امام رضا(ع) :كسى كه كسب و تجارت مى ‏كند بايد از دروغ اجتناب كند
آخرین اخبار:
يكشنبه، 24 آذر ماه، 1398


با افزایش فشار بازرسی، کالا در بازار نایاب‌تر می‌شود
نویسنده: mohtasham تاریخ ارسال : دوشنبه، 10 تير ماه، 1398 تعداد بازدید: 82

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: زمانی که جریان اصلی کالا دچار مشکل باشد با بازرسی نمی‌توان مشکل را حل کرد چراکه با افزایش فشار بازرسی کالا در بازار نایاب‌تر می‌شود.
 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، راضیه علیرضایی در همایش بزرگداشت روز اصناف با نگاه ویژه به تببین نقش اصناف در اقتصاد بلند مدت و پایدار کشور در هتل ثامن مشهد اظهار کرد: اصناف اقشار فراگیر و در تصمیم‌گیری و مسیر بخش اقتصادی تاثیرگذار هستند، تغییرات در بخش اقتصادی کشور در یک سال ایجاد شده که براساس آن موضوعات بازار مسائل جدی تلقی شوند.
 
وی افزود: روسای اتحادیه‌ها به عنوان افراد مورد اعتماد صنف خود در یک سال گذشته از مسایل مختلفی رنج بردند و همکاری کردند، ما امروزه  با چند مساله خاص در حوزه اصناف مواجه هستیم و این جلسه را غنیمت شمرده و تقاضای همکاری داریم.

 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی بیان کرد: ما باید شبکه توزیع مطمئن برای کارگاه‌های تولید در مجموعه اصناف ایجاد کنیم لذا قابل پذیرش نیست و توقع ما از رییس اتحادیه این است که در حوزه خود موضوع کمبود کالا را کاملا پوشش دهد، انتظار ما از رییس اتحادیه این است که برای شش ماه آینده  سیر رسیدن کالا به دست مخاطب را برنامه ریزی کنند.
 
علی‌رضایی خاطرنشان کرد: موضوع دوم بازرسی حوزه بازار است. زمانی  که جریان اصلی کالا دچار مشکل باشد با بازرسی نمی‌توان مشکل را حل کرد  و با افزایش فشار بازرسی کالا در بازار نایاب‌تر می‌شود، کارکرد بازرسی بعد از تامین کالا است، لذا همه موظف هستیم که بعد از تامین کالا و ایجاد فرآیند آرام و تزریق بازار باید بازرسی را انجام داد.
 
وی در خصوص وظیفه اصناف اضافه کرد: ما طبق قانون نظام صنفی موظف هستیم که در هر اتحادیه یک بازرس داشته باشیم و وظیفه ما رضایت مشتری و مردم است. از رئیس اتحادیه‌ها تشکر می‌کنم که اسامی و شماره تلفن‌های خود را در اختیار مردم قرار داده و با حوصله به شکایات مردم رسیدگی می‌کنند.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی تصریح کرد: بحث دیگر در زمینه خدمات است، کالاها را می‌توان با دیگر کالاها مقایسه کرد ولی خدمت به میزان انصاف افراد بستگی دارد و نمی‌توان آن را اندازه‌گیری کرد.  توافقی صورت گرفته که براساس آن رئیس اتحادیه خدماتی را که قرار است ارائه دهد را مشخص کند و لازم است که استاندارد آن اینگونه مشخص شود.
 
علی‌رضایی گفت: اگر مثلا در دهه کرامت روحیه جشن و شادی در بازار ایجاد شود، قطعا شاهد رونق آن خواهیم بود. چشم مردم به دست کسبه است و انصاف، پذیرش نقش اجتماعی و مسولیت‌پذیری شما در این زمینه تاثیر گذار است و شما تصمیم می‌گیرید که جامعه چگونه احساس آرامش کند.
 
فعالیت 18 درصد اصناف در زمینه خدمات فنی
 
در ادامه این مراسم، محمود بنانژاد، رئیس اتاق اصناف مشهد اظهار کرد: اصناف بزرگترین شبکه توزیع  کشور هستند و از بین سه میلیون‌واحد صنفی موجود در کشور، ۲۲۰ هزار واحد استان و ۱۲۰ هزار واحد مشهد، حدود ۴۵ درصد واحدهای صنفی در زمینه  توزیع  فعالیت می‌کنند و در حقیقت یک حلقه واسطه میان تولیدکننده و مصرف‌کننده هستند و نقش موثری  در ترویج خرید کالای ایرانی خواهند داشت.
 
وی افزود: اصناف به عنوان بزرگترین خدمات پس از فروش کالاهای مصرفی  و سرمایه‌ای کشور هستند و حدود ۱۸ درصد صنوف در زمینه خدمات فنی فعالیت می‌کنند.
 
رئیس اتاق اصناف مشهد بیان کرد: اصناف هدایت بزرگترین بخش تولیدی از نظر تعداد را بر عهده دارند، یعنی ۲۲ درصد واحدهای صنفی، تولیدی هستند  و ۶۶۰ هزار واحد صنفی خرد و کوچک در واحدهایی به نام تولید مشغول به فعالیت هستند.
 
بنانژاد عنوان کرد: حوزه اصناف از حمایت و تسهیلات بهره‌مند نیست و جای صنوف خرد و کوچک در اعتبارات خالی است، اصناف بزگترین شبکه خدماتی در جهت توسعه خدمات زیر مجموعه خود را دارد و  ۱۶ درصد واحدهای صنفی در حوزه خدمات فعالیت می‌کنند.
وی اضافه کرد: یکی از بحث‌های فرهنگی و اجتماعی که مورد توجه برخی از بخش‌ها بوده، ارتباط بین اصناف و مردم است و از این پل ارتباطی می‌توان در جهت فرهنگ‌سازی و ایجاد فرهنگ خرید کالای ایرانی بهره گرفت.
   
بنانژاد گفت: چند سال است که پیگیریم موضوع فرهنگ وقف را میان مردم نهادینه کنیم و بسیاری از اصناف میز وقف‌هایی انجام می‌دهند،  کارویژه‌ای که مهمدس زارعی انجام داده‌اند یک وقف علم و فناوری را ایجاد کرده است و فعالیت آن زیرمجمعه اوقاف است.
 
وی ادامه داد:  این کار برای کسانی است که می‌خواهند  کار جدیدی انجام دهند ولی سرمایه کافی را ندارند و از طریق این ثع از وقف مردم سرمایه کسب و کار را تامین می‌کنند. یک سامانه تشکیل شده است که افراد متقاضی وقف در آن ثبت‌نام می‌کنند و افرادب که ایده و طرحی در ذهن دارند در این سامانه آن را ثبت کنند.
منبع خبر: ایسنا
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب