امام رضا(ع) :كسى كه كسب و تجارت مى ‏كند بايد از دروغ اجتناب كند
آخرین اخبار:
يكشنبه، 27 مرداد ماه، 1398


تولید و سرمایه در گردش
نویسنده: mohtasham تاریخ ارسال : شنبه، 21 ارديبهشت ماه، 1398 تعداد بازدید: 92

  از چهار دهه پیش تاکنون شرایط درونی و خارجی کشور دچار ناملایمات متعدد بوده، از جنگ گرفته تا منع صادرات نفت که هر یک به نوعی آسیب‌های جدی به اقتصاد وارد کرده و این بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی هستند که بیشترین صدمه را از این وضعیت می‌بینند. چنین تحولاتی در بلندمدت موجودی سرمایه را تحت تاثیر قرار می‌دهند. با توجه به تشدید تحریم‌های اخیر روند رشد اقتصادی بر اساس پیش بینی صندوق بین‌المللی پول بسیار کند و نرخ سرمایه‌گذاری ناخالص به موجودی سرمایه به شدت کاهش خواهد یافت؛ بنابراین نمی‌توان انتظاری از سرمایه‌گذاری خارجی داشت و سرمایه‌های فعلی داخلی بسیار محدود هستند و شاید تنها بتوانند صرف سرمایه در گردش شوند، آن هم در کوتاه‌مدت. بانک‌ها هم به دلیل بدهی به بانک مرکزی و معوقات بالا از لحاظ نقدینگی در مضیقه هستند و توانایی حمایت از بنگاه‌های تولیدی را ندارند. راهکاری که اخیرا وزیر اقتصاد پیشنهاد داده فروش اوراق خزانه و افزایش درآمدهای مالیاتی است که به نظرمی رسد نه تنها کارساز نخواهد بود، بلکه فشار بیشتری به بنگاه‌ها وارد و هزینه‌ها را افزایش می‌دهد یا ارائه اوراق سلف موازی استاندارد در بورس کالای ایران پیشنهاد دیگری است که ممکن است به‌طور موقت سرمایه در گردش ایجاد کند، اما بعد از آن چطور؟
ودند که او آن‌قدر مشغول انجام یک کار می‌شود که گاهی مجبور می‌شوند همان‌طور که روی صندلی نشسته، صندلی را بردارند و به قسمتی که باید فعالیت بعدی را انجام بدهد، منتقل کنند. اما جف اولین فرزند جاکلین بود و او که کم سن و سال بود، تصور می‌کرد همه بچه‌ها همین‌طور هستند. بزوس در هشت سالگی در یک آزمون استاندارد شرکت کرد و امتیاز بسیار بالایی گرفت و والدینش او را در یک دبستان ویژه که با ماشین چهار ساعت راه بود، ثبت نام کردند.  بزوس یک شاگرد برجسته بود و مدیر مدرسه او را به مراجعه‌کنندگانی مثل جولی ری که برای کتابش در مورد افراد تیزهوش در حال تحقیق بود، معرفی می‌کرد تا با او صحبت کنند. والدین بزوس که نگران بودند پسرشان نابغه‌ای تک‌بعدی شود، او را در کلاس‌های ورزشی مختلف ثبت نام کردند تا اجتماعی‌تر شود و بتواند دوستان مختلفی پیدا کند. در بیس‌بال او پرتاب‌کننده توپ بود، اما معمولا به هدف نمی‌زد. او همچنین برخلاف میلش فوتبال بازی می‌کرد، با اینکه بزوس موقعیت و وظایف همه بازیکنان را به خوبی حفظ می‌کرد، اما خودش می‌گوید: «اصلا دوست نداشتم فوتبال بازی کنم. علاقه نداشتم ورزشی را انجام دهم که بازیکنان با تکل من را به زمین می‌اندازند.» او همیشه در ورزش روحیه رقابتی شدیدی از خود به نمایش می‌گذاشت و وقتی تیم فوتبالی که در آن بازی می‌کرد در لیگ قهرمانی باخت، خیلی گریه کرد.

رشد و رونق اقتصادی به سرمایه نیاز دارد که بخش مهمی از آن به روابط بین‌الملل ما و ایجاد اطمینان و ثبات جهت جذب سرمایه‌گذار بر می‌گردد تا سود حاصل از تجارت به کسب و کارها باز گردد. اما با فشار بر اینکه هیچ بنگاه یا کارخانه‌ای تحت هیچ شرایطی تعطیل نشود نیز نمی‌توان پیشرفتی داشت. برخی از بنگاه‌هایی که قبل از این شوک‌ها فعالیت و بهره‌وری مطلوب نداشتند، نباید شامل دریافت تسهیلات بانکی به جهت رونق باشند، این بنگاه‌ها تنها بر هزینه‌های بانکی می‌افزایند. در مقابل واحدهایی که فعالیت سودآور داشته و توانسته‌اند بخشی از نیازهای جامعه را تامین کنند، در حال حاضر دچار بحران شده‌اند که حتما باید شامل تزریق نقدینگی شوند تا بتواند به حیات خود ادامه دهند. هر چند که بسیاری از اقتصاددانان با نفس تزریق نقدینگی در شرایط حساس کنونی مخالف هستند، اما اگر برنامه‌ریزی به گونه‌ای صورت گیرد که واحدها به درستی شناسایی و تخصیص به درستی صورت گیرد، خود موجب به راه افتادن چرخه تولید خواهد شد. هر چند که تمامی عوامل به‌صورت زنجیره وار به روابط خارجی منتهی می‌شود اما اینکه تولید داخلی سرعت گیرد مرهمی می‌شود بر زخم این واحدها. اعطای تسهیلات بر اساس گزارش مالیات ارزش افزوده بنگاه‌ها روش دیگری برای تامین مالی و کاهش معوقات بانکی است که از طریق ایجاد تسهیل مالی با پیش‌بینی تورم، نقدینگی به تدریج به بازار تزریق خواهد شد. تمامی این پیشنهادها زمانی قابلیت اجرایی دارند که اصلاحات جدی در قوانین پولی و مالی و نظام بانکی صورت گیرد. تغییر شیوه مدیریتی و اصلاح ترازنامه بانک‌ها از جمله اصلاحات ساختاری است که اگر با نظارت دقیق صورت گیرد، می‌تواند گشایشی در مبحث رونق تولید ایجاد کند. باید نظارت به گونه‌ای باشد تا نقدینگی که تزریق می‌شود به سمت فعالیت‌های نامولد کشیده نشوند و سیاست‌های دولت به سمت حفظ وضعیت موجود و پرهیز از سرمایه‌گذاری در پروژه‌های جدید باشد. در نهایت اگر با کاهش فروش نفت همزمان هزینه‌های دولتی کنترل نشود و برنامه‌های حمایتی دولت از واحدها به درستی اجرا نشود، هیچ یک از پیشنهادهای فوق منجر به بهبود وضعیت تولید نخواهد شد و در کنار گسترش فزاینده واحدها و موسسات مالی غیرمجاز، رکود تورمی عمیق تر خواهد شد.

کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 خروج رفتار هیجانی از بازار  [ چهارشنبه، 9 مهر ماه، 1393 ] 629 مشاهده
 کاهش نرخ طلا، سکه و دلار در بازار مشهد  [ پنجشنبه، 27 تير ماه، 1392 ] 1442 مشاهده
 فرصت ۲ماهه براي صادرات ۸۰ هزار تن مرکبات  [ شنبه، 6 ارديبهشت ماه، 1393 ] 854 مشاهده
 روند کاهشی قیمت نوشت افزار از 15 شهریور  [ پنجشنبه، 4 مهر ماه، 1392 ] 1280 مشاهده
 اثر ارز بر بازار مسکن؛ رواني يا واقعي؟  [ چهارشنبه، 24 دي ماه، 1393 ] 516 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب