امام رضا(ع) :كسى كه كسب و تجارت مى ‏كند بايد از دروغ اجتناب كند
آخرین اخبار:
پنجشنبه، 16 مرداد ماه، 1399


رئیس اتاق اصناف مشهد و عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران: مسئولان به نظرات و خواسته های صنفی در ساخت شهرکهای صنفی توجه کنند
نویسنده: mohtasham تاریخ ارسال : سه شنبه، 31 ارديبهشت ماه، 1398 تعداد بازدید: 260

نشست تخصصی بررسی چالشها و موانع تحقق پذیری ساماندهی مشاغل شهری مشهد در روز یکشنبه 29 اردیبهشت در محل تالار اجتماعات دانشکده ی هنر و معماری اسلامی دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) برگزار گردید.

رئیس اتاق اصناف مشهد و عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران به عنوان یکی از سخنرانان در این نشست ضمن ابراز گله مندی از کاربرد لفظ مشاغل مزاحم به جای مشاغل کارگاهی اظهار داشت: دیدگاه اتاق اصناف مشهد به عنوان متولی اصناف نسبت به لفظ مشاغل مزاحم متفاوت بوده و از نظر ما شغل مزاحم وجود نداشته و معتقدیم این ما هستیم که برای برخی از مشاغل مزاحمت ایجاد نموده ایم.

محمود بنانژاد مشهدی در ادامه افزود: با نیم نگاهی به شهر مشهد می بینیم که در گذشته افرادی در حاشیه ی شهر مشاغلی را برای کسب و کار ایجاد نمودند که به تبع توسعه ی شهری و رشد جمعیتی، مکانهای مسکونی اطراف این مشاغل ایجاد شده و در نتیجه مزاحمتهایی را برای این مشاغل ایجاد نموده اند و حال آنها را مشاغل مزاحم می نامیم که به واقع در حق این مشاغل ظلم شده است.

به گزارش روابط عمومی اتاق اصناف مشهد عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران با قبول این مطلب که در برخی از این مشاغل به صورت ناخواسته آلودگیهای صوتی ؛ شیمایی و زیرساختی وجود داشته، ادامه داد: اتاق اصناف مشهد نام مشاغل کارگاهی را برای مشاغلی که به شهر خدمات می دهند، اختصاص داده و معتقد است که ارج و قرب آنها باید حفظ شود.

رئیس اتاق اصناف مشهد ضمن تأکید برتوجه به خواسته ها و نظرات اصناف در ساخت شهرکها در ادامه افزود: پیشنهاد می کنیم برای موفقیت در ساخت شهرکهای صنعتی با روسا، هیئت مدیره اتحادیه ها و حتی اعضاء صنفی تحت پوشش اتحادیه مشورت شود، تا طرح جامع و کاملی ایجاد شده ودر نهایت به اخذ نتیجه ای مثبت منجر گردد.

وی افزود: در بحث ساماندهی صنوف آلاینده، مشاغل به سه دسته تقسیم می شوند، شغلهایی که در بند 20 ماده 55 قانون شهرداریها تعریف شده اند و به تبع شغلی یا محیط زیستی و برخی مسائل خاص الزام ساماندهی در خارج از شهرها را دارند،دسته ی دوم صنوفی که بنا به ضروریات اجتماعی، فرهنگی و حتی امنیتی ملزم به ساماندهی  می شوند و دسته ی سوم مشاغلی که به جهت قرار گرفتن در مناطق پرترافیک و دسترسی سخت به این صنوف  لازم است، این شغل ها نیز جمع آوری شده و به مکانهایی که از دسترسی مطلوبتری برخوردار هستند، منتقل شوند.

بنانژاد یادآور شد: حدود 26 اتحادیه در بند 20 ماده 55 قانون شهرداریها تعریف شده اند که براساس این قانون آنها نیز در سه بخش، داخل شهرها با استاندارد سازی، حریم شهرها و خارج از محدوده، نیاز به ساماندهی دارند.

رئیس اتاق اصناف مشهد گفت: واحدهای صنفی داخل محدوده ی شهری باید در نقاط مختلف شهر برای خدمات دهی به شهروندان استاندارد سازی شوند مثل تعویض روغن، پنچرگیری و... به نحوی که مزاحمتی برای شهروندان ایجاد ننمایند.

محمود بنانژاد یادآورشد: عمده مسائل ما در ساماندهی واحدهای صنفی برای خارج از شهر است، چالشی که چرا واحدهای صنفی به محل مورد نظر راحت انتقال پیدا نکرده و به آسانی جابجا نمی شوند، طی آسیب شناسیهایی که در اتاق اصناف انجام شده، بزرگترین مشکل، دلبستگی واحد صنفی به محل استقرار است که برای جابجایی باید مشکلاتی راپشت سرگذاشته و تبعات آن را بپذیرد و ما این موضوع را برای فرد صنفی حق کسب و پیشه در نظر می گیریم، چرا که اینگونه مشاغل خدماتی بوده، مشتری به آنها مراجعه نموده و محل و پلاک را می شناسد، موقعیت  مکانی برای واحد صنفی بسیار با اهمیت است و به همین جهت این جابجایی ها نیاز به زمان دارد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مواردی که اصناف مدعی آن است توجه به دسترسی مردم به واحدهای صنفی است که باید حساب شده باشد، بساروج از جمله این شهرکهایی است که به سرانجام نرسیده و با مشکلات عدیده ای مواجه شده است، شاید اگر همفکری و جلسات هم اندیشی قبل از اقدام به راه اندازی این شهرک انجام می شد، مردم در سرمایه ضرر نمی کردند و بعضی ها هم از کسب و کار خارج نمی شدند.

بنانژاد با اشاره به استاندارد سازی شهرکها ادامه داد: یک واحد خدماتی الزامات و شاخص هایی دارد که باید مدنظر قرار گیرد، مثل تصفیه خانه،قسمت تعمیرات، دفتر، معبر، حصار،خدمات جانبی و ... چالشی که باعث عدم راه اندازی برخی شهرکها شده، عدم رعایت استانداردسازی در آنها بوده است.  

روابط عمومی اتاق اصناف مشهد

 

 

 

 

کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب