امام رضا(ع) :كسى كه كسب و تجارت مى ‏كند بايد از دروغ اجتناب كند
آخرین اخبار:
يكشنبه، 30 تير ماه، 1398


رئیس اتاق اصناف مشهد و عضو اتاق اصناف ایران خبر داد : 18 درصد سهم اصناف، از تولید ناخالص ملی
نویسنده: mohtasham تاریخ ارسال : چهارشنبه، 17 بهمن ماه، 1397 تعداد بازدید: 118

به مناسبت ایام ا... دهه ی فجر نشست خبری اتاق اصناف مشهد ساعت 11 صبح امروز، چهارشنبه 17 بهمن ماه در محل سالن اجلاس اتاق اصناف مشهد با عنوان نقش اصناف در اقتصاد مقاومتی، تولید ملی و اشتغال برگزار شد.

در این نشست رئیس اتاق اصناف مشهد ضمن تبریک فرا رسیدن ایام دهه ی فجر و آغاز جشن های چهلمین سالگرد  پیروزی انقلاب اسلامی به جمع حاضر، اظهار داشت: در نگاهی کوتاه به گذشته اصناف در مقاومت با ظلم و بیداد، می بینیم که آنها از مشروطیت تا 15 خرداد 1342، همواره در عرصه ی انقلاب حضور داشته اند، آن زمان که بازار وارد مسائل انقلاب شد و مردم از کار و کاسبی خود گذشته و مغازه ها را تعطیل کردند، بر همگان مسجل شد که این انقلاب پیروز است.

محمود بنانژاد مشهدی با اشاره به حضور فعال اصناف در صحنه های مختلف به ویژه در پشتیبانی از 8 سال دفاع مقدس در زمینه های تأمین کالا، خدمات فنی و حتی خدمت رسانی به رزمندگان اسلام در ادامه افزود: پشتیبانی اصناف در دوران سازندگی و در حال حاضر به عنوان جنگ اقتصادی به صورت ویژه ادامه داشته و معتقدیم حوزه ی اصناف در پاسخ به تحریمهای اقتصادی می توانند نقش بسزایی ایفا نماید.

به گزارش روابط عمومی اتاق اصناف مشهد وی خاطرنشان کرد: اصناف 18 درصد از تولید ناخالص ملی را تشکیل می دهند، این درحالی است که 3 میلیون واحد صنفی در سراسر کشور و 120 هزار واحد صنفی در سطح استان خراسان رضوی مشغول فعالیت هستند وبه جرأت می توان گفت اصناف درحوزه های اشتغال، گردش مالی، کالایی و به ویژه تولید ناخالص ملی نقش مؤثری دارند.

عضو و خزانه دار اتاق اصناف ایران تصریح کرد: ما تلاش داریم تا جایگاه اصناف را پیدا وتقویت کرده، نسبت به معرفی ظرفیت های صنفی اقدام نموده تا بتوانیم در حوزه های توسعه ی اقتصادی حرکت کنیم.

بنانژاد با بیان این نکته که در سطح کشور 600 هزار واحد صنفی تولیدی در حوزه ی تولید، صنایع خرد و کوچک و تا حدی متوسط فعالیت دارند، ادامه داد:  مقرون به صرفه بودن آنها از نظر مدیریتی و هزینه ای، نیاز به سرمایه ی اندک در راه اندازی، کاربا تعداد کارگران اندک( کمتراز 50 نفر) و حتی تغییر کاربری آسان تر و کم هزینه تر، از مهمترین ویژگیهای این واحدهای صنفی تولیدی است.

وی گفت: ما معتقدیم چنانچه این کارگاههای تولیدی تقویت شده و نسبت واحدهای صنفی تولیدی به واحدهای صنفی توزیعی در سطح اصناف افزایش یابد، قطعا آنها در حوزه ی اشتغال و تولید ناخالص ملی هم افزایی بیشتری خواهند داشت.

رئیس اتاق اصناف مشهد یادآور شد: واحدهای صنفی خدماتی و خدمات فنی نیز در حوزه های تنظیم بازار و توزیع کالا به صورت شبکه ای در سطح جامعه نقش بسزایی داشته همانطور که در چند ماه اخیر در بخش توزیع کالاهای تنظیم بازاردر قالب فروشگاههای زنجیره ای و یا کوچک شاهد این امر بودیم.

محمود بنانژاد مشهدی در خصوص تنظیم بازار توزیع گوشت منجمد اظهار داشت: 152 تن گوشت منجمد در 98 واحد صنفی منتخب که مورد اعتماد و وثوق افراد محله بودند، از 25 مهرماه سالجاری لغایت 23 دیماه توزیع شد، همچنین 275 تن مرغ منجمد در 120  واحد صنفی سطح شهر از 28 آذرماه لغایت 18 دی ماه توزیع شدکه برای انجام نظارتهای دقیق بر این واحدهای صنفی تمام ظرفیت بازرسی و نظارت اصناف استان مورد استفاده قرار گرفت.

وی عنوان کرد: مرغ گرم مصوبه ی کارگروه تنظیم بازار استان  با قیمت 9 هزار و 800 تومان از 19 دی ماه تا 15 بهمن ماه هر روزبه میزان 30 تن در فروشگاههای منتخب برای مصرف عموم در سطح شهر عرضه گردید.

عضو و خزانه دار اتاق اصناف ایران خاطرنشان کرد: در ایام پایانی سال بازرسی و نظارت اصناف دو طرح مجاورین و زائرین را در دست اقدام دارد، بخش مجاروین مربوط به خریدهای پایان سال همشهریان در زمینه پوشاک، کیف و کفش ، شکلات و آجیل و غیره بوده که این طرح از اول اسفند ماه آغاز و تا 25 اسفند ادامه خواهد داشت.

بنانژاد ادامه داد: طرح زائرین نیز از 25 اسفند آغاز شده که تا 15 فروردین 98، ادامه خواهد داشت و در این طرح همچون سالهای گذشته بازرسین ملبس به کاور بازرسی با انجام گشت های مشترک در حوزه طرح توزیع فرم های نظارتی و ارشادی، کالاهای اساسی و خدماتی، نصب برچسب قیمت و... به پایش بازار می پردازند.

رئیس اتاق اصناف مشهد همچنین از برگزاری نمایشگاه عرضه ی مستقیم کالای بهاره نوروز 98، از دهم لغایت هفدهم اسفند ماه در محل دائمی نمایشگاه بین المللی مشهد خبر داد و در ادامه افزود: در حال حاضر فرآیند ثبت نام و واگذاری غرف در حال انجام است و کارشناسان، برای کارشناسی و قیمت گذاری کالاها، در نمایشگاه مستقر شده و با کارشناسی کالاها، درصد تخفیف کالا و قیمت نهایی مشخص و پلمپ شده تا نمونه ی کالا با برچسب مورد نظردر غرفه نصب شود.

 وی با اشاره به اینکه در نمایشگاه باید کالاهای ارائه شده برای فروش با نمونه ی پلمپ شده مطابقت داشته باشد.اظهار داشت: بازرسان اتاق اصناف مشهد و قاضی اداره کل تعزیرات حکومتی جهت رسیدگی به شکایات و صدور حکم در آن واحد، در محل حضور داشته و به تخلفات احتمالی و شکایات مردمی رسیدگی  می کنند.

بنانژاد در خاتمه به عدم صدور پروانه ی کسب برای واحدهای صنفی نانوایی اشاره نموده وادامه داد: بر اساس آخرین دستورالعمل ارسالی از وزارت صنعت، معدن و تجارت  به دلیل اشباع شهر از نانوایی و عدم رعایت حدود صنفی مجوز نانوایی صادر نخواهد شد، مگر در شهرکهایی که نانوایی وجود نداشته باشد ویا نانوایی ناگزیر به تغییر مکان باشد، بنابراین افرادی که قصد راه اندازی نانوایی دارند از سرمایه گذاری در این صنف خودداری نمایند.

در این نشست مدیر بازرسی و نظارت اصناف با اشاره به آمار عملکرد ده ماهه ی سال 97 در واحد بازرسی و نظارت اظهار داشت: در این واحداز تعداد 153 هزار مورد بازرسی 14 هزار و 785 فقره فرم تخلف صادرگردید که ارزش ریالی پرونده های متشکله 10 میلیارد و 700 میلیون تومان برآورد شده است.

امیر دلداری ادامه داد: تعداد دو هزار و 847 مورد شکایات حضوری، یک هزار و 472 مورد جلب رضایت، یک هزار و 623 مورد رسیدگی به شکایات ستاد خبری و گزارشات مردمی، 18 هزار و 984 مورد فرم تخلف به جهت گرانفروشی، عدم درج قیمت، عدم صورتحساب، تقلب و... صادر گردید.

شایان ذکر است در انتهای نشست خبری، به پرسش های خبرنگاران توسط رئیس اتاق اصناف مشهد پاسخ داده شد.

روابط عمومی اتاق اصناف مشهد   

 

 

 

 

کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب