Strict Standards: Non-static method HijriCalendar::GregorianToHijri() should not be called statically in /home/asnaf/domains/asnaf-mhd.ir/public_html/mainfile.php on line 2203

Strict Standards: Non-static method HijriCalendar::JDToHijri() should not be called statically in /home/asnaf/domains/asnaf-mhd.ir/public_html/mainfile.php on line 2109

Warning: Illegal string offset 'status' in /home/asnaf/domains/asnaf-mhd.ir/public_html/mainfile.php on line 2278
پرتال جامع اتاق اصناف مشهد مقدس - پیش‌بینی نوسان صفر مسکن
امام رضا(ع) :كسى كه كسب و تجارت مى ‏كند بايد از دروغ اجتناب كند
آخرین اخبار:
شنبه، 9 فروردين ماه، 1399


پیش‌بینی نوسان صفر مسکن
نویسنده: mohtasham تاریخ ارسال : دوشنبه، 12 مرداد ماه، 1394 تعداد بازدید: 783

جزئيات تغيير نامحسوس قيمت مسكن نشان مي‌دهد: بازار ملك در اولين ماه تابستان با حركت ارتجاعي همراه شد به گونه‌‌اي كه افزايش چندصدم درصد قيمت در خرداد، بلافاصله و به همان اندازه در ماه تير خنثي شد؛ ميانگين قيمت مسكن در تهران در خرداد امسال 24/ 0 درصد افزايش يافت و از متري 4 ميليون

و 80 هزار در ارديبهشت به 4 ميليون و 90 هزار تومان در خرداد رسيد، اما در تيرماه مجددا به همان سطح متري 4 ميليون و 80 هزار تومان برگشت و 24/ 0 درصد نزول ماهانه ثبت كرد. مطابق روند ماهانه قيمت مسكن از ابتداي سال94 تا كنون، مشخص مي‌شود: حالت «سكون» درست بعد از دو ماه افت و خيز قابل ملاحظه -اما نه‌چندان بزرگ- اتفاق افتاده است.

 

در فروردين ماه به دليل پرهيز مشترك خريدار و فروشنده از انجام معامله تحت تاثير نامشخص بودن چشم‌انداز بازار از يكسو و انجام مذاكرات هسته‌اي در همين ماه از سوي ديگر، قيمت مسكن 4/ 6 درصد نسبت به اسفند كاهش يافت، اما در ارديبهشت، اين ميزان افت غيرطبيعي، از طريق رشد 3 درصدي جبران شد به طوري كه ميانگين ارزش معاملاتي واحدهاي مسكوني شهر تهران از متري 4 ميليون و 230 هزار در اسفند 93 به 3 ميليون و 960 هزار تومان در فروردين94 نزول كرد و سپس تا سطح 4 ميليون و 80 هزار تومان در ارديبهشت بالا آمد.

 

در حال حاضر اين سطح در كانال 4 ميليون تومان مهار شده است. به رغم ثبات در نرخ رشد ماهانه، شيب تغييرات نقطه‌اي قيمت مسكن اما با زاويه قابل توجهي منفي شده است.

در تير ماه امسال ميانگين قيمت مسكن در تهران 1/ 5 درصد نسبت به تير ماه سال93 كاهش يافت.

 

در خرداد ماه نيز نرخ رشد نقطه‌ به نقطه –ميزان تغيير نسبت به خراد93- رقم منفي 9/ 5 درصد را تجربه كرد. پيام حركات متفاوت دو شاخص تورم ماهانه و تورم نقطه‌اي مسكن اين است كه در حال حاضر اگر چه قيمت فروش آپارتمان‌ها چيزي در حدود 5 درصد نسبت به سال گذشته همين موقع، ارزان‌تر شده است اما بازار ملك طي ماه‌هاي اخير به ثبات و پايداري قيمتي رسيده و ساختار اين بازار، خود را با تحولات كلان (سياسي و اقتصادي) تطبيق داده است. در ساير بازارها از جمله ارز، سكه و بورس، شيب تغييرات ماهانه قيمت‌ها فوق‌العاده كاهش پيدا كرده است. به اين ترتيب در صورت ادامه سكون ماهانه قيمت مسكن، در يكي دو ماه آينده، شيب تغيير نقطه به نقطه نيز به صفر نزديك خواهد شد. كارشناسان اقتصاد مسكن پيش‌بيني كرده‌اند طي ماه‌هاي آينده مسير فعلي منحني قيمت مسكن به شكل محسوس منحرف نخواهد شد.

 

سطح قيمت مسكن بيشترين تاثيرپذيري را ابتدا از تورم و در مرحله بعد، از رفتار معامله‌گران بازار ملك مي‌گيرد. ساير متغيرهاي اثرگذار بر قيمت مسكن به شكل غيرمستقيم عمل مي‌كنند و فقط سرعت افزايش يا كاهش را تشديد يا كند مي‌كنند.

 

در هفته‌هاي اخير تقاضا براي خريد مسكن از ناحيه مصرف‌كننده‌ها نسبت به فصل بهار افزايش يافت. البته هنوز مراجعه متقاضيان به رشد معاملات در بنگاه‌ها منجر نشده است. از طرفي، ميل به فروش نيز در سمت عرضه به موازات تقاضا، رو به افزايش است كه همين هماهنگي در دو طرف معامله عاملي شده تا واسطه‌هاي بازار ملك از عدم انتظار براي تحريك قيمت مسكن در كوتاه‌مدت بگويند.

 

بررسي‌ كارشناسان مسكن در اين باره حاكي است: افزايش احتمالي قيمت مسكن در نيمه دوم امسال به گونه‌اي خواهد بود كه همچنان ارزش واقعي آپارتمان‌ها –مقايسه نرخ رشد اسمي قيمت مسكن با نرخ تورم عمومي- سطح منفي خود را حفظ مي‌كند اما از سال آينده در صورت ادامه رشد، اين سطح مثبت خواهد شد. در تير ماه امسال قيمت اسمي واحدهاي مسكوني در تهران به‌طور متوسط 5 درصد نسبت به تير ماه پارسال كاهش يافت اما از ارزش واقعي اين نوع املاك -با توجه به تورم نقطه به نقطه 2/ 14 درصدي در اين ماه- حدود 19 درصد كاسته شد. به گزارش «دنياي‌اقتصاد»، در فاصله ابتداي سال94 تا پايان تير ماه، ارزش اسمي واحدهاي مسكوني شهر تهران 6/ 3 درصد كاهش يافت كه به معني زيان سرمايه‌گذاران و سفته‌بازان ملكي طي اين مدت است و نشان مي‌دهد كساني كه ابتداي امسال آپارتمان در تهران خريداري كردند تا امروز نه تنها سود به دست نياورده‌اند كه تا اين لحظه با زيان حدود 4 درصدي مواجه شده‌اند.

 

در چنين فضايي كه تا چند ماه آينده نيز پايدار خواهد بود، ورود تقاضاي سرمايه‌اي به بازار ملك در عمل به ضرر اين گروه تمام خواهد شد. اين هشدار –زيان سفته‌بازي مسكن- در شرايطي از روي آمارهاي رسمي مطرح مي‌شود كه احتمال مي‌رود در ماه‌هاي آينده بخشي از نقدينگي‌ها از برخي بازارها همچون طلا و سكه به سمت بازارهاي بلندمدت سرمايه‌گذاري همچون ملك و زمين سرازير شود.

منبع خبر: روزنامه دنیای اقتصاد


 
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 اوج‌گيري بي‌سابقه ركود مسكن  [ شنبه، 20 دي ماه، 1393 ] 664 مشاهده
 تابلوی آماری کار و بیکاری  [ يكشنبه، 3 دي ماه، 1396 ] 151 مشاهده
 تقویت صادرات اقتصادی است  [ پنجشنبه، 17 مهر ماه، 1393 ] 948 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب