امام رضا(ع) :كسى كه كسب و تجارت مى ‏كند بايد از دروغ اجتناب كند
آخرین اخبار:
يكشنبه، 5 تير ماه، 1401


مالیات بر ارزش افزوده، بازدارنده سرمایه‌گذاری در بخش تولید
نویسنده: mohtasham تاریخ ارسال : يكشنبه، 14 دي ماه، 1393 تعداد بازدید: 1522

مالیات بر ارزش افزوده همان مالیات بر مصرف است که باید در نهایت پس از خرید کالا، توسط مصرف‌کننده پرداخت شود. قانون مالیات بر ارزش افزوده حتما مثبت است و نخستین تاثیر مثبت اجرای آن، جلوگیری از قاچاق کالاست، چرا که مطابق این قانون، معامله هر کالایی باید در دفاتر رسمی ‌ثبت شود. این درحالی است که

این مالیات هم اکنون از بخش تولید کشور اخذ می‌شود و این امر می‌تواند مشکلات بسیاری در این بخش ایجاد کند. مدیر‌عامل ذوب‌آهن البرز غرب با بیان این مطلب گفت: تولید متولی مالیات بر ارزش افزوده نیست و این رقم باید از مصرف‌کننده نهایی گرفته شود. امین سعدی با اشاره به اینکه به ضایعات آهن مالیات تعلق نمی‌گیرد، افزود: این درحالی است که برای ضایعات نیز مالیات بر ارزش افزوده باید پرداخت کنیم. وی تصریح کرد: شعار دولت حمایت از تولید است؛ بنابراین باید این شعار در عمل و راهکارهای علمی و منطقی اجرایی شود که تسهیل امور مالیاتی و سادگی قوانین و غیر‌قابل تفسیر بودن آنها ازجمله اساسی‌ترین راهکارها است.
سعدی تاکید کرد: چنانچه قانونی قابل تفسیر باشد، هر ممیز مالیاتی می‌تواند براساس وابستگی‌های شخصی و سلایق خود نسبت به اعمال قانون و برداشت خود اقدام کند؛ چراکه مشاهده شده گاه برای یک کالای واحد مالیات‌های متفاوتی دریافت می‌شود. وی خاطرنشان کرد: مالیات بر ارزش افزوده همان‌طور که از اسمش بر‌می‌آید، باید از کالایی که روی آن عملیاتی صورت می‌گیرد تا ارزش افزوده را افزایش دهد (کالای نهایی‌) اخذ شود.
به گفته مدیر‌عامل ذوب‌آهن البرز غرب، فاصله بین قیمت نهایی و ابتدایی کالا یا مواد اولیه به‌عنوان ارزش افزوده تلقی می‌شود؛ به‌عنوان مثال در پروسه تولید فولاد، واحدهای ذوب که با استفاده از ضایعات فولادی تولید می‌کنند، قیمت یک کیلو ضایعات حدود 1200 تومان است که با احتساب 7 تا 10درصد پرت است (پرت شامل خاک، مواد ائد همانند بتن، رنگ، روغن و مواد غیر از ضایعات فلزی است)، از این رو با توجه به اینکه نرخ یک کیلو شمش هم اکنون حدود 1340 تا 1400 تومان است، از یک فاصله 200 تومانی برخوردار بوده که ارزش افزوده آن با نرخ 8 درصد مالیات بر ارزش افزوده 16 تومان می‌شود. این درحالی است که سازمان امور مالیاتی از کل مبلغ مالیات بر ارزش افزوده دریافت می‌کند؛ به گونه‌ای که مالیات بر ارزش 115 تومان در هر کیلو محاسبه می‌شود.
وی معتقد است: مالیات بر ارزش افزوده بزرگ‌ترین مانع بازدارنده برای تولید کشور بوده و همچنین بزرگ‌ترین ترمز برای سرمایه‌گذاران در راستای توسعه و بسط فعالیت‌شان است.
سعدی افزود: سازمان امور مالیاتی علاوه بر اخذ مالیات بر ارزش افزوده از تولید، حتی پس از گذشت چندین سال به دفاتر شرکت‌ها رسیدگی می‌کند و برخی از خریدها‌ی شرکت‌ها را از بعضی شرکت‌های دیگر در لیست سیاه قرار می‌دهد و نسبت به جریمه آنها اقدام می‌کند. وی با اشاره به این سوال که آیا با روش کنونی انگیزه‌ای برای رفتن به سمت و سوی کسب و کار و تولید سالم و واقعی می‌ماند، تصریح کرد: مسوولان درصورتی که واقعا به خروج از اقتصاد تک محصولی تمایل دارند باید نسبت به تسهیل و روان‌سازی قوانین مالیاتی در راستای حمایت از تولید تدابیر اساسی اتخاذ کنند، چراکه همانند پدیده ریزش بهمن تولید دچار تخریب غیر قابل جبرانی خواهد شد و واحدهای تولیدی یکی پس از دیگری از عرصه رقابت خارج خواهند شد.

منبع خبر: روزنامه دنیای اقتصاد

کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 مالیات برارزش افزوده خودرو ابهام ندارد  [ سه شنبه، 15 مهر ماه، 1393 ] 1686 مشاهده
 فرار مالیاتی و خلأ قانونی آن  [ دوشنبه، 28 مهر ماه، 1393 ] 1537 مشاهده
 نگرش سیستمی به «مالیات ستانی»  [ يكشنبه، 14 دي ماه، 1393 ] 1378 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب