاصله چهار کیلومتری تا شهر رضویه دارد و همه رده های زیست محیطی یک صنف را زیر پوشش قرار می دهد.

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف مشهد گفت: قرار گرفتن شهرک صنعتی صنفی در حاشیه باند دوم جاده میامی مزایای دیگری از جمله امکان تولید و عرضه محصولات سوغات به دلیل ماهیت گردشگری جاده میامی، قیمت ارزان زمین، دسترسی مناسب به لحاظ فاصله 18.5 کیلومتری تا جاده ورودی مشهد و همچنین مراکز فروش دارد که گزینه بهتری نسبت به شهرک صنعتی شماره 5 مشهد است.

**آمادگی شرکت شهرکهای صنعتی برای حمایت از استقرار صنوف در رضویه

این کارشناس در شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: رسالت ما به عنوان دولت ایجاد شهرک های صنعتی تخصصی است و در این راستا از سال 1396 به موجب مصوبه هیات وزیران ایجاد شهرک های صنعتی تخصصی صنفی به صورت متمرکز برعهده وزارت صمت گذاشته شده است.

اسلامی افزود: آیین نامه اجرایی این مصوبه در اواخر سال گذشته توسط معاون اول ریس جمهوری ابلاغ و در آن تاکید شد، از آنجا که رسالت ایجاد زیرساخت برای توسعه صنف و صنعت برعهده وزارت صمت و شرکت شهرکهای صنعتی است، باید زیرساخت های شهرکهای صنعتی تخصصی صنفی ایجاد شود.

وی اظهار داشت: هم اینک 10 شهرک صنعتی صنفی تخصصی در سطح استان در دست ساخت است، همچنین در همه شهرهای استان دو یا سه تا ناحیه صنفی تخصصی مصوب و مکان یابی آن انجام شده است.

کارشناس شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی نیز در این باره گفت: بخش رضویه از سالها قبل مورد توجه شرکت شهرکهای صنعتی برای استقرار واحدهای صنعتی بوده است.

اسلامی افزود: هم اینک دو شهرک صنعتی چرمشهر و شهرک صنعتی شماره 5 مشهد در بخش رضویه قرار دارد، چرمشهر یک شهرک صنعتی با برخورداری از زیرساختهای کامل جهت استقرار صنایع آلاینده ای است که نیاز به تصفیه خانه و دیگر امکانات زیرساختی دارند و تمامی مجوزهای زیست محیطی را نیز دارد.

وی اظهار داشت: شهرک صنعتی شماره 5 مشهد با وسعت 1400 هکتار به عنوان بزرگترین شهرک صنعتی شرق کشور به شمار می رود و امکانات و زیرساختهای لازم و مورد نیاز صنایع در آن ایجاد شده است.

وی با اشاره به ساخت دو شهرک تخصصی فرش و آجیل و خشکبار در بخش رضویه گفت: در روند ساخت این شهرکها مشکلات زیادی بوجود آمد که حتی مدیریت کلان استان را درگیر کرد، این مشکلات مربوط به مکان یابی شهرک صنفی آجیل و خشکبار بود که بحث اختصاص زمین برای این شهرکها سالها ساخت آن را به تعویق انداخت تا اینکه با تدبیر مدیریت کلان استان مشکل حل و ساخت آن آغاز شد.

وی خاطر نشان کرد: طی نشستی که اخیرا با هیات رئیسه اتاق اصناف برگزار شد، موضوع ایجاد شهرکهای صنفی -  تخصصی براساس یک مدل همکاری مشترک که بین اتاق اصناف مشهد و شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی تدوین شده است، پهنه های صنعتی مناسب مورد مطالعه قرار گرفته است.

کارشناس شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی خاطر نشان کرد: این سازمان یک مجموعه دولتی است که از پرداخت حقوق و عوارض تغییر کاربری مستثنی و تنها نهادی است که می تواند برای ایجاد شهرکهای تخصصی بودجه و ردیف اعتبار دولتی بگیرد.

اسلامی بیان کرد: اصنافی که در شهرکهای صنعتی مستقر می شوند، نیاز به ایجاد تصفیه خانه دارند و چون بخش خصوصی هستند، سهمی از اعتبارات دولتی ندارند، از سوی دیگر قانون نمی گذارد که دولت به طور مستقیم برای کمک به آنها وارد عمل شود.

وی اظهار داشت: شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی طی همکاری مشترک با اتاق اصناف و مدیریت کلان استان قادر است برای شهرک های صنفی تخصصی اعتبارات عمومی دولتی بگیرد، چیزی که در شهرک های صنعتی خصوصی امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد: صنوف برای استقرار در شهرک صنعتی در ابتدا برای تغییر کاربری اراضی باید 80 درصد بهای زمین را به سازمان جهاد کشاورزی پرداخت کنند، سپس درگیر مسائلی از جمله تخصیص آب و تامین سایر زیرساختها در شهرک های صنعتی می شوند.

اسلامی با اشاره به تعامل مناسب بین شرکت شهرکهای صنعتی خراسان  رضوی و اتاق اصناف مشهد گفت: آمادگی کامل خود را اعلام کردیم که برای مکان یابی شهرک صنعتی صنفی با اتاق اصناف مشارکت کنیم و بتوانیم از ظرفیت شهرکهای موجود در بخش رضویه مثل چرمشهر یا شهرک صنعتی شماره 5 که همه زیرساخت ها در آن فراهم است، استفاده کنیم.

وی بیان کرد: هم اینک شهرک چرمشهر به میزان 50 هکتار در حال توسعه است، با آستان قدس رضوی نیز هماهنگی لازم انجام شده است که این بخش به شهرک چرمشهر اضافه شود.

وی اظهار داشت: طبق تفاهم نامه سه جانبه ای که در روز اصناف بین استانداری خراسان رضوی، شرکت شهرکهای صنعتی استان و اتاق اصناف مشهد منعقد شد، بستر این همکاری مشترک فراهم شده است و ما به عنوان شرکت شهرکهای صنعتی آمادگی داریم به موجب قوانین بالادستی در جهت ساماندهی بخش صنوف وارد پروژه های مشارکتی اتاق اصناف شویم.

روابط عمومی اتاق اصناف مشهد

کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب