امام رضا(ع) :كسى كه كسب و تجارت مى ‏كند بايد از دروغ اجتناب كند
آخرین اخبار:
سه شنبه، 21 مرداد ماه، 1399


ابهام‌زدایی از مسدودشدن حساب ایرانیان در چین
نویسنده: mohtasham تاریخ ارسال : يكشنبه، 1 بهمن ماه، 1396 تعداد بازدید: 451

ظهور برخی دست‌اندازها در تعاملات اقتصادی ایران و چین، یکی از مباحثی بود که طی هفته‌های اخیر، سرو وصدای زیادی بین فعالان اقتصادی کشور به پا کرد.

اوایل دی‌ماه بود که خبری مبنی بر بسته شدن حساب شرکت‌های ایرانی ثبت‌شده در بانک‌های چینی دست به دست شد؛ موضوعی که به‌گفته نایب رئیس اتاق ایران برخلاف آنچه در اخبار انعکاس یافته بود، تنها منحصر به دانشجویان و اشخاص حقیقی ایرانی نبود و حتی شرکت‌هایی که از ۱۵-۱۰ سال پیش در چین ثبت شده‌اند هم مشمول این رفتار جدید بانک‌های چینی شده‌ بودند. در راستای این موضوع، مسعود خوانساری در جریان نشست هیات نمایندگان اتاق تهران ضمن تایید این خبر؛ از برگزاری جلسه با وزیر امور خارجه ایران درباره بسته شدن حساب ایرانی‌ها در چین خبر داده بود. به‌گفته رئیس اتاق تهران، بانک‌های چینی علت اصلی انسداد حساب‌های شرکت‌ها و تجار ایرانی را اجرای قواعد مرتبط با پولشویی و تامین مالی تروریسم عنوان می‌کنند. اما نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین درمورد مسدود شدن حساب ایرانیان در چین نظر دیگری دارد. مجیدرضا حریری در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر علت مسدود شدن حساب ایرانیان را یک سوءتفاهم می‌داند و معتقد است که این مشکل به‌تدریج درحال رفع شدن است.

حریری در نشست خبری روز گذشته خود با خبرنگاران با اشاره به سمینار ۱۰ و ۱۱ بهمن‌ماه در حوزه فرصت‌های تجاری ایران و چین گفت: این روزها جو نامناسبی درخصوص رابطه ایران و چین در فضای مجازی شکل گرفته که دلایل سیاسی دارد و تقاضای ما این است که به این نکته توجه داشته باشند که رابطه ایران با چین عمیق و گسترده است. وی تصریح کرد: به‌رغم همه شایعات در فضای غیررسمی، رابطه ایران و چین بسیار خوب است و نباید رابطه شخصی را به رابطه ایران و چین نسبت داد و بخش‌هایی از‌حقیقت را به‌عنوان کل واقعیت معرفی کرد. حریری با بیان اینکه در فضای بین‌المللی در حال منازعه با برخی کشورها هستیم، گفت: آمار ۱۱ ماهه سال ٢٠١٧ نشان می‌دهد که رابطه اقتصادی ایران و چین رشد داشته و حدود ٢٥ درصد از نفت ایران را چین خریداری کرده است و در صادرات غیرنفتی ۵/ ۲۲ درصد صادرات به چین می‌رود. حریری گفت: گلایه‌هایی از سوی چینی‌ها نسبت به رفتار ایرانی‌ها در فضای مجازی مطرح شده و اگرچه تریبون‌های زیادی داریم و برخی مقامات اتاق بازرگانی برخی مطالبات را مطرح می‌کنند اما باید در رابطه با مسائل اقتصادی، از راه دیپلماتیک وارد شد و موارد را مطرح کرد. وی افزود: از اردیبهشت سال‌جاری، فشارهایی که براساس گروه ناظر مالی برای ایرانی‌ها در دنیا ایجاد شده بود، در چین بیشتر شده است. حریری با بیان اینکه گزارش‌های مسدود شدن حساب ایرانیان در چین، به ما می‌رسید و در اتاق این موارد به طرف‌های چینی اطلاع داده می شد، گفت: حتی بانک مرکزی و وزارت خارجه نیز در جریان بودند؛ آنچه از سوی سفارت ایران در پکن اعلام شده این بوده که چنین مشکلاتی که براساس سوءتفاهم پیش آمده است، در مذاکرات با طرف چینی به‌طور کلی حل شده ولی با تعداد زیاد شعب بانکی چین امکان تاخیر در اجرا وجود دارد.

منبع خبر: روزنامه دنیای اقتصاد

کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 تکلیف خودروسازان چینی در ایران  [ چهارشنبه، 25 شهريور ماه، 1394 ] 409 مشاهده
 مجوز افزایش قیمت نان بعد از ۳۶ ماه صادر شد  [ پنجشنبه، 2 آذر ماه، 1396 ] 488 مشاهده
 افت شاخص کل بازار سهام و رشد نرخ دلار  [ پنجشنبه، 18 خرداد ماه، 1396 ] 352 مشاهده
 کاهش صادرات نتیجه دریافت مالیات از صادرکنندگان  [ يكشنبه، 10 مرداد ماه، 1395 ] 373 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب