امام رضا(ع) :كسى كه كسب و تجارت مى ‏كند بايد از دروغ اجتناب كند
آخرین اخبار:
دوشنبه، 7 بهمن ماه، 1398


جریمه مشمولان مالیات بر ارزش افزوده درصورت ارائه نکردن اظهارنامه
نویسنده: mohtasham تاریخ ارسال : يكشنبه، 12 مهر ماه، 1394 تعداد بازدید: 1011

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور باتاکید بر اینکه مهلت تسلیم اظهارنامه تابستان امسال حداکثر 15 مهر است، گفت: مودیانی که در مدت باقی مانده اظهارنامه را تسلیم نکنند ضمن جریمه 50 درصدی نسبت به مالیات متعلق مشمول دو درصد جریمه تاخیر ماهانه نسبت به مالیات

 پرداخت نشده نیز می‌شوند.

علیرضا طاری، درباره آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه دوره تابستان سال 1394 افزود: مودیان تکلیف دارند ضمن تسلیم اظهارنامه متضمن قید ارقام خرید و فروش و مالیات و عوارض پرداخت شده به فروشندگان و دریافت شده از خریداران، نسبت به محاسبه مالیات و عوارض ارزش افزوده و پرداخت مالیات حداکثر تا پایان مهلت مقرر اقدام کنند. وی درباره قابل تمدید بودن مهلت و اینکه با مودیان متخلف از قانون چه برخوردی می‌شود، اظهار کرد: این مهلت قابل تمدید نیست و مودیانی که نسبت به تسلیم اظهارنامه اقدام نکنند ضمن تعلق جریمه 50 درصدی نسبت به مالیات متعلق و دو درصد جریمه تاخیر ماهانه نسبت به مالیات پرداخت نشده، به دلیل عدم اجرای قانون و عدم رد امانت دولت، گواهینامه ثبت‌نام آنان نیز تمدید نخواهد شد که با توجه به تداوم تکالیف قانونی مشکلاتی برای آنان در پی خواهد داشت. وی در پاسخ به این پرسش که در قانون مالیات بر ارزش افزوده چه تکالیفی برای مودیان تعیین شده است، گفت: طبق قانون تکالیف متعددی برای مودیان تعیین شده که از آن جمله می‌توان به ثبت‌نام مودیان پس از فراخوان اشاره کرد یعنی مودیان تکلیف دارند ظرف مهلت مقرر در فراخوان به‌عمل آمده نسبت به ارائه اطلاعات و تکمیل ثبت‌نام اقدام کنند. مودیانی که در مهلت مقرر ثبت‌نام نکنند معادل 75 درصد مالیات متعلق تا تاریخ ثبت‌نام یا شناسایی مشمول جریمه خواهند شد. وی با بیان اینکه، مودیان در زمان فروش کالا و خدمت نسبت به صدور صورتحساب متضمن درج مالیات و عوارض ارزش افزوده باید اقدام کنند، اضافه کرد: به موجب ماده (20) قانون مالیات بر ارزش افزوده مودیان تکلیف دارند مالیات موضوع این قانون را در تاریخ انجام معامله محاسبه و از طرف دیگر معامله (خریدار کالا و خدمت) وصول کنند.

این مقام مسوول در سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: به موجب ماده (21) قانون مالیات بر ارزش افزوده مودیان مکلف هستند حداکثر 15 روز پس از انقضای دوره مالیاتی سه ماهه، نسبت به تکمیل اظهارنامه براساس خرید و فروش دوره و محاسبه مالیات بر ارزش افزوده و تسلیم اظهارنامه و پرداخت مالیات و عوارض به حساب‌های تعیین شده سازمان اقدام کنند. طاری‌بخش در پاسخ به پرسشی درخصوص اینکه مودیان از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده گلایه دارند و معتقدند این مالیات بر دوش آنان سنگینی می‌کند، گفت: در نظام مالیات بر ارزش افزوده مودیان مالیاتی به هیچ‌وجه پرداخت‌کننده مالیات نیستند بلکه آنان به نیابت از دولت مالیات و عوارض ارزش افزوده را از مصرف‌کنندگان دریافت و حداکثر ظرف 15 روز پس از پایان دوره سه ماهه مالیاتی آن را به دولت پرداخت می‌کنند بنابراین مودیان در این پایه مالیاتی در حقیقت امین دولت هستند و برابر مقررات لازم است در زمان تعیین شده امانت دولت را به حساب‌های تعیین شده خزانه واریز کنند. به گفته وی، مودیان در نظام مالیات بر ارزش افزوده هیچ‌وجهی را از منابع خود پرداخت نمی‌کنند بلکه فقط واسطه انتقال بار مالیات بر مصرف‌کنندگان هستند. معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی در پاسخ به این پرسش که آیا منظور از تسلیم اظهارنامه فقط تکمیل اطلاعات هویتی توسط مودیان است یا اینکه مودیان علاوه بر درج اطلاعات هویتی تکالیف دیگری هم دارند، اظهار کرد: تسلیم اظهارنامه صرفا منحصر به تکمیل اطلاعات هویتی مودیان نیست زیرا سازمان امور مالیاتی کشور اطلاعات کلیه مودیان را در سامانه‌های خود دارد. هدف از تسلیم اظهارنامه، اظهار و ابراز ارقام مربوط به فعالیت شامل خرید، فروش، مالیات و عوارض پرداخت شده بابت خرید کالا، خدمات، مالیات دریافتی از مصرف‌کنندگان در زمان فروش کالاها و خدمات و در نهایت محاسبه مالیات ارزش افزوده مربوط به دوره است بنابراین مودیانی که اظهارنامه سفید و بدون درج ارقام مذکور را ارائه می‌کنند در حقیقت در حکم عدم تسلیم اظهارنامه است.

منبع خبر: روزنامه دنیای اقتصاد


 
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب