امام رضا(ع) :كسى كه كسب و تجارت مى ‏كند بايد از دروغ اجتناب كند
آخرین اخبار:
يكشنبه، 19 مرداد ماه، 1399


نائب رئيس اتاق اصناف مشهد ایران و پاکستان نیازمند بانک مشترک برای افزایش مبادلات تجاری هستند
نویسنده: mohtasham تاریخ ارسال : سه شنبه، 16 آذر ماه، 1395 تعداد بازدید: 518

نائب رئيس اتاق اصناف مشهد با اشاره به کند بودن روند مبادلات تجاری با کشورهایی مانند پاکستان اظهار كرد: ایران و پاکستان نیازمند بانک مشترک برای افزایش مبادلات تجاری هستند. حسن خاوري هاشمي در نشست مشترک هیات تجاري پاكستان با اتاق بازرگانی مشهد بيان كرد: فعاليت عمده اتاق اصناف واردات و

 صادرات كالا به صورت عمده و نظارت و كنترل تمام واحدهاي اقتصادي موجود است. 

نائب رئيس اتاق اصناف مشهد با اشاره به ورود اتاق اصناف مشهد به عرصه تجارت گفت: يكي از دلايل ورود به عرصه تجارت كوتاه كردن مسير بين توليد كننده در مبدا و مصرف‌كننده در مقصد است.

وي ادامه داد: اتاق اصناف مشهد بزرگترين تشكل خصوصي موجود مشهد با بيش از 120 هزار واحد صنفي و ١٠٣ اتحاديه شامل ٦٠ اتحاديه توليدي و خدماتي و ٤٠ اتحاديه توزيعي است.  

خاوري هاشمي با اشاره به اقدامات اخير اين اتاق در خصوص صادرات و واردات كالا خاطرنشان كرد: همكاري با كشورهاي همسايه يكي از مهم‌ترين اهداف ماست و تاكنون هیات‌هاي تجاري مختلفي به كشورهاي چون تاجيكستان، قرقيزستان و به خصوص افغانستان داشته‌ايم.

وي افزود: از ميان كشورهاي همسايه پاكستان كشوري بوده است كه چه پيش از تحريم‌ها و چه پس از آن خواهان خريد انرژی از ايران و فروش انواع ميوه و تره‌بار به ماست و خواهش ما از كنسولگري پاكستان در مشهد ايجاد تسهيل در روابط و تعاملات لازم با اتاق‌هاي اصناف و تجار اين كشور هستيم.

نائب رئيس اتاق اصناف مشهد گفت: موانعي در مسير انجام مبادلات وجود دارد كه نبودن ساز و كار قانوني مناسب و عدم اطلاعات كافي تجار طرفين از هم از آن جمله است.

هاشمي در خصوص نبود سازوكار قانوني مناسب برای همکاری‌های بیشتر بین این دو مجموعه افزود: با وجود مرزهاي وسیع بين دو كشور ايران و پاكستان به جاي تجار قانوني اين قاچاقچيان هستند كه اقدام به انجام فعاليت نموده‌اند. اگر ممنوعيت‌های گمرکی  برخي كالاها برداشته شود، مي‌توان به صورت رسمي و با قيمت‌هاي مناسب‌تري اين كالاها را مبادله کرد.

وي با گلایه از نبود برنامه‌ريزي‌های مناسب و همچنين عدم وجود يك بانك مشترك بین دو کشور عنوان کرد: چنین مسایلی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ به عنوان نمونه کشوری مانند هند دارای سيستم بانكي مشترك است و از این طریق توانسته بازاري چون برنج را به خود اختصاص دهد.

منبع : ایسنا

 

کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب