امام رضا(ع) :كسى كه كسب و تجارت مى ‏كند بايد از دروغ اجتناب كند
آخرین اخبار:
چهارشنبه، 7 اسفند ماه، 1398


راههای جلوگیری از فرار مالیاتی
نویسنده: mohtasham تاریخ ارسال : دوشنبه، 11 دي ماه، 1396 تعداد بازدید: 565

عدالت مالیاتی یکی از شاخص هایی است که برقراری و رعایت آن می تواند مودیان را به پرداخت مالیات ترغیب نماید.اما انچه باعث کم رنگ شدن عدالت مالیاتی می شود ، فرار مالیاتی است.
پیش از اینکه به بحث راههای جلوگیری از فرار مالیاتی بپردازیم ابتدا به بررسی عواملی که باعث پیدایش فرار مالیاتی میشود اشاره می کنیم .
هر گونه تلاش قانونی یا غیر قانونی به منظور طفره رفتن از پرداخت مالیات یا کمتر پرداخت نمودن آن به هر شیوه که انجام شود فرار مالیاتی است . بررسی ها نشان می دهد عمده ترین زمینه پیدایش فرارمالیاتی در بسیاری از کشورها یکسان و مشترک بوده ومعمولا مالیات هایی که با هدف توزیع در آمد وضع می گردند دارای پایه های کمتر و نرخ های بالاتری هستند اینگونه مالیات ها قابلیت فرار فراوانی درخود نهفته دارند. اقتصاد پنهان ،ایراد در ساختار اجرایی اقتصاد و عدم شفافیت در قوانین و مقررات ،عدم ثبات قوانین و مقررات و تغییر و جابجایی مداوم قوانین ،گستردگی اقتصاد و پنهان بودن بسیاری از فعالیت هایی که توسط افراد حقیقی یا حقوقی تحت عناوین مختلف در کشور ما صورت می گیرد، همچنین وضعیت تاریخی مخصوصا شرایط جنگ تحمیلی که بخش عمده درآمد ها را

از جریان سرمایه گذاری خارج و به صورت ذخایر غیر مولد در آورده بود راه های فرار مالیاتی را بنیاد نهادند با فراهم آمدن زمینه های فرار مالیاتی ،سودجویان با شیوه های مختلف از قبیل نگهداری دو دسته دفاتر و مدارک برای ثبت معاملات ،عدم ثبت بسیاری از فعالیت ها و درآمدها در دفاتر و اسناد و مدارک و موارد دیگر اقدام به فرار مالیاتی می نمایند.اما برای جلوگیری از این معضل اقتصادی چه باید کرد ؟ یکی از راهها ، تدوین قانون با ضمانت اجرای قوی برای برخورد با متخلفان است. در قانون مالیاتهای مستقیم مصوب تیرماه سال 94 در ماده 274 ، فرار مالیاتی عمل مجرمانه محسوب شده و برای مرتکبین مجازات درجه شش تعیین شده است که این امر تا حدی می تواند از فرار مالیاتی جلوگیری کند . همچنین تشکیل بانک اطلاعاتی جامع و فراگیر به طوریکه تمامی فعالیت های اقتصادی مودیان از طریق مراجعه و ثبت در این مرکز صورت گیرد و تمامی اطلاعات نیز ذخیره و به صورت آنلاین در اختیار واحدهای مالیاتی سراسر کشور قرار گیرد، راه دیگری برای جلوگیری از فرار مالیاتی است. اهتمام افراد جامعه با فرهنگ سازی مالیاتی برای افشای فراریان مالیاتی یکی دیگر از راههای جلوگیری از فرار مالیاتی می باشد. همچنین تصمیم قاطعانه در مورد عدم بخشودگی جرایم و جدیت در برخورد با قانون گریزان می تواند از فرار مالیاتی جلوگیری نماید. ایجاد ثبات در قوانین و مقررات می تواند کمک قابل توجهی به کاهش فرار مالیاتی نماید. برای به حداقل رساندن فرار مالیاتی دولت می تواند با اختصاص هزینه هایی به مراتب کمتر از ضررهای بزرگ جلوگیری نماید. پدیده فرار مالیاتی که سال ها در کشور ما ادامه داشته و برای بعضی از مودیان به صورت عادت و رویه تبدیل شده به سادگی از بین نخواهد رفت مگر با فراخوان عمومی و بسیج کلیه امکانات، خواست و اراده دولت و همکاری و همیاری گسترده مردم.
اگر می خواهیم کشوری داشته باشیم که از وابستگی اقتصاد نفتی به سوی اقتصاد مالیاتی سوق داده شود باید در این امر مهم مشارکت جدی و همه جانبه تمامی آحاد جامعه را جلب نماییم و دولت برای از میان برداشتن موانع اقدامات اساسی و موثری انجام دهد تا درآمدهای مالیاتی جایگزین درآمدهای نفتی شود و گام بلندی برای توسعه پایدار و عمران و آبادانی کشور برداشته شود .

منبع خبر: سازمان امورمالیاتی کشور

کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 نگرش سیستمی به «مالیات ستانی»  [ يكشنبه، 14 دي ماه، 1393 ] 923 مشاهده
 افزايش مشارکت مالياتي با گسترش فرهنگ مالياتي  [ دوشنبه، 30 شهريور ماه، 1394 ] 1010 مشاهده
 الزامات مالیاتی صاحبان مشاغل  [ سه شنبه، 7 شهريور ماه، 1396 ] 607 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب