امام رضا(ع) :كسى كه كسب و تجارت مى ‏كند بايد از دروغ اجتناب كند
آخرین اخبار:
يكشنبه، 17 اسفند ماه، 1399


صادرات طلا آسان شد: کم شدن حباب قیمتی سکه
نویسنده: MOHTASHAM تاریخ ارسال : پنجشنبه، 22 آبان ماه، 1393 تعداد بازدید: 998

روز گذشته بهای سکه بالا رفت و تا حدی از مرز قیمتی 900 هزار تومان فاصله گرفت. با وجود این، قیمت سکه متناسب با افزایش دلار و اونس جهانی افزایش نیافت و به این ترتیب کمی از حباب مثبت قیمتی این فلز گران‌بها کم شد. بهای دلار نیز افزایش جزئی را تجربه کرد و به قیمت 3260 تومان رسید. در این روز عضو ناظر شورای پول و اعتبار

 نیز از «تسهیل صادرات طلا» خبر داد.

  بازگشت رونق به صنعت طلا
روز گذشته محمدرضا پورابراهیمی، عضو ناضر شورای پول و اعتبار با اشاره به جلسه سه‌شنبه این شورا از «آسان شدن صادرات طلا» خبر داد. وی گفت در جلسه شورا تصویب شد «کسانی که شمش طلا وارد می‌کنند، بدون اینکه تحویل ارز حاصل از آن را ضمانت بدهند یا معادل شمش آن را وارد کنند، می‌توانند به صادرات آن اقدام کنند.» به گفته او، پیش از این صادرات طلا منوط به این بود که صادرکننده، ارز حاصل از صادر کردن این فلز قیمتی را به بانک مرکزی بفروشد یا تعهد دهد معادل این صادرات، شمش طلا وارد کند. به نظر می‌رسد با عدم نیاز به «تعهد به فروش ارز حاصل از صادرات طلا به بانک مرکزی»، در آینده صادرات این فلز گران‌بها با افزایش مواجه شود. محمد رضا پورابراهیمی نیز علت تصویب این مصوبه را «از رونق افتادن صنعت طلا» عنوان کرده بود. البته از آنجا که افزایش صادرات هر کالایی عرضه ارز به بازار را افزایش می‌دهد، احتمال می‌رود این مصوبه نیز در صورتی که به تقویت صادرات طلا منجر شود، قیمت ارز در بازارهای داخلی را در جهت کاهشی تحت تاثیر قرار دهد. البته رئیس اتحادیه سکه و جواهر در گفت‌وگویی با «دنیای اقتصاد» عنوان کرد «آسان شدن صادرات طلا تاثیری در قیمت سکه بازارهای داخلی نخواهد داشت.»

 تخلیه حباب سکه
در پنجمین روز هفته هر سکه بهار آزادی به بهای 906 هزار تومان در بازار معامله شد که افزایشی 3 هزار تومانی نسبت به روز پیشین داشت. افزایش قیمت سکه در بازارهای دیروز، عمدتا تحت تاثیر رشد نرخ دلار در بازارهای داخلی و افزایش قیمت اونس در بازارهای جهانی بوده است. با این حال، افزایش صورت گرفته در قیمت سکه، متناسب با رشد قیمت اونس و دلار نبود. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد این موضوع به این دلیل بوده که «قیمت» سکه در بازارهای دو روز پیش، فاصله قابل توجهی با «ارزش» طلای آن داشته و حباب 18 هزار تومانی در قیمت سکه وجود داشته است. این حباب، عمدتا تحت تاثیر نزدیک شدن سکه به مرز روانی 900 هزار تومان رخ داد که در نتیجه مقاومت فعالان بازار نسبت به کاهش قیمت (به رغم افت اونس و کاهش دلار)، به ریزش سکه به کانال 800 هزار تومان منجر نشد. در نتیجه، با وجود افزایش اونس و دلار در روز چهارشنبه، سکه دیگر چندان قابلیت افزایش نداشت و به رشد 3 هزار تومانی قناعت کرد تا حباب قیمت سکه نیز، به 7 هزار تومان کاهش پیدا کند.

  دومین افزایش دلار در هفته
در بیست‌ویکمین روز آبان‌ماه دلار معاملات خود را با قیمت 3255 تومان آغاز کرد که تغییری نسبت به روز پیشین نداشت. اما پیش از رسیدن به میانه روز، بهای این ارز بر تابلوی اکثر صرافی‌ها با 5 تومان افزایش مواجه شد و به 3260 تومان رسید. با وجود این‌که نرخ غالب فروش در بازار دیروز 3260 تومان بود، برخی صرافی‌ها تا حدی این نرخ را زیر 3260 تومان ثبت کردند. روز قبل، برخی فعالان رسمی قیمت دلار بر تابلوی خود را 3257 تومان و تعداد اندکی 3255 تومان ثبت کردند. به این ترتیب قیمت شاخص بازار ارز برای دومین روز متوالی افزایش یافت. برخی فعالان بازار افزایش قیمتی دلار در دو روز اخیر را ناشی از اظهارات برخی مسوولان غربی و ایرانی مبنی بر «دشوار بودن رسیدن به توافق جامع تا 3 آذرماه» می‌دانند. با این حال معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که «کشورش درباره نتیجه‌بخش بودن مذاکرات هسته‌ای میان ایران و غرب تا ۲۴ نوامبر (3 آذر) خوش‌بین است.» روز سه‌شنبه نهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای در مسقط پایان یافت تا دهمین دور این مذاکرات 27 آبان ماه، در وین پایتخت اتریش برگزار شود. به احتمال زیاد این دور از مذاکرات تا سوم آذر ماه ادامه خواهد یافت. البته گروهی دیگر از فعالان بازار ارز، نوسان‌های افزایشی و کاهشی روزهای گذشته را «اندک» و حاصل نوسانات طبیعی بازار می‌دانند.
دیروز بانک مرکزی نرخ رسمی دلار را 26 هزار و 743 ریال اعلام کرد که کاهشی یک ریالی نسبت به روز سه‌شنبه داشت. این در حالی است که روز سه‌شنبه این نهاد نرخ دلار مبادله‌ای را 20 ریال افزایش داده بود.

منبع خبر: روزنامه دنیای اقتصاد


 
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 پاتک به عملیات رکودزدایی بازار خودرو  [ دوشنبه، 4 آبان ماه، 1394 ] 628 مشاهده
 مطالبه جدید از سازمان حمایت برای مقابله با دلالی‌ها  [ يكشنبه، 8 ارديبهشت ماه، 1398 ] 393 مشاهده
 کاهش 8/6 درصدی قاچاق  [ يكشنبه، 11 آبان ماه، 1393 ] 803 مشاهده
 قیمت نان تا پایان سال واقعی می‌شود  [ پنجشنبه، 27 شهريور ماه، 1393 ] 1034 مشاهده
 لیست بلند بالای مشکلات بورس  [ شنبه، 19 ارديبهشت ماه، 1394 ] 451 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب