امام رضا(ع) :كسى كه كسب و تجارت مى ‏كند بايد از دروغ اجتناب كند
آخرین اخبار:
يكشنبه، 4 اسفند ماه، 1398


برآورد سود شرکت‌های بورسی
نویسنده: mohtasham تاریخ ارسال : چهارشنبه، 15 مهر ماه، 1394 تعداد بازدید: 465

در روزهای اخیر نمادهای «خکار»، «وبهمن»، «سهرمز»، «پکویر» و همچنین «قهکمت» صورت‌‌های مالی خود را ارائه داده‌اند. نماد «فخوز» نیز آمار فروش دوره شش ماهه ابتدایی سال و همچنین «دسبحا» نیز اطلاعاتی از روند افزایش سرمایه خود را روی سامانه «کدال» قرار داده است.

کاهش 25 درصدی سود «خکار»
شرکت ایرکا‌پارت‌صنعت روز گذشته با انتشار اطلاعیه روی سامانه کدال از تعدیل 25 درصدی سود خبر داد. دراین  اطلاعیه به شرایط رکود و مشکلات تولیدکنندگان اشاره شده است. این موضوع باعث کاهش بازدهی شرکت‌‌های فعال در این حوزه به‌خصوص تولیدکنندگان خودرو نسبت به سال 93 شده است. در نتیجه شرکت‌ها موفق به پوشش پیش‌بینی‌های خود نشده‌اند. بر این اساس این شرکت کاهش 25 درصدی سود را نسبت به برآورد سود قبلی پیش‌بینی کرده است. پیش‌تر پیش‌بینی سود «خکار» بر اساس عملکرد سه ماهه، اوایل مرداد 1340 ریال به ازای هر سهم عنوان شده بود. 

عملکرد 9 ماهه «وبهمن»
شرکت سرمایه‌گذاری بهمن صورت‌های مالی عملکرد دوره 9 ماهه منتهی به شهریور 94 را منتشر کرد. بر این اساس، این شرکت در این دوره 146 ریال سود به ازای هر سهم را کسب کرده است. در حالی که نسبت به مدت مشابه سال مالی گذشته مقدار سود محقق شده «وبهمن» به ازای هر سهم معادل 38 درصد کاهش یافته است. باید اشاره شود که 426 ریال سود در سال مالی 93 محقق شده است.

انتظار تحقق سود «سهرمز»
شرکت سیمان هرمزگان اطلاعیه شفاف‌سازی سودآوری سال مالی منتهی به آبان 94 را ارائه کرده است. این شرکت پیش‌بینی درآمد هر سهم بر اساس عملکرد دوره 9 ماهه را 1048 ریال عنوان کرده بود (منتشرشده در پایان شهریور). در حالی که مقدار سود محقق شده در این دوره معادل 679 ریال به ازای هر سهم بوده است (پوشش 65 درصدی). بر این اساس، این شرکت بنا به درخواست سازمان بورس درخصوص برآورد پیش‌بینی درآمد خود شفاف‌سازی کرده است. دلایل این شرکت به شرح ذیل عنوان شده است. با توجه به اینکه فروش سیمان در مناطق گرمسیر در فصول گرما به‌طور طبیعی کاهش می‌یابد، در نتیجه انتظار می‌رود که کاهش مزبور در نیمه دوم سال جبران شود. در این شرایط عمده انحراف فروش محصولات مرتبط با کاهش مقدار صادرات بوده است. در این‌خصوص، قراردادهای جدیدی منعقد شده که می‌توان انتظار تحقق سود پیش‌بینی شده این شرکت را داشت. در این میان، «سهرمز» به این موضوع نیز اشاره کرده که قرارداد منعقدشده در صورت‌های پیش‌بینی 9 ماهه در نظر گرفته شده بود، در نتیجه، تاثیری بر بودجه کل سال نخواهد داشت.

شفاف‌سازی چندمنظوره «پکویر»
شرکت کویر‌تایر اطلاعیه شفاف‌سازی درخصوص افزایش سرمایه و همچنین وضعیت سودآوری و تقسیم سود را ارائه کرده است. «پکویر» در این شفاف‌سازی با اشاره به افزایش سرمایه 250 درصدی شرکت در هفته گذشته، عنوان کرده است: با توجه به روند طولانی فرآیند ثبت افزایش سرمایه در اداره ثبت شرکت‌ها امکان ثبت افزایش سرمایه انجام شده تا تاریخ تشکیل مجمع عمومی وجود ندارد. در نتیجه، مقدار سود محقق شده برای سال مالی منتهی به آبان 94 به سهام جدید تعلق نخواهد گرفت. کویر‌تایر درخصوص پیش‌بینی سود سال مالی مزبور  به ازای هر سهم مبلغ 4222 ریال بر‌اساس عملکرد 6ماهه تاکید کرده است. این شرکت همچنین درخصوص تقسیم سود نقدی برای سال مالی منتهی به آبان 94 به تداوم سیاست تقسیم 75 درصدی سود با توجه به هماهنگی با سهامدار عمده (سرمایه‌گذاری امید)، در تاریخ برگزاری مجمع عمومی سالانه اشاره کرده است. 

مجمع بزرگ‌ترین شرکت بورسی
شرکت مادر تخصصی(هلدینگ) صنایع پتروشیمی خلیج فارس سهامداران خود را برای برگزاری مجمع عمومی سالانه دعوت کرد. «فارس» که بزرگ‌ترین شرکت بورسی شناخته می‌شود، 
روز گذشته آگهی دعوت به مجمع عمومی برای سال مالی منتهی به خرداد 94 را روی «کدال» قرار داده است. آخرین پیش‌بینی سود هر سهم  این شرکت 26500 میلیارد تومانی 2094 ریال  عنوان شده است. هلدینگ خلیج فارس به منظور تصویب صورت‌های سال مزبور و سایر موارد در چهارشنبه مورخ 29/ 07/ 1394 مجمع خود را برگزار می‌کند. 

افزایش سرمایه «دسبحا»
هیات‌مدیره شرکت گروه دارویی سبحان پیشنهاد افزایش سرمایه 44 درصدی به مجمع عمومی فوق‌العاده را ارائه داده است. بر این اساس، «دسبحا» قصد دارد سرمایه خود را از مبلغ 698 میلیارد ریال به 1004 میلیارد ریال افزایش دهد. محل تامین این افزایش سرمایه مطالبات حال شده و آورده نقدی و همچنین محل صرف آن مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های فرعی عنوان شده است. 

آمار فروش «فخوز»
شرکت فولاد خوزستان عملکرد فروش در 6 ماه ابتدای سال را منتشر کرده است. «فخوز» در پیش‌بینی سال مالی منتهی به اسفند 94 بر‌اساس عملکرد سه ماهه مبلغ فروش کل سال را 46029 میلیارد ریال عنوان کرده بود. بر اساس آمار ارائه شده در «کدال» این شرکت در دوره سه ماهه ابتدایی 10468 میلیارد ریال و همچنین در سه ماهه دوم 10472 میلیارد ریال از کالاهای خود را فروخته است. در مجموع طی 6 ماه، «فخوز» موفق به پوشش بیش از 45 درصدی (معادل 20940 میلیارد ریال) مبلغ فروش کل سال شده است. 

کاهش برآورد «قهکمت» از سود 95 
شرکت قند هکمتان اولین پیش‌بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به شهریور 95 را روی «کدال» قرار داده است. این شرکت سود هر سهم برای سال مالی مزبور را معادل 225 ریال به ازای هر سهم عنوان کرده است. «قهکمت» همچنین آخرین پیش‌بینی سود هر سهم برای سال مالی منتهی به شهریور 94 را 353 ریال عنوان کرده است (بدون تغییر نسبت به پیش‌بینی قبلی). کاهش فروش خالص و درآمد ارائه خدمات موجب کاهش سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 94 شده است. 

منبع خبر: روزنامه دنیای اقتصاد


 
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 گردش ۱۲ هزار میلیارد تومانی بازار موبایل ایران  [ پنجشنبه، 28 دي ماه، 1396 ] 390 مشاهده
 دو نما از اقتصاد در پساتحریم  [ چهارشنبه، 24 تير ماه، 1394 ] 743 مشاهده
 تداوم رشد شاخص بورس  [ دوشنبه، 25 خرداد ماه، 1394 ] 625 مشاهده
 درایام نوروز بازار فروش گل از رونق خوبی برخوردار بوده است  [ يكشنبه، 11 فروردين ماه، 1392 ] 1674 مشاهده
 بازگشت مزدا و فیات به ایران  [ دوشنبه، 30 شهريور ماه، 1394 ] 528 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب