امام رضا(ع) :كسى كه كسب و تجارت مى ‏كند بايد از دروغ اجتناب كند
آخرین اخبار:
پنجشنبه، 29 ارديبهشت ماه، 1401


رئیس اتاق اصناف مشهد خبر داد: کمک به پایداری واحدهای صنفی با ارائه مناسب تسهیلات بانکی
نویسنده: mohtasham تاریخ ارسال : چهارشنبه، 9 آبان ماه، 1397 تعداد بازدید: 647

جلسه ای با موضوعیت تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی روز سه شنبه یکم آبان ماه با حضور رئیس امور شعب بانک ملی،  رئیس اتاق اصناف مشهد و تنی چند از رؤسای اتحادیه های تولیدی در محل اتاق اصناف مشهد برگزار شد.

در این جلسه رئیس اتاق اصناف مشهد خواستار بازدید رئیس امور شعب بانک ملی از واحدهای صنفی تولیدی شد و در ادامه افزود: به جرأت می توان گفت برخی از واحدهای صنفی تولیدی در حد و اندازه ی کارخانجات فعالیت نموده ضمن اینکه پایداری این واحد های تولیدی، به تداوم و ایجاد اشتغال کمک شایانی کرده  و تعطیلی آنها به بیکاری در سطح جامعه دامن خواهد زد.

محمود بنانژاد مشهدی با اشاره به این نکته که هر واحد تولیدی به طور متوسط 10 شغل ایجاد می کند، یادآور شد : تا قبل از بروز مسائل و مشکلات صنفی اخیر واحدهای صنفی تولیدی تهیه ی مواد اولیه ی مورد نیاز خود را به صورت اعتباری انجام می دادند که پس از فرآیند تولید محصول و فروش آن مبالغ مورد نظر را با فروشندگان مواد اولیه تسویه می نمودند،  این درحالیست که در حال حاضر فروش مواد اولیه به صورت نقدی بوده که باعث کاهش توان کارگاههای تولیدی در جذب مواد اولیه و به تبع آن کاهش تولید و حتی تعطیلی واحد صنفی شده است.

به گزارش روابط عمومی اتاق اصناف مشهد وی ضمن ابراز گله مندی از ارائه تسهیلات بانکی به صنوف مختلف اظهار داشت: اصناف مظلوم ترین حوزه جهت دریافت تسهیلات هستند زیرا بسیاری از تسهیلاتی که در این حوزه پرداخت میشود به صورت سررسید های شش ماهه و یکساله است که شرایط سختی را به اصناف تحمیل می کند.

شایان ذکر است در این جلسه اتحادیه هایی که بیشترین مشکل را در خصوص تامین سرمایه در گردش داشتند ، دعوت شدند تا در جهت تامین سرمایه کارگاه های تولیدی تحت پوشش اتحادیه های مذکوراقدام عملی انجام شود.

تسهیلات بانک ملی جهت تامین سرمایه درگردش واحدهای صنفی تولیدی

رئیس اداره امور شعب بانک ملی استان خراسان رضوی گفت: به موازات واحدهای صنفی منابع مالی بانکها نیز با کاهش چشمگیری مواجه شده است که علت آن کاهش سود های بانکی و به تبع آن عدم جذابیت مردم جهت سپرده گذاری در بانکهاست.

مونسان یادآور شد: ما در دو بخش آمادگی پرداخت وام داریم، بخش اول سرمایه ی ثابت است، به این صورت که متقاضیان حسابهایشان را در بانک ملی متمرکز نموده ضمن اینکه تراکنش حساب بانکی آنها بالا باشد. سقف وام 50 میلیون تومان  است که بازپرداخت وام مذکور از 3 تا 5 سال بسته به درخواست متقاضی متغیر بوده و ارائه فاکتور و خرید مواد اولیه از ملزومات وام مذکور بوده که بازپرداخت آن ماهیانه یک میلیون و 270 هزار تومان خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد:  در بخش دوم سرمایه در گردش با سررسید یک ساله است که مزیت آن یک سال تنفس است.این وام قابلیت تمدید داشته و سقف پرداخت آن شناور است و دو الی سه درصد از سود قابلیت تخفیف دارد، چنانچه جهت خرید مواد اولیه باشد، باید فاکتور ارائه گردد و در صورتی که جهت هزینه پرسنل باشد، نیاز به فاکتور نیست.

مونسان خواستار همکاری اتاق و واحدهای صنفی در مورد انتقال نقدینگیهای خود به بانک ملی شده و در ادامه گفت:  توقع داریم در قبال همکاری با اتاق و اتحادیه ها واحد های صنفی مورد نظر نقدینگی حسابهای خود را در این بانک متمرکز نموده تا توان مالی بانک جهت پرداخت وام افزایش یابد، ضمن اینکه در صورت انعقاد تفاهم نامه با اتاق نهایت همکاری را با ایشان خواهیم داشت .

وی در پایان تصریح کرد:  درصورتی که متقاضی دریافت وام چک برگشتی داشته باشد، چنانچه مبلغ چک برگشتی کمتر از 50 درصد وام درخواستی باشد از نظر بانک بلامانع بوده و وام به متقاضی پرداخت خواهد شد.

عدم موافقت سیستم بانکی استان جهت ارائه تسهیلات بانکی

معاونت اموربازرگانی وتوسعه تجارت سازمان صنعت،معدن و تجارت ضمن تشکر از همکاری رئیس امور شعب بانک ملی اظهار داشت: سال گذشته یک هزار و 800 میلیارد تومان تسهیلات در استان ابلاغ شد، ولی سیستم بانکی استان نپذیرفت و عملا تسهیلاتی پرداخت نگردید.

غفوری مقدم تصریح کرد: در اجرای بند الف تبصره 18 که به وامهای پرداختی 2 درصد یارانه تعلق می گرفت در سال قبل 700 طرح در سامانه کارا ثبت گردید که 250 طرح پذیرفته و متقاضیان وام دریافت نمودند. ظاهرا در دستور العمل جدید ابلاغی سال 98 تبصره 18 سود اعلامی 10 درصد لحاظ گردیده که شرط پرداخت ایجاد اشتغال است،  یعنی در صورتی که طرح، اشتغال ایجاد نماید، تسهیلات به آن تعلق خواهد گرفت. ضمن اینکه آیین نامه تبصره 18 در سال جدید هنوز به بانکها ابلاغ نگردیده است.

 

روابط عمومی اتاق اصناف مشهد

کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب