امام رضا(ع) :كسى كه كسب و تجارت مى ‏كند بايد از دروغ اجتناب كند
آخرین اخبار:
جمعه، 9 خرداد ماه، 1399


رئیس اتاق اصناف مشهد در دیدار با بخشدار رضویه مطرح کرد: شناخت ظرفیت های اقتصادی در بخش رضویه
نویسنده: mohtasham تاریخ ارسال : چهارشنبه، 19 تير ماه، 1398 تعداد بازدید: 355

28 اردیبهشت بود که تفاهم نامه همکاری میان استانداری خراسان رضوی و اتاق اصناف مشهد با موضوع انتخاب اتاق به عنوان معین اقتصادی بخش رضویه به امضاء رسید.

اولین گام در اجرای تعهدات اتاق جمع آوری اطلاعات و ظرفیت سنجی منطقه بوده تا دراین راستا با جمع آوری داده ها و اطلاعات مورد نیاز نسبت به برنامه ریزی بخشی، در جهت دستیابی به اهداف کلان طرح مثلث اقتصادی اقدام نمایند.

لذا، روز پنج شنبه 13 تیرماه فرصت مناسبی برای برگزاری نشست مطالعاتی شناخت ظرفیت ها و موانع و مشکلات بخش بوجود آمد که می توان در میان اعضاء به حضور ریاست، عضو هیأت رئیسه اتاق اصناف مشهددر یک جمع صمیمی در کنار بخشدار، شهردار، رئیس شورای شهر، سایر مدیران دستگاهها، سازمانهای دولتی و مردم نهاد اشاره نمود.

با توجه به گامهای شش گانه طرح مثلث اقتصادی می بایست ابتدا شناخت لازم از چشم انداز، مأموریت و اهداف بلند مدت و کوتاه مدت طرح برای مدیران و مسئولان منطقه شفاف و روشن گردد.

در این جلسه رئیس اتاق اصناف مشهد اظهار داشت: شاید برای بسیاری از مردم جای سؤال باشد که معین اقتصادی چه مفهومی می تواند داشته باشد و اتاق اصناف چه اقداماتی را در راستای این انتخاب انجام خواهد داد.

محمود بنانژاد مشهدی ادامه داد: هنگامی که جنگ، بین ایران و عراق درگرفت، تمامی اقشاراعم از نظامی، مردمی، ادارات و سازمانها بسیج شدند و طی 8 سال دفاع مقدس با همه ی سختیها و مشکلات پیروز و سربلند از این امتحان الهی بیرون آمدند، اکنون نیز هنگام جنگ اقتصادی است و پاشنه آشیل ما در نظام مقدس جمهوری اسلامی بحث های اقتصادی و فرهنگی است.

وی یادآورشد: تأکید مقام معظم رهبری در نام گذاری سالها، موضوع اقتصاد مقاومتی بوده که به طرق مختلف در نام ملحوظ نظر قرار گرفته ؛ نام گذاری سال جاری به عنوان سال رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری انتخابی هوشمندانه است، زیرا در صورت رشد و توسعه ی تولید، ما به رهایی از وابستگی به فروش نفت می رسیم که هدف اصلی ما برای خودکفایی بوده و عامل اصلی پیروزی ما درجنگ تمام عیاراقتصادی خواهد بود.

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران خاطرنشان کرد: در زمان جنگ همه لباس نظامی برتن می کنند و امکاناتی را برای مقابله بادشمن و بدست آوردن پیروزی مهیا می سازند، در جنگ اقتصادی هم به شکلی دیگر نیاز به امکاناتی است که البته باید از قبل پیش بینی می شد تا با تغییرات نرخ ارز تولید ما برای تهیه ی مواد اولیه و برخی موارد مورد نیازتولید کنندگان با مشکل مواجه نگردد.

بنانژاد گفت: طرح مثلث اقتصادی استاندار محترم خراسان رضوی بخش خصوصی، قوه ی قضائیه، مجریه، مقننه و به ویژه ائمه ی جمعه را در کنار هم قرار داده که همان بسیج اقتصادی اتفاق بیفتد و ما در این جنگ به امید خدا پیروز و سربلند شویم.

وی تصریح کرد: شهرستان مشهد دارای چندین بخش است، که یکی از آنها بخش رضویه است، در توصیف ارتباط این بخش با اصناف می توان گفت این شهر به نوعی صنفی بوده که با روستا های اطراف آن زیرمجموعه ی اتاق اصناف مشهد با 96 اتحادیه ی تحت پوشش است که هر کدام از آنها در بخش های مختلف توزیعی، خدماتی، تولیدی و خدمات فنی فعالیت داشته و واحدهای صنفی این بخش را ساماندهی و نظارت می نماید.

محمود بنانژاد مشهدی افزود: 45 درصد صنوف توزیعی هستند که از بزرگترین فروشگاهها تا کوچکترین آنها را دربرگرفته و حلقه ی واسط تولیدکننده یا وارد کننده اند که منابع آنها را به سمت و سوی مصرف کننده سوق می دهند، بنابراین  به وضوح می توانند در رونق تولید داخلی، ترویج و تبلیغ کالای داخلی نقش بسزایی داشته باشند.

رئیس اتاق اصناف مشهد اظهار داشت: در توصیف ظرفیت بخش توزیع همین بس که، بر تابلوی سردرب واحد صنفی نوشته می شود، با افتخار کالای ایرانی می فروشم، به صراحت می توان گفت  این واحد صنفی چندین برابر یک بیلبورد، برای معرفی کالای ایرانی برد داشته است.

بنانژاد اضافه کرد: تشكل ٣ ميليوني اصناف كشور بزرگترين شبكه توليد را با حدود ٦٥٠ هزار واحد صنفي كه عمده آنان توليدكنندگان پوشاك مي باشند را تحت پوشش خود دارند.

وی در ادامه افزود: خدمات فنی 22 درصد واحدهای صنفی را تشکیل می دهند و بیشتر در حوزه ی خدمات پس از فروش و تعمیرات اعم از اتومبیل،صوت و تصویر و غیره فعالیت دارند که با گذراندن دوره های آموزشی فنی و حرفه ای و یا مهارتی با کسب تجربه و سابقه ی کاری مشغول انجام کارهای خدمات فنی هستند.

عضو اتاق اصناف ایران گفت: 16 درصد واحدهای صنفی در حوزه ی خدمات مشغولند که در حوزه ی گردشگری به نحو مطلوبی عمل نموده و در ارائه خدمات هتلداری، رستورانها، خدمات حمل و نقل درون شهری بار و مسافر نقش بسزایی داشته اند.

بنانژاد ادامه داد: براساس این دسته بندی ما وظیفه داریم که ظرفیت های بخش رضویه را شناسایی نموده و آنها را کنار هم قرارداده تا ببینیم چگونه می توانیم از این فرصتها استفاده نموده و طرح و برنامه هایمان را به مرحله ی اجرا درآوریم.

وی خاطرنشان کرد: قطعا همه ی مدیران شهری می دانند که دنبال کارهای بزرگ نیستیم، چه بسا انجام کارهای کوچک در فرصت کمتر و به نحو مطلوبتری  به نتیجه برسد که باید دو بحث اولویت و تمرکز را در برنامه های آتی خود مورد نظرقرار داده و در این راستا گام برداریم که ما  به عنوان اتاق اصناف مشهد در جهت وظایف محوله پیگیریهای مستمری را دراین زمینه خواهیم داشت.

شایان ذکر است رضویه 3600 کیلومتر وسعت دارد و بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 95 جمعیت بخش رضویه هشت هزار و هشتصد و پنجاه نفر در 2 هزار و پانصد و هشتادو شش خانوار می باشد،

روابط عمومی اتاق اصناف مشهد

 

کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 صادرات کفش ایران در نیم‌سال اول  [ چهارشنبه، 24 مهر ماه، 1398 ] 182 مشاهده
 برگشت 7/6 درصدی بورس در آذرماه  [ دوشنبه، 1 دي ماه، 1393 ] 615 مشاهده
 سکه یک گام تا کانال 920 هزار تومان  [ دوشنبه، 5 آبان ماه، 1393 ] 766 مشاهده
 تحلیلی بر روند قیمت‌گذاری‌ها در صنعت شیر  [ پنجشنبه، 10 مهر ماه، 1393 ] 378 مشاهده
 تغییر روش فروش قسطی کالا؟  [ دوشنبه، 16 آذر ماه، 1394 ] 440 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب