امام رضا(ع) :كسى كه كسب و تجارت مى ‏كند بايد از دروغ اجتناب كند
آخرین اخبار:
دوشنبه، 28 بهمن ماه، 1398


صادرات 13 تن زعفران فله‌ای به اسپانیا
نویسنده: mohtasham تاریخ ارسال : پنجشنبه، 23 مهر ماه، 1394 تعداد بازدید: 692

آمارها از وضعیت صادرات زعفران با گذشت نیمی از سال نشان می‌دهد که اگر چه صادرات زعفران در بسته‌بندی‌های 30 گرمی آماده خرده‌فروشی کاهش پیدا کرده، صادرات زعفران در حجم عمده به مقدار بیشتری افزایش یافته است و در این بین اسپانیا در بین دیگر رقبا بزرگترین خریدار زعفران فله‌ای از ایران است.

 

آمارهای گمرک از صادرات غیرنفتی ایران طی شش ماه نخست امسال نشان می‌دهد که اگرچه صادرات زعفران در حجم عمده یعنی در بسته‌بندی بیش از سی گرمی افزایشی 60 درصدی را به لحاظ وزنی تجربه کرده، در مقابل صدور زعفران در بسته‌بندی‌ها کوچک آماده خرده‌فروشی به بیش از 30 درصد کاهش یافته است.

در حالیکه ایران یکی از بزرگترین تولیدکننده و صادرکنندگان زعفران به حساب می‌آید و نزدیک به 35 کشور جهان خریدار این محصول هستند، در نیمه اول امسال فروش زعفران به طور کلی برای کشور 78 میلیون دلار ارزآوری داشته است.

آمارها نشان می‌دهد که به تفکیک فروش زعفران در حجم عمده کمتر از 36 میلیون دلار و در بسته‌بندی های آماده خرده‌فروشی کمتر از 42 میلیون دلار ارزش داشته است، این در حالی است که قیمت زعفران عمده در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 200 دلار و قیمت زعفران در بسته‌بندی‌های 30 گرمی حدود 20 دلار افزایش یافته است.

همچنین مقایسه آماری بین میزان صادرات زعفران طی نیمه نخست امسال با مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد که میزان صادرات زعفران درحجم بیش از سی گرمی به لحاظ وزنی بیش از 60 درصد و به لحاظ ارزشی 85 درصد افزایش داشته است.

این درحالی است که در همین مقایسه صادرات زعفران در بسته بندی‌های 10 تا 30 گرمی به لحاظ وزنی و ارزشی بیش از 30 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

 

اسپانیا بزرگترین مشتری زعفران ایران

پاکستان، چین، ژاپن، آرژانتین، آلمان، اسپانیا، استرالیا، افغانستان، امارات متحده عربی، انگلستان، ایالات متحده آمریکا، ایتالیا، بحرین، بلژیک، تایلند، تایوان، ترکیه، سنگاپور، سوئد، سوئیس، عربستان سعودی، عمان، فرانسه، قطر، کانادا، کویت، لهستان، مالزی، مجارستان، موریس، هلند، هنگ کنگ، هند، آفریقای جنوبی و یونان از جمله مشتریان زعفران از ایران هستند.

اسپانیا در این بین با خرید 13 تن زعفران در بسته‌بندی بیش از 30 گرم بزرگترین خریدار زعفران فله‌ای ایران به حساب می‌آید، پس از آن با فاصله زیاد امارات، افغانستان، چین و ایتالیا قرار دارند.

اما در بین خریداران زعفران‌های بسته‌بندی شده، امارات با خرید بیش از 18 تن زعفران آماده خرده‌فروشی بزرگترین مشتری به حساب می‌آید و پس از آن با فاصله زیاد چین و عربستان قرار میگیرند که طی 6 ماه گذشته هرکدام 4 تن زعفران آماده خرده فروشی از ایران خریده‌اند.

منبع خبر: خبرگزاری ایسنا

کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 برچسب‌گذاری موادغذایی، سال آینده  [ يكشنبه، 27 مهر ماه، 1393 ] 852 مشاهده
 بازار 20 درصدی مجاور مسکن  [ سه شنبه، 8 تير ماه، 1395 ] 392 مشاهده
 بیشترین افت مداوم بورس در یک سال  [ يكشنبه، 21 دي ماه، 1393 ] 702 مشاهده
 تمهیدات جدید برای کنترل قیمت‌ها  [ يكشنبه، 22 ارديبهشت ماه، 1398 ] 214 مشاهده
 پیشتازان بورس تا پایان سال  [ پنجشنبه، 20 آذر ماه، 1393 ] 592 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب