امام رضا(ع) :كسى كه كسب و تجارت مى ‏كند بايد از دروغ اجتناب كند
آخرین اخبار:
چهارشنبه، 9 مهر ماه، 1399


رئیس اتاق اصناف مشهد: اتفاقات بازار متاثر از وضعیت داخل است نه تحریم
نویسنده: mohtasham تاریخ ارسال : سه شنبه، 24 مهر ماه، 1397 تعداد بازدید: 505

رئیس اتاق اصناف مشهد با اشاره به تغییر قیمت ها در بازار، گفت: عمده اتفاقات بازار در داخل رقم می خورد و این که بگوییم موضوعاتی مانند تحریم بر آن ها تاثیر گذاشته است، درست نیست.

به گزارش روابط عمومی اتاق اصناف مشهد به نقل از خراسان رضوی، محمود بنانژاد روز گذشته در نشست خبری با موضوع نوسانات نرخ ارز و فضای اقتصادی حاکم بر اصناف، با اشاره به جایگاه ویژه مشهد به دلیل وجود مرقد مطهر امام هشتم (ع)، افزود: سالانه 30 میلیون زائر وارد این شهر می شوند و این موضوع لزوم رصد دقیق بازار را ایجاب می کند و از همین رو طرح های مختلفی به مناسبت های متفاوت در این زمینه برنامه ریزی و اجرا می شود

وی با اشاره به مشکلات به وجود آمده در عرصه اقتصادی کشور و ایجاد التهابات در بازار، افزود: در این زمینه مشکلاتی مانند ارائه ارز دولتی به همه گروه های وارداتی و تخصیص ارز وجود داشت. در زمینه روند واردات  همه مشکلات به گمرک بر نمی گردد و دستگاه هایی مانند سازمان غذا و دارو ، جهادکشاورزی و چند دستگاه دیگر نیز در خروج کالاها از گمرک موثر هستند.

رئیس اتاق اصناف مشهد در ادامه به تشریح برخی آمارهای سه ماه تابستان پرداخت و گفت: در این ایام، دو نمایشگاه در حاشیه شهر با کمک سپاه در دو حوزه عرضه کالاهای اساسی و کالاهای قیمت گذاری شده برگزار شد.  همچنین در این سه ماه کارشناسان اتاق اصناف از 44هزار و 360 واحد صنفی بازرسی کردند و چهار هزار و 376 گزارش بازرسی نیز تنظیم و پنج هزار و 562 تخلف هم ثبت شد.

وی ادامه داد: ارزش پرونده های تخلف تنظیم شده بیش از 40 میلیارد ریال بوده و 11.6 میلیارد ریال نیز به شاکیان برگشت داده شده است.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره های مناسبتی در برخی مناطق کشور مانند کیش، افزود: از سال گذشته روی طرحی با عنوان جشنواره فروش کار کردیم تا بتوانیم به مدت یک ماه، جشنواره ای جامع را در ایام غیرپیک در مشهد اجرا کنیم و برای امسال، این جشنواره پس از ایام ماه صفر در بازه زمانی 20 آبان تا 20 آذر اجرا می شود و دستگاه های مختلفی برای همکاری در اجرای این طرح اعلام آمادگی کرده اند.


توقیف کالاهای 58 انبار ظن احتکار در استان طی سه ماه

در این نشست همچنین معاون بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با تاکید بر این که در حوزه احتکار در استان، هماهنگی بین دستگاهی خوبی انجام شده است، افزود: در استان به کمک دستگاه قضا ، این هماهنگی ایجاد شد و در نتیجه طی سه ماه گذشته 750 بازرسی از انبارها انجام و کالاهای موجود در 58 انبار به ظن احتکار توقیف شد و از این تعداد مالکان 15 انبار به دلیل همراهی نکردن در ارائه کالاها به قیمت تنظیم بازار، به تعزیرات و دادستانی برای پیگیری قضایی معرفی شدند.

علی باخرد با بیان این که در بیش از 80 درصد تخلفات واحدهای صنفی و غیرصنفی، مسافران و زائران متضرر می شوند، افزود: بیشترین تخلف تقلب در حوزه مواد غذایی و سوغات زائران مانند زعفران ، نبات و ... بوده است.
وی با تاکید بر اجرای سامانه جامع انبارها در استان ادامه داد: اگر انباری در این سامانه ثبت نشده باشد، کالاهای تولید داخل موجود در آن انبارها در حکم احتکار و کالاهای خارجی در حکم قاچاق خواهد بود و نظارت ها در این زمینه نیز تشدید خواهد شد لذا از انباردارانی که اقدام به ثبت انبار خود نکرده اند، می خواهیم این کار را انجام دهند.
قاچاق سوخت در استان مصداق ندارد


همچنین در این نشست، سرپرست فرماندهی ناجای خراسان رضوی در پاسخ به سوالی درباره میزان قاچاق سوخت از استان به کشورهای همجوار، گفت: بحث قاچاق سوخت در استان مصداق ندارد و این موضوع بسیار محدود و میزان آن نسبت به استان هایی مانند سیستان و بلوچستان بسیار اندک است. سرهنگ قربانزاده همچنین با اشاره به اقدامات انجام شده برای آرام کردن بازار ارز، اظهار کرد: در این خصوص 23 نفر به جرم اخلال در بازار ارز بازداشت شدند و همچنین چند واحد صنفی که به صورت غیرمجاز اقدام به خرید و فروش ارز می کردند، پلمب شدند.

روابط عمومی اتاق اصناف مشهد

کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب