وضعیت ذخایر گندم

یزدان سیف، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در بخش دیگری از صحبت‌های خود در برنامه تلویزیونی به ذخایر گندم اشاره کرد. او گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال ۱۱ میلیون تن گندم تولید شود و بر این اساس، نیازی به واردات گندم نداریم. تا امروز یک میلیون و ۲۳۴ هزار تن گندم خریداری شده است که در مقایسه با پارسال، ۲۳ درصد بیشتر است. به گفته او، در سال ۹۷ تمام گندم کشور یارانه‌ای بود؛ اما براساس بودجه سال ۹۸ و تصویب مجلس، تنها بخش نان یارانه‌ای باقی ماند و یارانه صنایع وابسته در این بخش، حذف شد.

علت گرانی خرما

یکی از کالاهایی که در روزهای اخیر با افزایش قیمت قابل‌توجهی روبه‌رو شد، خرما بود. سیف با بیان اینکه ایران دومین تولید‌کننده خرما در جهان است، افزود: پارسال ۲۵۶ هزار تن خرما از کشور صادر شد. اگرچه خرما به اندازه کافی در کشور وجود دارد؛ اما قیمت فروش آن تابعی از فروش صادراتی خرما شده است.

دلیل افزایش قیمت ماکارونی و تن ماهی

ماکارونی و تن ماهی دو کالایی بود که نه تنها گران شد، بلکه در برخی از فروشگاه‌ها نایاب شد. قبادی، دبیر ستاد تنظیم بازار کشور در باره این دو کالا عنوان کرد: براساس قانون بودجه امسال نرخ فروش گندم به شرکت‌ها و صنایع وابسته، از ۹۵۰ تومان به هزار و ۸۵۰ تومان افزایش یافته است. علاوه بر این شاهد افزایش هزینه‌های دستمزد بودیم و همه اینها باعث افزایش ۷۰ درصدی قیمت ماکارونی در بازار شد. وی گفت: کارخانه‌هایی که برای صادرات بخواهند گندم را برای عبور موقت وارد کنند، مشکلی ندارند و امکان واردات آن وجود دارد. قبادی همچنین با بیان اینکه ۵۰ تا ۶۰ درصد ماهی تن از طریق واردات به کشور می‌آید، افزود: هم زمان قیمت صید ماهی صیادان هم افزایش یافت و واردات قوطی کنسرو ماهی از ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به ارز نیمایی تغییر یافت که همه اینها باعث افزایش قیمت کنسرو تن ماهی شد.

منبع خبر: روزنامه دنیای اقتصاد