امام رضا(ع) :كسى كه كسب و تجارت مى ‏كند بايد از دروغ اجتناب كند
آخرین اخبار:
چهارشنبه، 9 مهر ماه، 1399


مدیران 160 شرکت فرانسوی به ایران آمدند
نویسنده: mohtasham تاریخ ارسال : سه شنبه، 31 شهريور ماه، 1394 تعداد بازدید: 570

دور دوم دیپلماسی تجاری با ورود دومین هیات از کشور فرانسه، آغاز شد. از زمان اعلام توافق ایران با گروه 1+5، دیدار هیات‌های خارجی از ایران رویکرد جدید و جدی‌تری به خود گرفته و طرف ایرانی نیز به‌دنبال افزایش مراودات برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی است. بعد از ورود هیات سیاسی فرانسوی در مرداد ماه

امسال که در راس آن «لوران فابیوس» وزیر خارجه فرانسه قرار داشت، روز گذشته یک هیات تجاری با عضویت وزیر کشاورزی و وزیر مشاور در امور تجارت خارجی به همراه مدیران 160 شرکت فرانسوی به تهران سفر کردند تا زمینه‌های همکاری با ایران را بررسی کنند. دیدار این هیات تجاری با فعالان اقتصادی دولتی و خصوصی ایران، منجر به امضای سه قرارداد در زمینه کشاورزی، آموزش بانکداری و صنعت قطعه‌سازی شد. علاوه‌بر این، دفتر جدید تجاری فرانسه در ایران نیز تاسیس شد. فعالان بخش خصوصی ایران در پیامی از دولت فرانسه خواستند که اجازه ندهد مسائل سیاسی بر روابط اقتصادی دو کشور سایه افکند. به اعتقاد آنها، در شرایط پساتحریم امکان همکاری دو کشور افزایش می‌یابد و باید نگاه‌ها رو به آینده باشد. گفته می‌شود حضور هیات فرانسوی هم از نظر تعداد و هم از نظر کارآیی شرکت‌ها اهمیت زیادی در پیشبرد اهداف اقتصادی دو کشور دارد.

فرانسه بار دیگر بر همکاری اقتصادی با ایران تاکید کرد. حضور هیات تجاری فرانسوی شامل مدیران 160 شرکت به همراه دو وزیر کشاورزی و بازرگانی داخلی حاکی از آن است که فعالان اقتصادی این کشور خواهان آغاز روابط اقتصادی جدیدی با ایران هستند.
 

اوایل مردادماه بود که هیات سیاسی فرانسوی به همراه وزیر امور خارجه این کشور در ایران حضور یافت و اعلام کرد که هیات تجاری این کشور نیز در اواخر شهریور ماه به ایران می‌آیند. این اولین بار بعد از 12 سال بود که وزیر امور خارجه فرانسه در ایران حضور می‌یافت. لوران فابیوس در سفر خود به ایران نسبت به همکاری در بخش‌های خودروسازی، هواپیماسازی، محیط‌زیست،‌ بهداشت و کشاورزی با ایران ابراز تمایل کرده بود.

روز گذشته مطابق وعده فابیوس، هیاتی بلندپایه از فرانسه به همراه وزیر کشاورزی و وزیر مشاور در امور تجارت خارجه این کشور به اتاق بازرگانی ایران آمدند و برای فصل جدید روابط خود با ایران به مذاکره پرداختند. هیاتی که به گفته وزرای فرانسوی، متشکل از شرکت‌های کوچک، متوسط و بزرگ است.

به نظر می‌رسد گام اول فرانسوی‌ها برای شروع دوباره همکاری با ایران محکم‌تر از گذشته برداشته شده است. امضای سه قرارداد به همراه تشکیل دفتر تجاری ایران و فرانسه حکایت از این موضوع دارد. فرانسوی‌ها در این جلسه اعلام کردند که می‌خواهند به ایران برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی کمک کنند. طرف ایرانی نیز از توسعه روابط در شرایط جدید استقبال کرده و خواهان عدم دخالت سیاست در روابط اقتصادی شد.

 

همچنین نسبت به همکاری در زمینه‌های کشاورزی، آب، پساب، صنایع غذایی، صنعت، هوافضا و تکنولوژی‌های نوین با فرانسه نیز ابراز تمایل کرد.

آنچه از حضور این هیات در اتاق بازرگانی بر می‌آید، ایرانی‌ها به دلیل سابقه روابط اقتصادی دو کشور، استقبال بیشتری از گروه فرانسوی به عمل آوردند. به‌گونه‌ای که مذاکرات رو در روی فعالان دو کشور در دو ساختمان صورت گرفت.

حضور هیات فرانسوی در ایران، روز گذشته با امضای سه قرارداد همراه بود. اولین قرارداد مربوط به همکاری میان انجمن قطعه‌سازان ایران و فرانسه بود، دومین قرارداد بین مرکز تحقیقات و آموزش عالی و توسعه مدیریت ایران با تشکیلات تامین مالی در فرانسه بود که در زمینه آموزش بانکداری، مشاوره بانکداری بین دولت فرانسه و بانک‌های ایران و موسسه‌های مالی- اعتباری صورت گرفت. همچنین قراردادی نیز درخصوص بخش توسعه کشاورزی و امنیت غذایی امضا شد.

 

 

معرفی زمینه‌های همکاری دو کشور

محسن جلال‌پور، رئیس اتاق ایران در این همایش با اشاره به سابقه طولانی و تاریخی ایران و فرانسه اظهار کرد: سابقه طولانی روابط عمق روابط را نشان می‌دهد همان‌طور که زبان فرانسه تا قبل از جنگ جهانی دوم اولین زبان بین‌المللی بوده است. جلال‌پور افزود: در طول تاریخ، روابط تجاری دو کشور دستخوش حوادث شده و فراز و نشیب‌های فراوانی را تجربه کرده است.

وی با بیان اینکه در دوران سخت تحریم روابط تجاری بین دو کشور کاهش یافت، ادامه داد: در حال حاضر در دوران پساتحریم امکان همکاری‌های مشترک دوجانبه در زمینه‌های مختلف وجود دارد. با تکیه بر تجارب گذشته به آینده نگاه کنیم و از یادآوری گذشته برای درس گرفتن بهره ببریم و اجازه ندهیم که امور سیاسی بر روابط اقتصادی دو کشور سایه بیندازد. رئیس اتاق ایران افزود: پس از توافق وین، در ماه‌های اخیر شاهد رفت و آمدهای تجاری از کشورهای اروپایی بوده‌ایم که در این میان فرانسه گوی سبقت را از دیگر رقبای اروپایی خود ربوده و فصل جدیدی برای احیای روابط تجاری گذشته رقم زده است.

رئیس پارلمان بخش خصوصی تصریح کرد: از نگاه بخش خصوصی ایران، تجارت فقط خرید و فروش کالا نیست بلکه سرمایه‌گذاری‌های مشترک و همکاری‌های درهم تنیده اقتصادی مورد نظر است. جلال‌پور اعلام کرد: کشاورزی، آب و پساب، مواد غذایی، هوا و فضا، تکنولوژی نوین، موسسات دانش‌بنیان و گردشگری از زمینه‌های همکاری بین بخش‌های خصوصی دو کشور است.

 

 

استفاده از فرصت‌های طلایی

در ادامه این همایش، استفان لوفول، وزیر کشاورزی و جنگلداری فرانسه اظهار کرد: براساس سوابق تاریخی گذشته می‌توانیم روابط تجاری آینده خود را بسازیم و از فرصت‌های طلایی و برگ‌های برنده‌ای که در دست داریم نهایت بهره را ببریم. لوفل حضور شرکت‌های معروف و بنام فرانسه در ایران را نشان از علاقه و تمایل بخش خصوصی فرانسه به همکاری با صاحبان صنایع و فعالان اقتصادی ایران دانست و ادامه داد: هیات تجاری همراه از انجمن کارفرمایی فرانسه متشکل از بازرگانان و صاحبان صنایع آن کشور، فعال در زمینه‌های انرژی، نفت، گاز، پتروشیمی، بانک، بیمه و خدمات، حمل‌ونقل و امور زیربنایی، صنایع و تجارت، ارتباطات و فناوری اطلاعات، کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی است. وزیر کشاورزی و جنگلداری فرانسه با بیان اینکه با هدف توسعه همکاری‌های اقتصادی بین ایران و فرانسه به ایران سفر کرده‌ایم، اعلام کرد: به همین منظور دفتر جدید تجاری فرانسه در ایران تاسیس شد.

 

 

امضای تفاهم‌نامه همکاری در بخش کشاورزی

محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی نیز از امضای تفاهم‌نامه جدید همکاری در حوزه کشاورزی با وزیر کشاورزی فرانسه خبر داد و گفت: سال گذشته ۶ سند همکاری کشاورزی بین دو کشور به امضا رسیده بود و در سفر هیات تجاری فرانسه نیز تفاهم‌نامه جدیدی با وزیر جهاد‌کشاورزی فرانسه به امضا رسید.

وی افزود: پس از حصول توافق برجام، دولت فرانسه از فرصت پیش آمده باید نهایت استفاده را ببرد. وی آغاز سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری از طرح تکثیر بچه‌ ماهی در جزیره قشم را به همت سرمایه‌گذار فرانسوی آغاز همکاری‌های متقابل بین دو طرف دانست و گفت: این طرح کار خود را در جزیره قشم آغاز کرده است. حجتی به سفر سال گذشته خود به فرانسه اشاره کرد و گفت: این سفر دستاوردهای مثبتی را در حوزه کشاورزی به همراه داشت و سبب شد نخستین کمیته مشترک کشاورزی بین دو کشور تشکیل شود.

وی سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران را نشانگر توسعه روابط دیپلماتیک دو کشور برشمرد و گفت: در این سفر از رئیس‌جمهوری کشورمان برای سفر به فرانسه دعوت به عمل آمد و دو کشور می‌توانند در حوزه‌های مختلفی از جمله کشاورزی، صنعت و معدن، حمل‌ونقل و روابط بانکی همکاری‌های مشترکی را داشته باشند. وی کل حجم روابط تجاری ایران و فرانسه در سال 2014 را 462 میلیون یورو اعلام کرد.

 

 

تشکیل دفتر تجاری مشترک ایران و فرانسه

متیاس فوکل، وزیر مشاور در امور تجارت خارجه فرانسه، در دیداری که در اتاق بازرگانی ایران با حضور حجتی وزیر جهاد کشاورزی و جلال‌پور رئیس اتاق ایران برگزار شد، توافق 1+5 با ایران را فصل جدیدی در روابط دو کشور دانست و گفت: حضور هیات فرانسوی هم از نظر تعداد و هم از نظر کارآیی شرکت‌ها اهمیت زیادی در پیشبرد اهداف اقتصادی دو کشور دارد.

 

وی افزود: در این سفر به نوعی نمایندگان شرکت‌های دانش‌بنیان و برجسته‌ترین‌ها را از سوی فرانسه به همراه آورده‌ایم که می‌توانند متناسب با نیاز روز ایران وارد همکاری شوند.

وی از حضور هیات‌های دیگر تجاری از سمت فرانسه به ایران طی روزهای آینده خبر داد و گفت: این هیات‌ها مایلند در بخش‌های کوچک و متوسط وارد سرمایه‌گذاری شوند.

فوکل همچنین از حمایت فرانسه برای پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی خبر داد و گفت: در صورت وقوع این مساله، ایران می‌تواند سهم بیشتری را از تجارت جهانی پیدا کند. فرانسه با توجه به اینکه خیلی سنت‌گرا است، در زمینه سیاسی و اقتصادی و در سطوح چندجانبه بین‌المللی می‌تواند در کنار ایران باشد.

 

وزیر مشاور در امور تجارت خارجه فرانسه گفت: در همکاری‌های بلندمدت با ایران در حوزه‌های مختلف اقتصادی حسن نیت داریم و مصمم هستیم و در کنار ایران خواهیم ماند تا بتوانیم برای پیوستنش به سازمان تجارت جهانی به او کمک کنیم. وی اظهار کرد: همکاری‌های بلندمدت ایران و فرانسه آینده خوب و جاه‌طلبانه‌ای دارد و می‌توانیم موضوعات مختلفی را بر مبنای همین همکاری‌ها مطرح کنیم و توسعه دهیم.

وی ضمن اظهار امیدواری از توسعه همکاری‌های ایران و فرانسه در حوزه‌های مختلف اقتصادی، افزود: امکانات فرانسه از همین امروز در جهت افزایش مشارکت‌های اقتصادی بین دو کشور در اختیار ایران است و دفتر تجاری مشترک ایران و فرانسه در سفارت این کشور در تهران نیز در همین راستا تشکیل شده است.

 

وزیر مشاور در امور تجارت خارجه فرانسه ادامه داد: همکاری‌های مشترک ایران و فرانسه در چارچوب موافقت‌نامه‌های وین است. وی گفت: جدول زمانی برای رفع محدودیت‌های همکاری بین ایران و فرانسه تهیه شده و درخصوص واردات محصولات باغی از ایران نیز با وزیر کشاورزی، غذا و جنگلداری فرانسه در چارچوب مشخص شده‌ای هماهنگ هستیم و براساس ویژگی‌های جغرافیایی ویژه می‌توانیم در تغییراتی که بین وضعیت همکاری دو کشور به وجود می‌آید توسعه واردات محصولات باغی ایرانی را در دستور کار قرار دهیم.

هیات فرانسوی قرار است تا چهارشنبه در کشورمان با گروه‌های مختلف ذی‌ربط به رایزنی در زمینه‌های مورد علاقه بپردازند.

 

 

امضای تفاهم‌نامه مشترک توسعه کشاورزی ایران و فرانسه

در نشست مشترک بین وزیر جهاد کشاورزی ایران و وزیر کشاورزی فرانسه طرفین با تنظیم تفاهم‌نامه‌ای بر نقش محوری کشاورزی در اقتصاد و امنیت غذایی و همچنین همکاری دوجانبه در گسترش روابط تجاری و کشاورزی تاکید کردند.

 

در این تفاهم‌نامه محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی ایران و استفان لوفول، وزیر کشاورزی فرانسه با توجه به اولین نشست کمیته مشترک کشاورزی دو کشور در 6 خرداد 94 برابر با 27 مه‌2015 و توجه به علاقه و تمایل بخش خصوصی در توسعه همکاری‌های کشاورزی، از تقویت سطح روابط دو طرف استقبال کردند. براساس این گزارش دو وزیر زمینه‌های مختلفی از بخش کشاورزی از جمله تولیدات گیاهی، دام و بهداشت آن، تحقیقات، مسائل اقلیمی و اگرو، اکولوژی را مورد توافق قرار دادند. همچنین تبادل دانش فنی در زمینه معرفی واریته‌های جدید و تبادل فرآورده‌های حفظ نباتات از تولیدات گیاهی، همکاری در زمینه ارتقای سطح تولیدات دامی و انتخاب نژادهای برتر گاو و گوسفند، گواهی بهداشتی و انتقال تجارب در زمینه کاهش آنتی‌بیوتیک‌ها در بخش دام و ایجاد تورهای مطالعاتی در بخش تحقیقات از جمله موارد مورد توافق طرفین در این تفاهم‌نامه است. در متن تنظیمی، طرف فرانسوی ضمن تقدیر از مسوولان ایران در حمایت از بازنگری موافقت‌نامه لیسبون، پیشنهاد همکاری دو جانبه در این زمینه را اعلام کرد که مورد پذیرش و استقبال مسوولان کشورمان قرار گرفت. در خاتمه این نشست طرفین توافق کردند تا سرمایه‌گذاری مشترک در بخش کشاورزی و غذا را مورد حمایت خود قرار دهند. به دنبال این نشست و مفاد تنظیمی در تفاهم‌نامه یاد شده، معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی و نماینده تام‌الاختیار شرکت« ام اف دی» با تنظیم تفاهم‌نامه‌ای جداگانه انجام همکاری‌های مشترک را در بخش به نژادی ویژگی‌هایی از قبیل زودرسی، تحمل به خشکی، مقاومت به بیماری‌ها و ایجاد گسترش مواد ژنتیکی مورد تاکید قرار دادند. عباس کشاورز و اچ آ ربانی دو طرف ایرانی و فرانسوی در تفاهم‌نامه تنظیمی بین ایران و فرانسه، رئوس کاری مشترک، روش کار، برنامه مشترک ارزیابی و حقوق معنوی این همکاری مشترک را تایید و امضا کردند.

منبع خبر: روزنامه دنیای اقتصاد


 
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 بنگاه‌های کوچک؛ نقطه اتصال ایران به جهان  [ چهارشنبه، 20 تير ماه، 1397 ] 267 مشاهده
 سرکوب دلار با طلای جهانی  [ سه شنبه، 14 ارديبهشت ماه، 1395 ] 423 مشاهده
 برگزاری 25 نمایشگاه عرضه مستقیم کالا در خراسان رضوی  [ جمعه، 8 شهريور ماه، 1392 ] 911 مشاهده
 حذف واردات متفرقه خودرو  [ چهارشنبه، 8 بهمن ماه، 1393 ] 438 مشاهده
 قيمت پايه صادرات زعفران طي 2 سال گذشته کاهش داشته است  [ چهارشنبه، 7 خرداد ماه، 1393 ] 1055 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب