امام رضا(ع) :كسى كه كسب و تجارت مى ‏كند بايد از دروغ اجتناب كند
آخرین اخبار:
دوشنبه، 7 مهر ماه، 1399


روز1.2 درصدی بورس
نویسنده: mohtasham تاریخ ارسال : يكشنبه، 11 آبان ماه، 1393 تعداد بازدید: 837

روز گذشته در شرایطی شاخص کل بورس تهران با 876 واحد معادل 2/1 درصد رشد روبه‌رو شد که حجم معاملات بعد از گذشت 5 ماه، به بیش از یک میلیارد سهم رسید. به عقیده کارشناسان بازار سهام، از منظر فنی، بازار آماده پذیرش رشدهای مناسب است و این در حالی است که اخبار مثبت از مذاکرات هسته‌ای نیز این موضوع را تقویت می‌کند.

 بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهند روند افزایشی قیمت در بازار سهام آغاز شده و در صورتی که نسبت قیمت به درآمد طبق پیش‌بینی‌ها به رقم 4/6 درصد برسد، به‌طور میانگین قیمت سهام تا 31 درصد رشد خواهد کرد. در این میان اخبار مثبتی که روز گذشته در باب مذاکرات هسته‌ای منتشر شد، به خوش‌بینی بازار منتهی شده و تحلیلگران معتقدند افق بورس درمجموع روشن است و حمایتی که حقیقی‌ها در کنار حضور فعالان حقوقی از بورس به‌عمل می‌آورند، می‌تواند شرایط مناسبی را در میان‌مدت و بلندمدت پیش‌پای بازیگران بورس قرار دهد؛ به‌طوری‌که طی مدت 4 ماه گذشته، بازار سهام حتی با رشد 6/6 درصدی شاخص کل مواجه شده که نشانه مثبتی برای بازار به‌شمار می‌رود.


شاخص کل پس از 5 ماه از مرز 75 هزار واحد گذشت
روز 1.2درصدی بورس تهران
گروه بورس – مسعود‌رضا طاهری: عبور شاخص از مرز 75 هزار واحد در اولین روز کاری این هفته موجب شد تا شاخص کل بورس بعد از 100 روز کاری (حدود 150 روز) دوباره بتواند کانال 75 هزار واحد را از آن خود کند. دیروز شاخص بازار سهام با افزایش تقریبا 877 واحدی تا 75 هزار و 28 واحد بالا رفت و 2/1 درصد بازدهی را برای بازار ثبت کرد. به این ترتیب بازار توانست سطح 75 هزاری را که پیش از این تحلیلگران تکنیکال دنیای اقتصاد به‌عنوان مقاومتی ضعیف در نظر گرفته بودند شکسته شود، بنابراین انتظار می‌رود شاخص کل خود را برای رسیدن به رقم 77 هزار وحد آماده کند. این در حالی است که کارشناسان دلیل خاصی را برای رشد امروز بیان نمی‌کنند و معتقدند تحرکات آنی در بورس ممکن است به سرعت فروکش کند، اما میل به رشد با احتیاط و مداوم بورس پابرجا است.


رسیدن به رقم 75 هزار واحدی برای شاخص، البته ویژگی دیگری نیز داشت و آن دستیابی به بالاترین حد حجم معاملات در 5 ماهه اخیر یعنی از 19 خرداد امسال است که به رقم یک میلیارد و 58 میلیون سهم رسیده است. 
بررسی‌های بیشتر نشان می‌دهد که از 16 دی ماه سال قبل که بالاترین رقم 89 هزار واحدی برای شاخص به ثبت رسید، تا کنون کف شاخص در رقم 70 هزار و 341 واحدی در 9 تیر رقم خورده است که از این تاریخ تاکنون بورس توانسته رشدی در اندازه 6/6 درصدی را عاید فعالان بازار کند. کارشناسان معتقدند این میزان رشد حکایت از روند مثبت بازار در میان‌مدت دارد و به عبارتی در صورتی که فعالان بازار صبوری کنند بورس به بازدهی خواهد رسید. 
به گزارش «دنیای اقتصاد» در حال حاضر قیمت‌ها نیز در کف خود قرار گرفته و حتی برخی اظهار نظرها از روند رو‌به رشد قیمت‌ها در بازار خبر می‌دهند. بررسی‌های ما نشان می‌دهند در صورتی که P/E بازار تا پایان سال به عدد 4/6 برسد قیمت‌های سهام قادر خواهند بود رشد قابل توجهی در حدود 31 درصد را نصیب سهامداران کند. اینکه هدف بعدی شاخص در این مسیر چه رقمی باشد از منظر برخی کارشناسان همچنان به بررسی‌های بیشتری نیاز دارد، اما شواهد امر نشان می‌دهند که بازار پتانسیل سود دهی در میان‌مدت را همچنان دارا است؛ خوشبینی به توافق نهایی با غرب، کاهش سود سپرده‌های بانکی، رشد مولفه‌های اقتصاد کلان، ریزش قیمت‌ها در بازار‌های موازی از جمله ارز و سکه و خوش‌بینی به تثبیت سیاست‌های اقتصادی در کنار رضایت بخش بودن اغلب گزارش‌های 6 ماهه شرکت‌های بورسی از جمله مواردی است که به عبور دوباره شاخص از مرز 75 هزار واحدی انجامیده و پیش‌نیازهای خروج بورس از رکود را تقویت کرده است. دیروز معامله‌گران در تحولات سیاسی شاهد تداوم انتشار خبرهای خوب بودند؛ به گزارش فارس، روزنامه «واشنگتن پست» آمریکا در گزارشی اعلام کرد که مذاکره‌کنندگان ایرانی و آمریکایی از طریق کانال‌های غیرآشکار در حال مذاکره هستند و تلاش می‌کنند به راهکاری میانه درخصوص مذاکرات هسته‌ای برسند.
این روزنامه نوشت که ایران بر داشتن 22 هزار دستگاه سانتریفیوژ اصرار می‌کند اما آمریکا خواستار کاهش این تعداد به 2 هزار سانتریفیوژ است. این مذاکرات اکنون ظاهرا به یک نتیجه میانه رسیده است.
شاهین شایان‌آرانی، کارشناس بازار سرمایه در این رابطه در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» معتقد است به‌طور کلی دلیل عمده‌ای برای این افزایش‌ها در بازار سرمایه نمی‌توان یافت، اما درعین حال نباید از تاثیرات حرکت مثبت عمومی اقتصاد کشور و ذهنیت‌های به وجود آمده بین‌المللی نسبت به آن غافل ماند. با اینکه شرایط حاکم بر رفتار معاملاتی سهامداران در بازار سهام عمدتا تحت تاثیر مسائل روانی است، اما نتیجه آتی تلاش دولت برای مهار تورم، تثبیت نسبی نرخ ارز، تعدیل نرخ رشد اقتصادی و در مجموع انضباط مالی، اقتصاد کشور را به سمت یک قطعیت مثبت پیش می‌برد که اثرات آن هر چند با فاصله، اما بر شاخص بورس نمایان می‌شود.  به گفته وی، فضای ایجاد‌شده در نتیجه این روند، دوران‌گذاری را پیش روی فعالان بازار گذاشته که باید دید آیا افزایش شاخص بازتاب واقعی این روند ‌است یا ممکن است همچنان از هیجان‌های موجود در بازار جهت گرفته باشد؟ با این حال خبرهای مثبت در صحنه بین‌المللی از اقتصاد ایران و خوشبینی‌های موجود به مذاکرات همچنان می‌توانند به عنوان محورهای رفتارهای اخیر شاخص و سهامداران ارزیابی شوند.
از دیدگاه او در کنار خوشبینی‌های موجود نسبت به توافق نهایی با غرب در مساله هسته‌ای، گزارش اعلام‌شده از سوی یک شرکت رتبه‌بندی از اقتصاد ایران آن هم در شرایط تحریمی با رتبه B حتما در ایجاد شرایط موجود تاثیر‌گذار بوده است. این روند به ویژه زمانی که این رتبه توسط بانک جهانی نیز تایید شده، می‌تواند ذهنیت مثبت بین‌المللی را درخصوص اقتصاد ایران تقویت کند.در این میان ثبات برای اقتصاد کشور به‌ویژه در متقاعد‌کردن سهامداران بورسی نقش مهمی دارد. با این حال هنوز برای قضاوت در این زمینه زود است، چراکه این آثار معمولا با وقفه در بازار سهام قابل مشاهده است.
بر‌اساس مشاهدات اما روند حرکتی شاخص رو به بالا است که امید می‌رود این مسیر از هیجان‌های متداول بورس تهران خالی شود. در عین حال این نگرانی وجود دارد که بازاری که با خوشبینی به مذاکرات به سرعت رشد می‌کند، در صورت نبود توافق نهایی یا ایجاد مشکلاتی در این زمینه، شاخص به‌سرعت مسیر عکس را بپیماید. از این‌رو تحلیل‌ها باید همچنان با احتیاط، عمیق و با صبر و حوصله صورت بگیرد.
به گفته وی، قطعا مسیر بازار مسیری مثبت است و دولت اقتصاد را به سمت با ثباتی پیش می‌برد و تلاش شده تا شرایط بانک‌ها به دوران قبل برگردد که اگرچه زمانبر است، اما مسیر مثبتی است. او درخصوص گزارش‌های 6 ماهه نیز گفت: نتایج موجود می‌تواند در شکل‌گیری ذهنیت‌های مثبت هم اثرات زیادی داشته و موج هیجانی را ایجاد کرده باشد. در عین حال از آنجا که براساس استانداردهای بین‌المللی در بورس تهران حجم معاملات نسبت به ارزش بازار پایین است، رفتارهای هیجانی سهم عمده‌ای دارند و محصول آن این است که تاثیر خبرهای مثبت و منفی 2 برابر حد واقعی اثر از خود بر جای می‌گذارد. این هیجان‌ها در سال‌های اخیر ویژگی بورس تهران شده است. با این همه روند مثبتی است.

 90 درصد شرکت‌های بورسی گزارش‌های خوبی داشتند 
حسین خزلی‌خرازی دیگر کارشناس بازار سهم با بررسی تاثیر گزارش‌های 6 ماهه از تاثیرات این گزارش‌ها بر بازار گفته است. او درخصوص عملکرد شش ماهه شرکت‌ها گفت: حدود 10 الی 15 درصد شرکت‌ها بین 50 تا 60 درصد سودهای خود را محقق کردند و 70 تا 75 درصد شرکت‌ها نیز به 50 درصد سودهای خود رسیده‌اند. به گفته وی با توجه به روند کاهشی تورم، رشد مثبت اقتصادی، کاهش نرخ تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی و گشایش در پرونده هسته‌ای، می‌توان به ماه‌های پایانی سال امیدوار بود. 

خرازی درخصوص دلایل بازگشت بازار در ماه‌های پایانی سال این‌گونه توضیح داد: با‌توجه به روند کاهشی تورم، رشد مثبت اقتصادی، کاهش نرخ تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی و گشایش در پرونده هسته‌ای، می‌توان به ماه‌های پایانی سال امیدوار بود؛ مگر اینکه اتفاق غیر‌قابل پیش‌بینی و مخربی رخ دهد، درغیر این صورت با بهبود وضعیت شاخص‌های کلان اقتصادی، ماه‌های پایانی سال می‌توانند روزهای خوبی برای سهامداران ثبت کنند. حسین خزلی‌خرازی، در گفت‌وگو با «سنا» با اشاره به اینکه گزارش‌های عملکرد 6 ماهه شرکت‌ها خوب بود، گفت: 90 درصد شرکت‌های بورسی به پیش‌بینی‌ها رسیدند و حتی سودهای پوشش داده آنها بیشتر از انتظار بازار بود.  
این کارشناس ارشد بازار سرمایه افزود: حدود 10 تا 15 درصد شرکت‌ها بین 50 تا 60 درصد سودهای خود را محقق کردند و 70 تا 75 درصد شرکت‌ها نیز به 50 درصد سودهای خود رسیده‌اند.  خرازی با تاکید بر اینکه وقتی شرکت‌ها در 6 ماه ابتدای سال که اقتصاد کشور درگیر رکود با تورم بالا و رشد اقتصادی منفی بود، توانسته‌اند طبق برنامه‌ریزی حرکت کنند و حداقل 50 درصد پیش‌بینی‌های خود را پوشش دهند و به‌طور قطع در نیمه دوم سال شرایط به‌مراتب بهتری را تجربه خواهند کرد، افزود: بر همین اساس امیدها به بازگشت روند بازار در نیمه دوم سال بیشتر است.  وی همچنین به تجربه سال‌های گذشته بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: در سال‌های گذشته، زمانی که در نیمه اول سال بازار کم بازده بود، در نیمه دوم به خصوص سه ماه پایانی گردش معاملات بهتر بود. این کارشناس بازار سرمایه پیش‌بینی کرد در چهار ماه پایانی سال گردش معاملات افزایش یافته و بازده بازار مثبت شود. در این بین به گزارش «دنیای اقتصاد» روز گذشته در میان سهام تاثیر‌گذار بر رشد شاخص نماد بانک ملت در صدر قرار گرفت. این سهم 73 واحد بر شاخص افزود. نماد فملی نیز 73 درصد به بالارفتن شاخص کل بازار سهام کمک کرد. رمپنا، وپاسار، وبصادر، وتجارت و وپارس در رده‌های بعدی به سبز شدن شاخص کمک کردند.  برترین ارزش و حجم معامله نیز به دو نماد «خودرو» و «وتجارت» اختصاص یافت. اقبال 86 درصد سهامداران حقیقی برای خرید سهام ایران خودرو که در روز گذشته 110 میلیون سهم آن به ارزش 348 میلیارد ریال دادو‌ستد شد، نشان از رویکرد مثبت به بازار دارد. همچنین دیروز 250 میلیون سهم بانک تجارت به ارزش 261 میلیارد ریال که 72‌درصد خرید‌ها توسط حقیقی‌ها انجام شد، بازگشت اعتماد به بازار را تایید می‌کند.  بیشترین افزایش قیمت در بین سهام معامله شده دیروز به نمادهای «غدام» و «ثاباد» اختصاص یافت که هردو 4 درصد افزایش قیمت را ثبت کردند. برترین تقاضا به سهم بانک ملت و بیشترین عرضه به سهم تولید مواد اولیه و الیاف مصنوعی «شمواد» اختصاص یافت. بازار دیروز با جابه‌جا‌یی مالکیت 1058 میلیون سهم در معاملات غیر‌بلوکی، ارزشی در حدود 2616 میلیارد ریال ثبت کرده است.
 

 


منبع خبر: روزنامه دنیای اقتصاد

کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 شرایط برای خرید مسکن مناسب است  [ پنجشنبه، 3 مرداد ماه، 1392 ] 1687 مشاهده
 فاصله 354 هزار تومانی درآمد با هزینه  [ پنجشنبه، 14 آبان ماه، 1394 ] 528 مشاهده
 فرمان بورس در دست خودرو  [ يكشنبه، 12 مرداد ماه، 1393 ] 905 مشاهده
 اثر توافق بر جدول صادرات  [ چهارشنبه، 24 تير ماه، 1394 ] 870 مشاهده
 آزاد شدن قیمت نان‌های فانتزی  [ پنجشنبه، 30 بهمن ماه، 1393 ] 585 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب