امام رضا(ع) :كسى كه كسب و تجارت مى ‏كند بايد از دروغ اجتناب كند
آخرین اخبار:
چهارشنبه، 9 مهر ماه، 1399


تغییر ساختار وزارت صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد شد
نویسنده: admin تاریخ ارسال : دوشنبه، 23 ارديبهشت ماه، 1392 تعداد بازدید: 1165

معاون برنامه ريزي وزير صنعت، معدن و تجارت از پيشنهاد تغيير ساختار اين وزارتخانه خبر داد.سيدعليرضا شجاعي با بیان اینکه ساختار وزارت صنعت، معدن و تجارت بايد متناسب با نياز روز بنگاه‌ها و واحدهاي توليدي باز مهندسی شود، گفت: بازمهندسي ساختار، ادغام را محقق مي‌سازد و عملا دستگاه را چابك مي‌كند.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت تصريح كرد: ساختارهايي كه در هر دو وزارتخانه صنايع و معادن و بازرگاني سابق بسته شده همگي مبتني بر گذشته بوده و طراحي آن متناسب با نياز آن روز انجام شده اما شايد الان با نياز فعلي ذينفعان ما متناسب نباشد و اين در حالي است كه بسياري معتقدند ساختار فعلي وزارت صنعت، معدن و تجارت تجميع است و نه ادغام و تغيير خاصي در تغيير رويكردها و پارادايم‌ها صورت نگرفته است.

به گفته وي ساختار هر وزارتخانه‌اي يك منحني عمر و مانند يك كالا دوره طفوليت، رشد، بلوغ و افول دارد و اكنون در مرحله افول ساختار قبلي وزارتخانه هستيم.

شجاعي با بيان اينكه بر اساس اسناد بالادستي و ماده 150 قانون برنامه پنجم تاكيد شده كه وزارتخانه جديد بايد راهبردهايش را تدوين كند و استراتژي داشته باشد، يادآور شد: از سوالات جدي در تدوين راهبردهاي جديد اين است كه وزارت صنعت، معدن و تجارت جديد براي چالاكي بيشتر و در جهت تحقق اهداف چه كارهايي را نبايد انجام دهد و بررسي كند كه چه كارهايي را به بخش خصوصي و تشكل‌ها واگذار كند و از تصدي‌گري آن كارها خارج شود.

وي اين موضوعات را از اهداف ادغام برشمرد و افزود: بايد بدنه وزارتخانه نيز آماده شود تا با يك بازمهندسي جديد متناسب با نياز ذينفعان، كار را ادامه دهد.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت تصريح كرد: بايد تفكر ايده تا صادرات شكل بگيرد و ساختار جديد پيشنهادي بر اين اساس فرآيندي باشد و روندها را بايد در بازمهندسي از حالت وظيفه‌اي به فرآيندي تبديل كنيم و ببينيم چه فرآيندهايي بايد در اين وزارتخانه مديريت شوند و براي آنها ساختار بچينيم.

وي اظهار كرد: معتقدم ساختارها به كمك آمده‌اند تا كاركردها خوب انجام شوند نه اينكه كاركردها درگير ساختارهاي پيچيده و نا كارآمد شوند بنابراین كاركردها بايد آنقدر منعطف باشند كه بتوانند وظايف را تسهيل كنند در حالي كه در سازمان‌هاي ايراني برعكس شده است.

شجاعی افزود: معتقدم با توجه به شرايط محيطي، برنامه راهبردي و سياست كلي ابلاغ‌شده در سال گذشته، كاركردها و وظايف جديدي بايد در وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شود در حالي كه در ساختار فعلي نمي گنجد و اين ساختار سنتي و قديمي جوابگو نيست.

وي ساختار جديد پيشنهادي معاونت برنامه‌ريزي را يك اقدام عملي براي ادغام واقعي خواند و افزود: وزارتخانه به ساختاري نياز دارد كه بر اساس آن ذينفعان احساس راحتي كنند و ادغام باعث شود به صورت فرآيندي كارها انجام شود.

اين مقام مسئول تاكيد كرد: در ساختار جديد نگاه ما اين است كه از رويكرد صرفا صيانتي به سمت رويكرد پيشرفتي و توسعه‌اي برويم و سازمان‌هاي توسعه‌اي نيز به همين دليل شكل گرفته‌اند.

کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 مانیتورینگ تجارت خرده فروشی ها  [ پنجشنبه، 13 مهر ماه، 1396 ] 596 مشاهده
 آخرین وضعیت تعیین تکلیف متقاضیان مگان  [ سه شنبه، 16 دي ماه، 1393 ] 832 مشاهده
 اعتماد دوباره به پژو  [ يكشنبه، 20 دي ماه، 1394 ] 480 مشاهده
 بازگشت مشتریان به بازار خودرو  [ سه شنبه، 28 مهر ماه، 1394 ] 747 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب